Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mrekullitė e Muhamedit salallahu alejhi ue selem

Mrekullitė janė konsideruar si vepra tė Zotit, qė nė ēfarėdo mėnyre i thyejnė ligjet e natyrės ose ndėrhyjnė tek ato pėr tė shkaktuar disa ndodhi mahnitėse. Njerėzit e devotshėm synojnė qė tė kenė njė besim tė fortė nė mrekullitė mbi bazėn se Allahu mund tė bėjė ēfarė tė dėshirojė dhe mund tė ndėrhyjė dhe tė shkėpusė ligjet e natyrės si tė dojė Ai. Njėri ndėr qėllimet kryesore tė mrekullive ishte pėr tė vėrtetuar se mesazhi i atij Pejgamberi ėshtė i vėrtetė nga Allahu i Lartėsuar.

Mrekullitė e Muhamedit salallahu alejhi ue selem janė tė shumta, numri i tyre ėshtė mė shumė se njė mijė, por ne do tė pėrmendim disa prej tyre.

1- Kurani Kerim: Ėshtė mrekullia ma e madhe e Muhamedit salallahu alejhi ue selem, siē thotė Allahu pėr tė nė Kuran: ”Atij nuk mund t'i vishet e pavėrteta nga asnjė anė ėshtė i zbritur prej tė Urtit, tė Lavdishmit.” (Fusilet: 42) Gjithashtu Allahu i Lartėsuar pėr kėtė libėr thotė duke treguar pėr madhėrinė e tij: “Thuaj: "Edhe sikur tė bashkoheshin njerėzit dhe xhinėt pėr tė sjellė njė Kuran tė tillė, ata nuk do tė mund tė bėnin si ky, sado qė do ta ndihmonin njėri-tjetrin." (Isra: 88)
Kurani ėshtė mrekulli deri nė Ditėn e Kiametit.

2 – Ndarja e Hėnės: Pasi mushrikėt kurejshė kėrkuan nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem ndonjė mrekulli, Muhamedi salallahu alejhi ue selem bėri me dorė nga Hėna, kur Hėna ishte e plotė, e rrumbullakėt, ajo u nda nė dy pjesė; njėra pjesė shkoi nė njė anė tė horizontit kurse pjesa tjetėr shkoi nė anėn tjetėr dhe pėrsėri u bashkuan, siē e pėrshkruan kėtė mrekulli Allahu i Lartėsuar nė Kuranin Famėlartė: "Momenti (i katastrofės sė pėrgjithshme) ėshtė afruar, e Hėna ėshtė ēarė (nė dysh).” (Kamer: 1)
Nė librat e historisė nė Indi ėshtė pėrmendur kjo ngjarje, se si ata e kanė parė Hėnėn se si ėshtė ndarė nė dy pjesė dhe ėshtė bashkuar pėrsėri.

3 – Tkurrja e Tokės: Allahu i Lartėsuar ia tkurri tokėn Muhamedit salallahu alejhi ue selem para syve tė tij dhe e pa atė nė tėrėsi prej lindjes e deri nė perėndim. Allahu i tha se sundimi i tij do tė mbėrrinte deri atje ku e kishte parė.

4 – Vajtimi i trungut tė palmės sė hurmės: Pasi Muhamedi e kishte zakon qė kur ju ligjėronte sahabėve ngrihej mbi atė trung tė palmės sė hurmės, qė tė shihej e tė dėgjohej sa mė mirė, kur i ndėrtuan njė minber dhe e braktisi trungun e hurmės e u ngrit mbi minber, atėherė trungu filloi tė qajė me zė tė lartė derisa e dėgjuan tė gjithė ata qė ishin nė xhami, derisa Muhamedi salallahu alejhi ue selem zbriti nga minberi dhe vendosi dorėn e tij mbi tė, e pastaj u ndal dhe vetėm dėneste nga mėrzia e largimit tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem nga ai.

Hasan Basriu, Allahu e mėshiroftė, kur mbante ders, u thoshte njerėzve se trungu i hurmės i ngurtė e donte Muhamedin salallahu alejhi ue selem e qante pėr tė, kurse se ju me gjak e mish e shpirt nuk po qani pėr tė e nuk po nxiteni qė sa mė shumė tė mėsoni historinė e tij, Sunetin e tij e ta praktikoni.

5 – Burim i ujit ndėrmjet gishtėrinjve tė tij: Kėtė hadith e shėnon Imam Buhariu.

6 – Tesbihu i guralecėve nė dorėn e Muhamedit salallahu alejhi ue selem.

7 – Tesbihu i ushqimit kur e vendosėn pranė tij. E shėnon Buhariu.

8 – Selami nga gurėt dhe drunjtė pėr tė.

9 – Tė folurit e kofshės sė helmuar, qė e lajmėroi se ishte e helmuar. E shėnon Buhariu.

10 – Ankesa e devesė te Muhamedi salallahu alejhi ue selem. Deveja kishte shkuar tek Muhamedi salallahu alejhi ue selem dhe ishte ulur pranė tij dhe kishte filluar tė qante me lot. Muhamedi salallahu alejhi ue selem tha: “Ku ėshtė pronari i kėsaj deveje?” Pasi ai erdhi, Muhamedi salallahu alejhi ue selem i tha: “Mua kjo deve po mė ankohet se ti e mundon shumė dhe e lė shumė tė uritur.” E shėnon Buhariu.
 
 

Pėrzgjodhi: Hevzi Kadriu
6.9.2009

                                                      www.klubikulturor.com