Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ēelėsat e xhenetit nuk janė nė xhepat tanė

Prej mėshirės sė Allahut ndaj nesh ėshtė edhe fakti se nuk i ka lėnė ēelėsat e xhenetit nė xhepat tanė. Sikur tė ishte kėshtu, dikush prej nesh do t'i pengonte disa tė tjerė nga hyrja nė xhenet. Ēdo individ me tė cilin ka mospajtim do ta dėbonte nga xheneti, ēdo grup apo bashkėsi do t'ia mbyllte dyert e xhenetit palės, grupit tjetėr, pėr shkak se njerėzit nė shumicėn e rasteve janė koprracė, ziliqarė, urryes, ashtu siē ka thėnė Allahu i Lartėsuar: "Thuaj: “Sikur ju tė zotėronit thesaret e mėshirės sė Zotit tim, edhe atėherė ju do tė rrudhnit dorėn nga droja, se do tė shpenzoheni. Njėmend, njeriu rėndom ėshtė koprrac.” (Isra: 100)

Na shikoni nė kėtė botė kalimtare, tė shkurtėr e tė pėrēmuar, vritemi, shahemi, grindemi e si do tė ishte sikur tė na dorėzoheshin ēelėsat e xhenetit?

Sheh se dikush prej nesh ka hapur dyqan pėr t'i bėrė njerėzit jobesimtarė, bidatxhi, tė humbur e tė devijuar e mė pas betohet se nuk kanė pėr tė hyrė nė xhenet. Disa tė tjerė kanė vendosur trekėmbėsh pėr varje, ku i dėnon robėrit e Zotit mėngjes e mbrėmje sepse ata janė mėkatarė, gjynahqarė, tė dalė nga feja, jobesimtarė. Disa tė tjerė po krijojnė hetime gjyqėsore pėr robėrit e Zotit, ku gjykojnė qėllimet (nijetin) dhe brendinė e tyre, hulumton biografinė e tyre, por i gjori e harron veten e vet dhe gjynahet e veta.
Disa tė tjerė pretendojnė pagabueshmėrinė pėr vete, pėr fraksionin dhe pėr pasuesit e tyre, kėshtu qė vetėm ata do tė mund tė hyjnė nė xhenet. Kurse e vėrteta ėshtė se banorėt e xhenetit do tė jetė kushdo qė realizon pasimin e tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe mėshira e Zotit qoftė mbi tė. Kjo na kujton tregimin e Ebu Hamza el Harixhij, i cili kur shkoi nė haxhillėk me njė nxėnės tė tij, qėndroi nė kodrėn e Safasė dhe iu drejtua nxėnėsit tė tij me fjalėt: "Tė gjithė kėta haxhilerė do tė jenė nė zjarr dhe nuk do tė hyjė nė xhenet askush tjetėr pėrveē meje dhe teje." Atėherė nxėnėsi i menēur i tha: "Subhanallah! Xheneti, gjerėsia e tė cilit ėshtė sa qiej dhe toka nuk do tė hyjė askush pėrveē nesh? Atėherė pra, ky nuk ėshtė xheneti tė cilin u ka premtuar Allahu robėrve tė Vet, as unė atėherė nuk do tė hyj. Ky xhenet ėshtė vetėm pėr ty, sepse gjerėsia e xhenetit tė Allahut ėshtė sa qiej dhe toka, ai ka tetė dyer, gjerėsia e tė cilave ėshtė nga San'a deri te Bejtul Makdis, do tė vijė dita e mbushur me shumė njerėz, e si pra, nuk do tė hyjnė nė tė pėrveēse dy veta?!"

