Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Njė musafir i ri, kush e mirėpret

Agjėruesi pyet, Ramazani pėrgjigjet

Na gėzon ne dhe ju, gėzon ēdo musliman fakti qė kemi nė prag njė musafir tė nderuar, por ai nuk do tė qėndrojė nė mesin tonė njė kohė tė gjatė, pėr shkaqe qė vetėm Allahu i di. E lusim Allahun qė tė na mundėsojė ta presim kėtė muaj  sa mė mirė!
Eja
, vėlla i dashur dhe motėr e nderuar, qė tė njihemi me kėtė muaj tė bekuar!

Agjėruesi: Tregoje veten tėnde, kush je ti, o musafir i nderuar?
Ramazani
:
Unė jam muaji i bekuar i Ramazanit. Jam muaji i mėshirės dhe i faljes, muaj i lirimit prej zjarrit tė xhehenemit. Unė, gjithashtu, jam muaji i agjėrimit, ndėrsa agjėrimi ėshtė lėnia e atyre gjėrave qė e prishin Ramazanin prej agimit e deri nė perėndimin e diellit.

Agjėruesi
:
Kur tė ka obliguar Allahu ty pėr ne?
Ramazani
:
Sė pari, dua tė them se unė jam shtylla e pestė e islamit, kush mė humb mua, ai nuk ka fat nė Islam, por ka mundėsi tė jetė edhe prej jobesimtarėve, prej tė cilit duhet tė kėrkohet pendimi nga ky mėkat apo tė vritet. Allahu mė ka obliguar mua nė vitin e dytė hixhri.

Agjėruesi
:
Sa vjet tė ka zėnė ty i Dėrguari i Allahut?
Ramazani
:
Mė ka zėnė 9 vite.

Agjėruesi
:
Si mund tė vėrtetohet hyrja jote, qė tė agjėrojmė?
Ramazani
:
Hyrja ime vėrtetohet me dy gjėra:
E para: shikimi i
Hėnės sė re.
E dyta: plotėsimi i tridhjetė ditėve tė muajit shaban.


Agjėruesi
:
A do tė na flasėsh diēka pėr Kuranin, pasi ti je muaji i Kuranit?
Ramazani
:
Nga Allahu kėrkoj ndihmė. Allahu i Lartėsuar thotė:
“(Ato ditė tė numėruara janė) Muaji i
Ramazanit, qė nė tė (filloi tė) shpallet Kurani, qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz dhe sqaruesi i rrugės sė drejtė e dallues (i sė vėrtetės nga gėnjeshtra) (Bekare, 185
)
Pastaj Allahu thotė
: “Ne e zbritėm atė (Kuranin) nė natėn e Kadrit.” (Kadėr, 1
)
Ėshtė prej sunetit leximi i Kuranit nė kėtė muaj dhe shpeshtimi i tij. Nė “Sahihun” e Muslimit dhe Buhariut shėnohet se Ibn Abasi ka thėnė: “Ishte i Dėrguari i Allahut prej njerėzve mė tė mirė, ndėrsa nė
Ramazan ishte edhe mė i mirė se herėve tė tjera kur takonte Xhibrilin. Xhibrili takonte Pejgamberin ēdo natė nė Ramazan dhe ia mėsonte Kuranin."
Disa nga selefėt e pėrfundonin Kuranin gjatė namazit nė kėtė muaj ēdo tri ditė.
Shafiu nė kėtė muaj e pėrfundonte leximin e Kuranit 60 herė jashtė asaj qė lexonte nė namaz.
Zuhriu thoshte: “Nėse hyn muaji i
Ramazanit, ai ėshtė  muaji i leximit tė Kuranit dhe dhėnies ushqim tė tjerėve."
Ndėrsa Muhamed ibėn Kab thoshte: “E njihnim lexuesin e Kuranit nė kėtė muaj
nga ngjyra e verdhė e tij, qė shihej pėr shkak tė pagjumėsisė dhe namazit tė gjatė tė tij.”
Vuhejb bin el Uerd ka thėnė: “I ėshtė thėnė njė njeriu:
"A nuk fle?" Tha: "Vėrtetė ēudirat e Kuranit e larguan gjumin tim.”


