Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shtėpitė tona nė Ramazan

Muaji i agjėrimit dallohet pėr veēoritė e tij tė shumta, tė cilat dallojnė edhe muslimanin agjėrues. Edhe shoqėria muslimane dhe shtėpitė e muslimanėve dallohen nė kėtė muaj falė veēorive tė tyre dhe besimit (imanit).
Ato janė shtėpi nė tė cilat shpeshtohet leximi dhe dėgjimi i Kuranit dhe shtohen mirėsitė e begatitė, ndėrsa nė ato shtėpi ku nuk lexohet Kurani, dhuntitė dhe mirėsitė pakėsohen.

Pa dyshim se tė jetuarit me Kuran ėshtė njė dhunti tė cilėn e njeh vetėm ai qė e ka shijuar. Leximi i Kuranit sjell mbi lexuesin e tij dhuntitė dhe begatitė e Allahut. Dėgjimi i tij ėshtė frikėrespekt dhe mosndėrprerje e lidhjes me fjalėt e Allahut Fuqiplotė. Muhamed bin Ka’bi thoshte: “Lexuesin e Kuranit e dallonim nga verdhėsia nė fytyrė”, duke aluduar pėr pagjumėsinė e tij dhe angazhimet nė adhurime. I ėshtė thėnė njėrit prej tyre: “ A s’po fle?” Ėshtė pėrgjigjur: “Mrekullitė e Kuranit kanė bėrė qė tė mė largohet gjumi dhe sa herė qė dal nga njė mrekulli, vetėm se mė del mrekullia tjetėr.”

Shtėpitė e muslimanėve janė shtėpi nė tė cilat ushqehen tė varfrit, ruhen lidhjet familjare, sidomos nė kėtė muaj, kur shtohet furnizimi i besimtarit. I Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė, thotė: “Kush ushqen njė agjėrues, fiton shpėrblimin sa tė tij, duke mos iu pakėsuar shpėrblimi agjėruesit.” Tė pranishmit i thanė: “ O i Dėrguar i Allahut, secili prej nesh s’ka mundėsi ta ushqejė agjėruesin.” Ai u tha: “Allahu ia jep kėtė shpėrblim atij qė i jep agjėruesit qoftė edhe njė gotė qumėsht, njė hurmė ose edhe njė gotė ujė.”

Me tė ushqyerit e tė tjerėve agjėruesi musliman fiton njė pozitė tė lartė. Me kėtė ai arrin pastrim tė pasurisė sė vet dhe sjell begati nė shtėpinė e tij. Pėrmes kėsaj vepre arrihet ndihmesa e agjėruesve nė agjėrimin e tyre dhe njėkohėsisht realizohet vizita dhe dashuria e ndėrsjellė mes muslimanėve dhe ruajtja e marrėdhėnieve mes tyre, vecanėrisht nėse agjėruesit janė tė afėrm. Pra, muslimani nė tė njėjtėn kohė fiton dy shpėrblime: tė ushqyerit e agjėruesit dhe ruajtjen e marrėdhėnieve familjare.

Shtėpitė e muslimanėve janė shtėpi nė tė cilat pėrmendet e madhėrohet Allahu, shtohen lutjet drejtuar Tij si dhe shpresohet pranimi i tyre. S’ka gjė mė tė ndershme tek Allahu sesa lutja (duatė), ndėrsa kohėt mė tė vlefshme tė lutjeve pėr agjėruesin janė pikėrisht nė Natėn e Kadrit, nė kohėn e syfyrit dhe gjatė iftarit.

