Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Disa fjalė rreth llojeve tė dashurisė

Njė kohė kur armiqtė e Islamit dėshironin tė sulmonin vendet islame, dėrguan njė vėzhgues tė fshehtė tė shoh gjendjen e muslimanėve dhe tė marrė informata pėr ta.

Derisa ai ishte duke ecur nė njėrėn nga rrugėt e qytetit, i pa dy djelmosha qė kishin nė duar tė tyre shigjeta, njėri nga ata dy ishte ulur dhe qante, iu afrua atij dhe e pyeti se pse po qan. Djaloshi iu pėrgjigj duke qarė: “Unė e kam gabuar cakun…” pastaj ai vazhdoi se qari… Spiuni i tha atij: “Nuk prish punė merre njė shigjetė tjetėr dhe qėlloje cakun!”. Djaloshi pėrgjigjet i hidhėruar: “Armiku mua nuk mė pret derisa ta marrė njė shigjetė tjetėr dhe ta qėlloj”.

Vėzhguesi u kthye te populli i tij dhe u tregoi se ēfarė kishte parė, pastaj kuptuan se nuk ka ardhur koha e pėrshtatshme qė tė sulmohen muslimanėt…

Pasi kaluan disa vite dhe kur gjėrat ndryshuan, armiqtė e Islamit vendosėn prapė t’i sulmojnė muslimanėt. Dėrguan njė vėzhgues tjetėr qė tė sjellė informata rreth gjendjes sė muslimanėve. Kur hyri nė vendin e muslimanėve pa njė tė ri me njė veshje tė ēuditshme tė ulur dhe duke qarė. Iu afrua atij dhe e pyeti pėr shkakun se pse qan? Ai ngriti kokėn dhe iu pėrgjigj me njė zė tė dhimbshėm: “Se e dashura e tij qė ky ia kishte falur zemrėn asaj e kishte lėnė dhe tani ajo po e do dikė tjetėr”, pastaj vazhdoi tė qajė…!!

  U kthye vėzhguesi te populli i tij duke i pėrgėzuar…

Me tė vėrtetė fuqia e umetit islam varet nga pėrmbajtja e tyre pėr librin e Allahut dhe sunetit tė Profetit tė Tij (bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė!).

Derisa dashuria ėshtė baza e ēdo gjėje, pikėnisja e saj dhe esenca e ēdo lėvizjeje qė e manifeston njeriu pėr kėtė edhe vendi i saj ėshtė zemra e qė zemra ėshtė esenca e njeriut tė mirė ose tė keq, nga kėtu vėrehet rėndėsia e kėsaj ēėshtje dhe domosdoshmėria e tė pėrkushtuarit  dhe  sqarimit tė saj.

Dashuria ėshtė natyrshmėri e njeriut, ajo ėshtė nga veprat e zemrės, prandaj ajo njihet qė nga koha kur ekziston njeriu.

Duke u nisur nga ky fakt edhe Islami kur zbriti i pėrkushtoi rėndėsi kėsaj gjėje dhe e vuri nė binarė tė shėndosha kėtė natyrshmėri tė njeriut, ku e ndėrlidhi qė dashuria e njeriut nė pėrgjithėsi ndaj tė tjerėve tė jetė pėr hir tė Allahut.

Pėr kėtė dashuria ka shumė kuptime, forma dhe lloje:

 

-   Dashuri e obliguar ose e domosdoshme:  Sikurse Dashuria ndaj Allahut dhe tė Dėrguarit tė tij dhe e asaj qė hyn nė tė si dashuria pėr hir tė Allahut .

-  Dashuri e lejuar si ajo qė ėshtė e natyrshme si dashuria e prindėrve, gruas, fėmijės, familjes, etj.

-  Dashuri e ndaluar (haram) si ta duash sikur Allahun dikė tjetėr. Allahu i Lartėsuar nė Kuran thotė: “E nga njerėzit ka qė nė vend tė Allahut besojnė nė idhuj, qė i duan ato (idhuj) sikurse Allahun …” Bekare, 165.

 Ky lloj i dashurisė ėshtė shirk dhe quhet  shirku i dashurisė dhe ajo ėshtė disa shkallė qė varet se sa ėshtė i lidhur ai me atė tė dashur qė e adhuron sikur Allahun.

Pėrktheu: Alaudin Abazi

09.03.2007 

                                                      www.klubikulturor.com