Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shtėpitė nė tė cilat nuk hyjnė melaiket

1. Shtėpitė nė tė cilat mbahen qentė

Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Melaiket nuk hyjnė nė njė shtėpi nė tė cilėn ka qenė apo fotografi.” Buhariu dhe Muslimi.
Pėrjashtohet mbajtja e qenit tė gjuetisė apo pėr tė ruajtur shtėpinė. Transmeton Ibn Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kush merr qen pėrveē qenit tė gjuetisė apo qenit pėr tė ruajtur bagėtinė, i pakėsohet nga veprat (e mira) e tij ēdo ditė nga dy kiratė.” Ka thėnė imam Neveviu: “Kirati ėshtė sasi qė nuk e di askush pėrveē Allahut.” Buhariu 5/6 dhe Muslimi 10/240.

2. Shtėpitė nė tė cilat ka statuja gjallesash apo fotografi

Transmeton Ebu Seidi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk ka dyshim se melaiket nuk hyjnė nė njė shtėpi qė ka statuja (skulptura) ose fotografi.” Ahmedi dhe Tirmidhiu. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih. Shih Sahih el Xhami nr. 1961.

3. Njė shtėpi nė tė cilėn ndihet zilja (sikurse kambana e kishės)

Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Zilja (kambana) ėshtė muzikė e shejtanit.” Muslimi, Ahmedi dhe Ebu Davudi. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė i vėrtetė. Shih Sahih el Xhami nr. 3107.
Me kėtė hadith na tregon Pejgamberi salallahu alejhi ue selem se ėshtė e ndaluar tė mbahet zilja (kambana) nė shtėpi, apo t’ua varim fėmijėve apo kafshėve (siē ėshtė traditė tek ne, ku ua varin lopėve kėtė lloj zileje), sepse nė kėtė rast afrohen shejtanėt pranė asaj zileje qė gjendet nė shtėpi dhe largohen melaiket.

Edhe kishat, tė cilat janė vend i shirkut dhe thėrrasin nė shirk e kufėr, pėrdoren kėsi zile. Shejtani afrohet aty dhe melaiket largohen nga ato vende.
Po ashtu transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Melaiket e mėshirės nuk shoqėrojnė njė vend ku ka qen ose zile (kambanė).” Muslimi.
Melaiket janė ushtria e Allahut dhe gjithmonė janė nė luftė me ushtrinė e shejtanit. Nė rast tė largimit tė ushtrisė sė Allahut nga njė vend, nė atė vend do tė hyjė ushtria e shejtanit.

Dhe zilja e cila ėshtė e ndaluar ėshtė zilja qė i pėrngjan ziles sė kishės si nė formė edhe nė zė dhe nė kėtė ndalesė nuk hyn zilja e telefonit, zilja e derės sė shtėpisė etj., pėrveē nėse i pėrngjan zėrit tė ziles sė kishės.
Nė kėtė ndalesė hyjnė edhe zilet e orėve tė murit apo orėt e mėdha, tė cilat kanė njė zile tė ngjashme me atė tė kishės. Edhe kėto zile orėsh janė tė ndaluara.

4. Njė shtėpi nė tė cilėn nuk pėrmendet Allahu i Madhėruar

Pejgamberi salallahu alejhi ue selem thotė: “Kur njė person hyn nė shtėpi tė tij dhe e pėrmend Allahun (thotė bismilah) para se tė hyjė dhe para se tė hajė ushqim, shejtani thotė: “Nuk keni strehim kėtu e as darkė kėtu.” E, nė qoftė se hyn dhe nuk e pėrmend Allahun (nuk thotė bismilah), shejtani thotė: “E gjetėm vendstrehimin.” E, nėse nuk e pėrmend Allahun (nuk thotė bismilah) para se tė hajė ushqim, shejtani thotė: “E gjetėm edhe strehimin edhe ushqimin.” Muslimi.

 

Pėrktheu: Eroll Nesimi
12.4.2009

                                                      www.klubikulturor.com