Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Karvani i tė penduarve

   Njė shok mė tha: -Njė ditė u ndala para kalendarit qė tė grisja letrėn qė tregonte datėn e djeshme dhe tė zbuloja datėn e radhės dhe papritmas u shtanga kur pashė se deri nė fund tė vitit kishin mbetur vetėm dy ditė. Mendova me vete: “Njė vit i tėrė ka kaluar dhe nga ajo qė mė kujtohet, nuk kam me ēfarė tė lavdėrohem, pasi gjithēka ka qenė kotėsi dhe humbje.”
   Mė goditi njė ndjenjė tronditėse nė zemėr, si tė ishte rrufe. Filluan tė mė dridhen gjymtyrėt e trupit dhe m’u rrėqeth tėrė qenia kur kuptova se kishte kaluar edhe ky vit dhe nuk isha parapėrgatitur pėr vendqėndrimin tim tė ardhshėm pėr tė cilin mė paralajmėroi kalendari, i cili mė vėrtetoi edhe njė herė gjėnė e sigurt qė e di ēdo njeri.”

   Nė ato momente, teksa shoku mė fliste, m’u kujtuan ajetet e Zotit tė Madhėruar nė Kuranin Famėlartė: “Ai thotė: “E sa vjet keni kaluar nė tokė?”Ata thonė: “Kemi qėndruar njė ditė ose njė pjesė tė ditės, pyeti ata qė dinė numėrimin!”Ai thotė: “Mirė e keni, sikur ta dinit, njėmend pak keni qėndruar!” Pas kėtyre fjalėve, Allahu i Lartėsuar thotė: “A menduat se Ne ju krijuam kot dhe se ju nuk do ktheheni te Ne?” (Mu`minun, 112-115)
   Nėse jeta e zakonshme e kėsaj bote qenka prej gjashtėdhjetė vitesh deri nė shtatėdhjetė, apo le tė themi se ėshtė edhe dikush qė e arrin vitin e njėqindtė, vallė ēfarė vlere kanė ato kėnaqėsi tė cilat bėhen duke hidhėruar Krijuesin dhe duke tejkaluar kufijtė e vendosura, kur fundi pas tėrė atyre dėfrimeve do tė jetė zjarri?
   Sa ia vlen qė t`u gėzohemi kėnaqėsive dhe tė jepemi pas tyre kur fundi i tyre ėshtė humbja e pėrhershme pėr ne? Allahu i Lartėsuar thotė: “Ju njerėz dijeni se jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habit bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet e thyer, e llomitur...” (Kuran, 57:20)

  
   O njeri, bashkoju karvanit tė tė penduarve qė ėshtė duke udhėtuar, bashkoju grupit qė ndien keqardhje pėr kohėn e humbur kot dhe mos harro se dera e pendimit ėshtė ende e hapur pėr ty, pa marrė parasysh mėkatin dhe gabimin qė ke bėrė. Allahu i Lartėsuar thotė: “Pendohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Kuran, 24:31)

   O njeri, vėrtet lotėt e tė penduarve janė tė sinqerta, zemrat i kanė tė zbutura, i druhen Zotit tė tyre, ndiejnė keqardhje pėr veprat e tyre dhe shpresojnė nė mėshirėn e Zotit tė tyre.

