Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Zemra jote cilės zemėr i pėrket?

Kudo qė shkojmė e vijmė shohim persona qė digjen duke vrapuar pas iluzioneve tė kėsaj bote kalimtare duke grumbulluar pasuri, duke u pėrpjekur tė arrijnė nė poste dhe duke kėrkuar famė e lavdėrim. Megjithatė ata janė tė shqetėsuar dhe tė mėrzitur nga gjendja qė i kaplon.

Pėrballė tyre gjendet grupi i cili ka arritur tė kuptojė se shpėtimi ėshtė me shėrimin e zemrės, pra e kanė gjetur dallimin dhe e kanė shijuar shijen e saj.
Paramendo se fatkeqi nuk e ka ditur se ėshtė nga fatkėqijtė. Sa vrapues kishte qė vraponin pas gjėrave tė kalueshme, sa kishte nga ata qė ishin tė palėvizshėm dhe mendonin se po lėviznin! Shiko pra zemrėn tėnde se nga cilat zemra ėshtė ajo nga ndarja qė i bėri Ibėn Kajjimi, Allahu e mėshiroftė.

Zemrat ndahen nė ter lloje:

Zemra e parė: Zemra e zbrazėt nga imani dhe tė gjitha tė mirat. Kjo zemėr ėshtė e errėt, e bėn shejtanin e mallkuar tė pushojė nga hedhja e dyshimeve (vesveseve) tek ajo. Kėtė lloj zemre shejtani i mallkuar e ka shndėrruar nė shtėpi dhe vatan tė tij. Vepron nė tė ashtu siē dėshiron ai sepse ka arritur qėllimin e tij maksimal nė zotėrimin e saj.

Zemra e dytė: Zemra e cila ndriēon nga drita e besimit (imanit) dhe e ka tė ndriēuar dritėn e saj, por ndonjėherė errėsohet nga epshet, kėnaqėsitė dhe egot e saj. Pra shejtani i mallkuar herė gjen vend herė jo dhe lufta nė tė ėshtė e vazhdueshme. Kjo lloj zemrash dallon. Disa zemra nė disa raste triumfojnė ndaj armikut mė tepėr e disa e pėsojnė mė tepėr nga armiku i tyre dhe disa tė tjera herė triumfojnė e herė e pėsojnė.

Zemra e tretė: Janė zemrat e mbushura me besim (iman) dhe qė drita e besimit ka depėrtuar nė to duke asgjėsuar pengesat e epshit dhe ka ērrėnjosur tė gjitha errėsirat. Kjo dritė qė posedon nė gjoksin e tij rrezaton dhe ky rrezatim djeg atė qė gjen para tij; pra nėse afrohen dyshimet (vesveset) afėr saj, ajo i djeg ato. Ajo ėshtė sikurse qielli i mbuluar me yje, qė nėse afrohet afėr saj (qiellit) shejtani i mallkuar, ai goditet me shigjeta dhe e djeg atė. Qielli nuk ėshtė mė i shenjtė sesa besimtari dhe se mbrojtja e besimtarit ėshtė mė e plotė sesa mbrojtja e qiellit nga Allahu az-ze ve xhel. Qielli ėshtė faltorja e melaikeve, vendqėndrim i shpalljes dhe nė tė ekziston drita e pėruljes. Kurse zemra e besimtarit ėshtė vendqėndrim i njėshmėrisė, dashurisė, njohjes dhe besimit. Nė tė gjendet drita e besimit dhe ajo meriton mė tepėr qė tė ruhet nga kurthet e armikut, tė cilit, nėse i mundėsohet diēka nga ajo (zemra), menjėherė ajo e merr atė.
 

.


 

Pėrktheu: Fatmir Raēi
20.12.2009

                                                      www.klubikulturor.com