Agjėruesi
:
Mirė pra, a do tė na tregosh diēka prej sunetit qė nxit nė leximin Kuranit dhe agjėrimin?
Ramazani
:
Po, do t’ju tregoj. Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Kurani dhe agjėrimi ndėrmjetėsojnė pėr robin nė ditėn e gjykimit. Agjėrimi thotė: ‘O Zot, ia kam ndaluar ushqimin dhe epshet  gjatė ditės’, ndėrsa Kurani thotė: ‘O Zot, ia kam ndaluar gjumin gjatė natės. Na mundėso qė tė ndėrmjetėsojmė pėr tė!’ dhe ndėrmjetėsojnė.” Kėtė hadith e ka bėrė hasen (tė mirė) shejh Albani.
E lusim Allahun tė na bėjė prej banorėve tė Kuranit dhe tė na ndihmojė nė agjėrimin dhe namazin e kėtij muaji!


Agjėruesi
:
Mirė, a mund tė na tregosh pėr mėsimet qė pėrfitojmė prej teje?
Ramazani
:
Mėsimet e agjėrimit janė tė shumta, nuk mund  t’i pėrmendim tė gjitha nė kėtė  shkrim tė shkurtėr, por do tė cekim disa prej tyre, shkurtimisht.
1.
durimi,
2.
besnikėria,
3.
mėshira, barazia dhe pėrmbushja e nevojave tė njerėzve,
4.
ndihma nė tė mirė dhe nė devotshmėri,
5.
zbutja e zemrės.
6.
dhėnia nė kėtė muaj e njė metode shumė tė bukur pėr ndryshimin e vetvetes.


Agjėruesi
:
Ēfarė mund tė na thuash pėr vlerėn  e dhėnies iftar agjėruesit?
Ramazani: Pėr vlerėn e dhėnies iftar agjėruesit do tė pėrmend njė hadith dhe dy nga gjurmėt e selefėve.
Pejgamberi alejhi selam ka thėnė nė hadithin e tij tė vėrtetė: “Kush i jep njė agjėruesi iftar ka shpėrblimin sikur ai qė agjėron.”
Ibėn Umeri nuk bėnte iftar pėrveēse me  bonjakėt dhe skamnorėt. Shumė prej selefėve e linin vetėn keq
, saqė ndonjėherė i zinte nata tė uritur duke u dhėnė tė tjerėve iftare.

Agjėruesi
:
E ē’thua ti pėr mendjelehtėt tė cilėt tė urrejnė?
Ramazani
:
Ju them atyre se si mė urreni kur unė jam ai qė Allahu me mua jua fal gabimet dhe tė kėqijat, i pranon lutjet tauja, i ngre shkallėt tuaja, ju fut nė xhenet pėrmes derės sime?! Subhanallah! Kush mė urren pas gjithė kėsaj qė thashė, atėherė shtazėt me siguri janė mė tė menēura se ata. E lusim Allahun qė t’i udhėzojė njerėzit e tillė!

Agjėruesi
:
Cilat janė gjėrat tė cilat i urren tij apo i sheh njerėzit tė bien nė to nė kėtė muaj?
Ramazani
:
Ato janė tė shumta, por do tė pėrmendim disa prej tyre:
1.
pėrtacia e madhe  dhe gjumi i tepėrt.
2.
pagjumėsia e madhe pa nevojė apo nė harame dhe kjo ėshtė njė vėrejtje e madhe.
3.
humbja e kohės,
4.
ngrėnia e tepruar nė iftar, gjė qė e rėndon njeriun pėr namaz tė teravive.
5.
angazhimi i shumė njerėzve nė fillim tė muajit, pastaj lodhja dhe pėrtacia e tyre ne fund tė muajit, kur dimė se fundi i muajit ėshtė  mė i vlefshėm se fillimi i tij,
6.
shikimi i serialeve tė ndryshme apo gjėrat qė dalin nė mjete tė informimit, gjė qė i pamundėsojnė njeriut shfrytėzimin e kohės nė ibadet.

E Lusim Allahun  qė tė bekojė ty Allahu pėr ne dhe tė na mundėsojė  pėrjetimin tėnd si dhe tė na ndihmojė nė agjėrimin dhe namazin nė kėtė muaj!

Pėrgatiti: Shaban Murati
31
.8.200
7

                                                      www.klubikulturor.com