Sa herė qė sheh armiqėsi, urrejtje dhe i sheh vendimet e padrejta tė njerėzve ndaj atyre qė nuk pajtohen me ta, e falėnderon Allahun e Lartėsuar se ēėshtja e mėshirės, e xhenetit, e pendimit dhe e faljes janė ēėshtje qė i takojnė vetėm Allahut. Ziliqarėt, urryesit, shpirtligjtė, zemėr sėmurėt, sikur tė ishte ēėshtja e zbritjes sė shiut nė duart e tyre, do ta zbritnin shiun vetėm nė kopshtet dhe vendet e tyre. Ata nuk shohin vetėm se me sytė e tyre dhe nuk kuptojnė vetėm se me logjikėn e tyre tė kufizuar. Nėse argumenti dhe dėshmitė flasin pėr ta, ajo ėshtė e vėrtetė dhe e qėndrueshme, ndėrsa nėse ėshtė kundėr tyre atėherė ato dėshmi janė tė paqėndrueshme dhe tė pavlefshme. Kur e dashurojnė njė individ, gėnjejnė nė lavdėrimin e tij dhe i japin pozitė tė lartė, ndėrsa kur e urrejnė njė person gėnjejnė nė sharjen e tij dhe i varrosin tė mirat e tij.

Shumica e njerėzve janė armiq tė sė vėrtetės. Pėr kėtė shkak injorojnė tė drejtėn e Krijuesit tė Lartėsuar dhe u shmangen fakteve tė qarta, madje edhe Krijuesi dhe Furnizuesi i tyre thotė: "A mendon ti se shumica e tyre dėgjojnė dhe kuptojnė? Ata nuk janė tjetėr, veēse si bagėti. Madje, ata janė edhe mė tė shmangur nga rruga e drejtė." (Furkan, 44)
Shiko grupe shoqėrish se si hedhin shpifje dhe se si qesėndisin njėra-tjetrėn me nofka tė kėqija. Tolerantėt nė ndjekjen e Sunetit, ēdo mbajtės tė mjekrės, fetar, tė pėrkushtuar e shohin si radikal, ekstremist, tė vrazhdė e tė ashpėr, ndėrsa rigorozėt i shohin tolerantėt nė zbatimin e Sunetit nga muslimanėt si tė pafe, tė shthurur, tė huaj dhe mercenarė.

Duhet tė bashkohemi rreth Islamit, ta ndėrtojmė vendin, t'i ndėrtojmė virtytet, tė prodhojmė, tė krijojmė, tė shpikim e tė zbulojmė, kurse ne i harxhojmė pėrpjekjet tona nė grindje, zėnka e urrejtje ndėrsa e kemi harruar tolerancėn dhe pajtimin. Allahu i Lartėsuar thotė: "Nė tė vėrtetė, besimtarėt janė vėllezėr" (Huxhurat, 10) Gjithashtu thotė: "Tė gjithė mbahuni fort pėr litarin e Allahut (Kuranin) dhe mos u pėrēani!" (Ali Imran, 103)

Shiko nė hartė prej Tanxherit (qytet nė veri tė Marokut) e deri te Xhakarta sheh vetėm kryengritje, rrėmujė, grusht shtete, tė vrarė, tė gjymtė, gjak nė Palestinė, Irak, Afganistan, Pakistan, Somali, madje shumica e operacioneve vetėvrasėse, sulmet, uria, partitė, grupet, fraksionet gjenden nė vendet islame, pėr shkak se shumica kur janė tė padijshėm pėr fenė e tyre tė drejtė dhe e braktisin kapjen pėr litarin e Allahut (Kuranin), atėherė i ndjekin shejtanėt dhe epshin e tyre. Nėse nuk ėshtė kėshtu, mė thoni pėr hir tė Allahut, gjyshėrit tanė a nuk krijuan civilizimin mė tė shkėlqyer qė ka njohur njerėzimi, ofruan mesazhin mė tė bukur qė mund tė e pranojė njerėzimi? Vetėm atėherė kur u kapėn pėr litarin e Allahut dhe pasuan tė Dėrguarin e Tij, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė.

O njerėz, mėshironi njerėzit, merruni me pastrimin dhe dėlirjen e vetes, brendisė dhe zemrave tuaja dhe ejani t'ia rikthejmė Islamit krenarinė dhe t'i ofrojmė botės mesazhin e drejtė, mesatar, civilizues ashtu siē i ka hije fesė sonė madhėshtore.

 

Aid el Karni
Pėrshtati: Almedin Ejupi
4.10.2009

                                                      www.klubikulturor.com