Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

A e dini se kush ėshtė i pari?

     - E para gjė qė Allahu krijoi  ėshtė lapsi.

- Kodra e parė nė Tokė ėshtė Ebu Kajs (kodra mė e njohur nė Mekė).

- Xhamia e parė nė rruzullin tokėsor ėshtė Xhamia e Haremit (Qabja e Ndritshme).

- I pari fėmijė i Ademit alejhi selam ėshtė Kabili.

- I pari qė ka qepur rroba ėshtė Idrisi alejhi selam.

- I pari qė ėshtė bėrė synet ėshtė Ibrahimi alejhi selam.

- I pari qė ka shaluar kalin dhe ka folur gjuhėn arabe ėshtė Ismaijli alejhi selam.

- I pari qė ka shpikur fletoren ėshtė Jusufi alejhi selam.

- I pari qė ka punuar mbrojtėset e hekurit ėshtė Davudi alejhi selem.

- I pari qė ka dhėnė besėn nė Bejatu Ridvan ėshtė Ebu Sinan el-Esedij.

- I pari qė ka thirrur ezanin ėshtė Bilali, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

- I pari qė ka ndėrtuar xhami nė Islam ėshtė Amari, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

- I pari qė ka nxjerrė shpatėn e tij nė Islam pėr tė luftuar ėshtė Zubejri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

- I pari qė ka pėrgatitur kalin e tij pėr xhihad ka qenė Abdullah bin Xhahshi dhe ai ėshtė i pari qė ka thirrur “o emir i besimtarėve”.

- Shehidi i parė nė Islam ėshtė Sumeja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

- I pari qė ka bėrė dhihar
1 nė Islam ėshtė Euvs bin Sami.

- Hul`i
2 i  parė nė Islam ėshtė hul`i i Habibe bint Sehl bin Thabit bni Kajsit.

- Liani
3 i parė qė ka qenė nė Islam ėshtė liani i Hilal bin Umejes me gruan e tij.

- I pari qė ėshtė gurėzuar nė Islam ėshtė Maizi.

- I pari qė ka lėnė testament 1/3 e pasurisė sė tij ėshtė el-Bera Ibn Mar’uri.

- I pari qė ėshtė varrosur nė varrezat e Bekijave ėshtė Uthmab bin Medhuni.

-I pari qė ka tubuar Kuranin ėshtė Ebu Bekri.

- I pari qė ka themeluar shkencėn e nahvit
4 ėshtė Ebu el Esvedi.
 

 

Pėrzgjedhje nga libri Elmud’hish, Ibn Xhevzij
Pėrzgjodhi dhe pėrshtati: Rashit Zylfiu
7.6.2009


1 “Edh dhihar” ėshtė njė thėnie e ndaluar nė Islam dhe rasti i kėsaj ėshtė kur burri i thotė gruas sė tij: “Ti je pėr mua si kurrizi i nėnės sime”.
Pėr mė gjerėsisht shih librin nė shqip: “Minhaxh el Muslim”, Xhezairi, f. 482. 


2 “El Hul`i” ėshtė shkurorėzim i kėrkuar nga gruaja, kur ajo nuk do vazhdimin e jetės bashkėshortore me burrin dhe si kompensim ajo ia kthen mehrin e marrė burrit.

3 “El lian” ėshtė rasti kur burri pa dėshmitar e akuzon gruan e tij se ka bėrė amoralitet me njė burrė tė huaj dhe ajo nuk e pranon kėtė. Ēėshtja ngrihet te gjykatėsi dhe secili, burri dhe gruaja, betohen nė Allah pėr atė qė e thonė nga katėr herė. Burri pas kėsaj thotė: “Mallkimi i Zotit qoftė mbi mua, nėse jam gėnjeshtar”, ndėrsa gruaja pas betimeve thotė:  “Hidhėrimi i Allahut qoftė mbi mua nėse jam gėnjeshtare” .

4 “En Nahvu” ėshtė gramatika e gjuhės arabe.

                                                      www.klubikulturor.com