   O njeri, kujto rastin e Fudejl ibėn Ajadit, i cili ka qenė njė njeri i dhėnė pas epsheve dhe kėnaqėsive tė kėsaj bote. Njė natė ai kishte lėnė takim me vajzėn qė dashuronte dhe duke kaluar muret e shtėpive, qė tė shkonte tek ajo, dėgjon fjalėt e Kuranit: “A nuk ėshtė koha qė zemrat e atyre qė besuan tė zbuten me kėshillat e Allahut dhe me atė tė vėrtetėn qė zbriti (me Kuranin).” (Kuran, 57:16)
   Kur dėgjoi kėtė ajet, u shtang pėr njė moment dhe iu kujtuan tė gjitha tradhtitė, mėkatet, ēoroditjet dhe gjėrat me tė cilat vazhdimisht e hidhėronte Allahun e Lartėsuar. Nė atė moment filluan t`i rridhnin lotėt e pendimit dhe u mbush me shpresėn e faljes nga Allahu i Gjithėmėshirshėm. Kėshtu ai u pendua dhe u largua nga punėt e kėqija, derisa u bė nga mė tė devotshmit dhe mė tė mirėt e kohės sė tij.
   O ti qė ke humbur shumė kohė nėn hidhėrimin e Krijuesit tėnd, a nuk ke dėgjuar pėr hadithin e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, i cili thotė: “Allahu gėzohet mė tepėr kur robi i Tij pendohet sesa nėse ndonjėri prej jush do tė kishte qenė nė njė shkretėtirė tė madhe me devenė e tij dhe ajo papritmas i humb, e mbi tė ka pasur tė ngarkuar ushqimin dhe pijen e tij. (Pasi e kėrkon) Njeriu humb shpresat se mund ta gjejė dhe shkon dhe shtrihet nėn hijen e njė druri qė tė presė vdekjen. Papritmas, kur zgjohet, e sheh devenė qė ėshtė kthyer pranė tij. E kap nga kapistra dhe nga gėzimi i madh thotė: “O Allahu im! Ti je robi im kurse unė jam zoti Yt!” Gabon pėr shkak gėzimit tė madh.” (Buhariu dhe Muslimi)
   O ti qė vazhdon mėkatet dhe je ende i hutuar, kjo thirrje ėshtė pėr ty, nėse dėshiron ta arrish karvanin tė cilin ende e sheh tek ecėn. Lexo ēfarė thotė Zoti i Lartėsuar pėr faljen e mėkateve tė tua, edhe nėse janė tė shumta sa malet: “Thuaj: “O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut, pse vėrtet Allahu i fal tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė fal dhe ėshtė mėshirues.” (Kuran, 39:53)

   Pastaj lexo ēfarė thotė i Dėrguari Muhamed, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė: “Ai qė pendohet nga mėkatet ėshtė si ai qė nuk ka mėkate.” Ndėrsa ai pėr veten e tij thoshte: “O njerėz, pendohuni tek Allahu. Vėrtet unė pendohem njėqind herė nė ditė.” (Muslimi)
   Kėnaqėsitė e ndaluara tė kėsaj bote, sado joshėse tė jenė, janė tė pėrziera me neveri dhe shėmti gjatė kryerjes sė tyre, kurse pas kryerjes ato gjenerojnė ankth, vuajtje dhe pikėllim. Pastaj, mėkati nxin fytyrėn, ngrys zemrėn, errėson varrin, ligėshton trupin, pakėson riskun (furnizimin) dhe krijon urrejtje nė zemrat e tė tjerėve.

   Nė anėn tjetėr, vepra e mirė shndrit fytyrėn, ndriēon zemrėn, jep fuqi nė trup dhe krijon dashuri nė zemrat e tė tjerėve ndaj njeriut qė e kryen kėtė vepėr tė mirė.

   O njeri, ti nuk e di se kur do tė tė arrijė vdekja dhe sa tė ka mbetur nga kjo jetė, ashtu siē nuk e di askush, por prapė ti vazhdon ta shtysh pendimin duke i thėnė vetes: “Ka ende kohė, le ta shijoj edhe pak “ėmbėlsirėn” e kėsaj jete dhe kur tė arrij pleqėrinė, atėherė do tė pendohem.”

   Vėrtet kėto janė mashtrime tė shejtanit dhe joshje tė botės sė pėrkohshme. Nxito dhe ki kujdes nga hutimi dhe zvarritja para se tė bėhet vonė dhe tė pendohesh atėherė kur pendimi nuk bėn dobi, ashtu si do tė thonė ata qė nuk janė penduar me kohė: “Sikur tė isha kthyer edhe njė herė e tė isha bėrė prej atyre bamirėsve!” (Kuran, 39:58)


Alaudin Abazi
9.5.2008

                                                      www.klubikulturor.com