Shtėpitė e muslimanėve janė shtėpi nga tė cilat dalin lėmoshat (sadakatė) pėr tė varfėrit dhe nevojtarėt. Sadakaja mė e vlefshme ėshtė ajo qė jipet ne Ramazan, kurse bashkimi mes agjėrimit dhe sadakasė ėshtė dera mė e mirė pėr shlyrjen e mėkateve dhe ruajtjen nga zjarri i xhehenemit. Kėto janė vepra qė tė shpiejnė nė xhenet. Nė xhenet ka vendbanim pė rata qė flasin mirė, pėr ata qė ushqejnė tė tjerėt dhe qė vazhdojnė agjėrimin e nuk e ndėrpresin atė.
Duke qenė se agjėrimi nė shumicėn e rasteve nuk shpėton nga ndonjė mangėsi ose gabim, shlyerja e mėkateve ėshtė e kushtėzuar nga kujdesi dhe ruajtja nga veprat dhe fjalėt e padobishme, kurse sadakaja mbulon mangėsitė dhe gabimet. Prandaj, pikėrisht pėr kėtė qėllim, nė kėtė muaj ėshtė pėrligjur dhe obliguar sadaka fitri, pastrami pėr agjėrimin nga tė kotat e tė ligat. Me kėtė veprim realizohet edhe synimi i shoqėrisė muslimane, meqė rast i pasuri pėrjeton ndjenjat e tė varfėrit dhe nė kėtė mėnyrė muslimanėt bėhen si njė fortifikatė e fortė, duke mos lėnė vend pėr urrejtje, pėr zili e pėr pėrcarje, ngase i pasuri e ndihmon tė varfėrin dhe ky i fundit lutet pėr tė, qė tė ketė begati nė pasurinė dhe nė furnizimin e tij.

Shtėpitė e muslimanėve janė shtėpi nė tė cilat nuk dėgjohet muzika, nuk dėgjohen veglat instrumentale e as tė kėqijat e tjera, kėshtu qė edhe veshėt e muslimanėve agjėrojnė nga tė dėgjuarit e fjalėve tė kėqija. Ata bėjnė iftar me dėgjimin e Kuranit, me pėrmendjen e Allahut dhe me fjalėt e mira pasi muslimani e di pėrgjegjėsi e tė dėgjuarit: “…pse tė dėgjuarit, tė parit dhe zemra, pėr tė gjitha kėto ka pėrgjegjėsi.” (Isra, 36).

S’ka dyshim se ato shtėpi, pronarėt e tė cilave janė tė dhėnė pas dėgjimit tė tė kėqijave ose tė shikimit tė tyre edhe pse janė agjėrueshėm, janė vendbanime tė djajve (shejtanėve), tė cilat luajnė me zemrat dhe mendjet e kėtyre njerėzve dhe kanė zgjatur litarėt dhe rrjeta e tyre.

“Po ka nga njerėzit qė blejnė tregime boshe e me qėllim qė t’i largojnė njerėzit nga rruga e Allahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgatitur i turpshėm.” (Lukman, 6)

Ato janė shtėpitė nga tė cilat del mėshira, dashuria, sjellja e dobishme pėr njerėzit dhe bashkimi i muslimanėve rreth sofrės sė iftarit.
Ato janė shtėpi qė falenderojnė Allahun pėr begatitė dhe dhuntitė e panumėrta, e falenderojnė Atė qė u ka dhuruar besimin (imanin) dhe ssuksesin nė respektimin e urdhrave tė Tij. Pėr kėtė arsye, mėshira ėshtė njėra nga vecoritė e shtėpive tė muslimanėve nė kėtė muaj. Mėshira dhe dashuria janė cilėsi tė pandashme tė agjėruesit tė sinqertė gjatė agjėrimit. Zemra e tij, e cila ėshtė pastruar nga uria, nga leximi i Kuranit dhe nga pėrmendja e Allahut, kaplohet nga mėshira dhe nga dashuria ndaj njerėzve.

Vėlla i nderuar!

Shtėpitė tona nė Ramazan janė shtėpi qė i ka pastruar agjėrimi, falja e namazit dhe durimi (sabri) ndaj adhurimeve tė Allahut. Ato janė tė stolisura e tė zbukuruara me moral islam.
 

Pėrktheu: Almedin Ejupi
29.8.2008

                                                      www.klubikulturor.com