Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dashuria pėr nėnėn

   Tregimi nė vijim ėshtė njė ngjarje e shkurtėr, mirėpo shumė tėrheqėse dhe kuptimplote. Mbetem me shpresė se do t’ju pėlqejė shumė...

   Pas 21 vitesh martesė, hasa nė njė dashuri tė ēiltėr. Para disa kohėsh fillova ta kaloja kohėn me njė grua tė ve qė prej 19 vitesh. Gruaja ime mė tha: -E di shumė mirė se sa e do atė.
   Gruaja pėr tė cilėn mė kėshillonte shoqja ime qė tė kaloja ēaste me tė ishte nėna ime, e cila kishte mbetur e ve qė para 19 vitesh. Punėt dhe obligimet e shumta si dhe tre fėmijėt kishin bėrė qė ta vizitoja nėnėn time shumė rrallė. Njė ditė prej ditėsh, gjeta kohė qė ta ftoja nėnėn time pėr darkė. Mora telefonin dhe e telefonova. Ishte bėrė vonė dhe nėna u bė merak kur ma dėgjoi zėrin. Nuk e kishte zakon qė tė fliste me dikė nė kohė tė vona dhe mė pyeti:
-Si je biri im?
-Mirė jam nėnė,- iu pėrgjigja. -Tė telefonova nga ndėrgjegjja pėr tė kaluar disa ēaste me ty.
Mė pyeti: -Vetėm ne tė dy? U mendua pak dhe mė tha: -Mė pėlqen propozimi yt.

   Ditėn e enjte, pasi mbarova orarin e punės, u nisa pėr nė shtėpinė ku banonte nėna ime. Ndihesha paksa i shqetėsuar... Kur arrita nė shtėpinė e nėnės, vėrejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte duke pritur te dera e shtėpisė.
   Ishte veshur bukur dhe m’u duk se kishte veshur fustanin e fundit qė i kishte blerė babai im pak para se tė vdiste. Duke buzėqeshur si njė engjėll, mė tha: -Biri im, tė gjithėve u kam thėnė se sonte do tė dal me djalin tim dhe qė tė gjithė janė gėzuar, andaj tė gjithė me padurim presin kthimin tim pėr t’ua sqaruar hollėsitė e kėtij takimi.
   Shkuam nė njė restorant jo tė zakonshėm, mirėpo i bukur dhe i qetė. Nėna u mbėshtet nė krahun tim dhe dukej si njė zonjė. Pasi u ulėm, fillova tė lexoja listėn e gjellėve, ndėrsa nėna mund tė lexonte vetėm shkronjat e mėdha. Gjersa po lexoja listėn e ushqimeve, nėna, e cila mė shikonte me njė buzėqeshje tė gjerė, me dy buzėt e saj tė ēara nga mosha, mė ndėrhyri duke thėnė:
-Kur ishe i vogėl, unė isha ajo qė lexoja pėr ty.
-Ndėrsa tani ka ardhur koha tė ta kthej kėtė borxh dhe ja unė po lexoj sot pėr ty. Ēlodhu dhe pusho nėna ime- i thashė.

   Gjatė tėrė mbrėmjes biseduam dhe nuk kishte asgjė tė rėndomtė, me pėrjashtim tė nostalgjive dhe pėrditshmėrisė sonė. Qėndruam aq shumė, saqė ishte bėrė shumė vonė. Pasi u kthyem dhe arritėm te dera e shtėpisė, nėna m’u drejtua me kėto fjalė: -Kam dėshirė qė tė dalim sė bashku pėrsėri, mirėpo me kusht qė tė paguaj unė.
   Ia putha dorėn dhe i thashė lamtumirė. Pas disa ditėsh mė erdhi lajmi se nėna kishte ndėrruar jetė. Kishte vdekur nga njė sulm nė zemėr.
E tėrė kjo ndodhi pėr njė kohė shumė tė shkurtėr, saqė unė nuk munda tė bėja asgjė pėr tė. Kaluan disa ditė dhe nga posta mė erdhi njė letėr e dėrguar nga restoranti nė tė cilin kishim darkuar unė dhe nėna ime. Nė tė kishin qenė disa fjali tė shkruara nga dora e nėnės sime:
  
   “Kam paguar faturėn para kohe, duke e ditur se nuk do tė kem rastin tė takohem me ty pėrsėri. Me rėndėsi ėshtė se bėra pagesėn pėr dy persona, pėr ty dhe gruan tėnde. Ti assesi nuk mund ta pėrshkruash vlerėn e asaj nate nė tė cilėn darkuam sė bashku. Tė dua shumė biri im!”

   Nė atė moment arrita tė kuptoja domethėnien e fjalės “dashuri” apo “tė dua”. Nuk mund ta kuptosh domethėnien madhėshtore tė kėsaj fjale derisa nga dashuria jote tė mos vjelė mirėsi dhe bukuri edhe pala tjetėr, ashtu siē bėri nėna ime. Asgjė nuk ka vlerė mė shumė se prindėrit, e nė veēanti nėna. Dhuroja kohėn qė ata meritojnė. Duhet ditur se ky ėshtė obligim i ynė nga Allahu ndaj prindėrve, prandaj kėto gjėra nuk shtyhen. Nė kėtė rast mė ra ndėrmend tregimi kur qe pyetur Abdullah ibėn Omeri: “Nėna ime ėshtė e moshuar, nuk mund tė lėvizė fare dhe mė duhet ta bart nė ēdo vend, madje edhe kur kryen nevojėn. Nganjėherė nuk ka fuqi qė ta pėrmbajė veten, kėshtu qė e kryen nevojėn duke qenė nė duart apo nė shpinėn time. A mendon se e kam kryer obligimin ndaj saj?” Ibėn Omeri u pėrgjigj: “A ke harruar fėmijėrinė tėnde kur edhe ti veproje kėshtu me nėnėn tėnde? Ti po i shėrben duke shpresuar vdekjen e saj, ndėrsa ajo tė shėrbente ty, me gjithė mundimet dhe lodhjet qė kishte, duke shpresuar jetėn dhe lumturinė tėnde.”
   Me tė vėrtetė dallim i madh nė mes kėtyre dy qėndrimeve. Shpresojmė se porosia dhe mesazhi i kėsaj ngjarjeje do tė arrijė edhe tek ata qė ende i kanė prindėrit gjallė.


 

Marrė nga Assoc. Prof. Dr. Walid. I. S. Sharaiyra, ish- ligjėrues nė IIUM
rktheu nga gjuha arabe: Mr. Feim Dragusha
30.5.2008

                                                      www.klubikulturor.com