Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dy jetimėt

Tregim kushtuar fėmijėve qė kanė mbetur pa personin mė tė dashur tė tyre, nėnėn

Besniku e vuri re se nuk ishte duke marrė vesh asgjė nga ajo qė po lexonte. Sytė e tij ishin duke parė shkronja dhe shikuar fjalė, por ai nuk e kuptonte domethėnien e tyre. Ai, nė tė vėrtet, nuk ishte duke menduar rreth mėsimit, por rreth asaj gruaje keqbėrėse dhe shqetėsimet qė po u shkaktonte; si ua bėri zeher jetėn atij dhe motrės sė tij fatkeqe e ua bėri ferr tė zjarrtė.
E shikoi orarin dhe pa se nuk i kishte mbetur vetėm se edhe njė javė para provimit, ndėrkohė qė ai kishte nevojė tė lexonte dhe tė parapėrgatitej. Por..., si tė lexonte e tė pėrgatitej? Ku tė gjente qetėsi dhe pėrqendrim nė kėtė shtėpi, kur kjo grua ishte duke e ndjekur dhe duke e munduar aq shumė, saqė nuk e linte tė qetė asnjė moment?! Kur ajo ngopej me tė, shkonte te motra e tij, e cila pėrjeton mjerime prej saj. Vallė, a dėshironte Besniku qė tė ngelte kėtė vit shkollor, kur nė vitet e mėparshme ishte mė i dalluari ndėr shokėt dhe i pari i klasės?
Teksa ishte i thelluar nė kėto mendime, papritmas dėgjon zėrin e asaj gruaje si shtrėngatė ere. Megjithatė, shtrėngata edhe pse kalon njė herė nė muaj mbi fushat e mbjella dhe i dėmton, mė pas pasojnė shirat, toka ujitet, dielli del dhe bima e dėmtuar rikthehet e sė bashku me tė dalin edhe bimėt e tjera. Kurse shtrėngata e shtėpisė sė tyre ēdo moment fryn dhe ua thyen zemrat atij e motrės sė vogėl gjashtėvjeēare. Pastaj, kjo thyerje nuk rregullohet mė kurrė....!
Furtuna e erės ėshtė mė e mėshirshme, mė e butė, mė fisnike e humane se kjo grua. Kjo grua, qė tė tjerėt e shohin tė bukur, tė ėmbėl e qė i robėron zemrat, nuk ėshtė vetėm se njė gjarpėr i cili ecėn qetė dhe butė, kurse sherrin -helmin- e ka tė fshehur nė gjuhė.
Besniku dėgjonte fyerjet, sharjet dhe zhurmėn e dorės sė saj...! Iu thaftė dora, e cila ėshtė duke rėnė mbi fytyrėn e fėmijės sė pafajshme! Nuk mundi tė qėndronte ulur. Por, as nuk ka mundėsi tė shkojė e ta mbrojė motrėn nga frika e babait. BABAI! Ky njeri i cili bėri besėlidhje me gruan e tij tė re dhe e ndihmoi atė qė tė luftojė kundėr vajzės sė mjerė e t`ia zėrė frymėn e jetės para se ta kuptonte ēfarė ishte jeta. U ngrit tė shikojė nga dritarja dhe pa tė motrėn tė mbėshtetur nė mur, tė dėrmuar, tė mėrzitur dhe duke qarė. Fytyrėn e kishte tė zverdhur, rrobat e vjetruara. Kurse afėr saj rrinte gjysmėmotra mė e vogėl, fytyra e sė cilės ishte plot shėndet, sytė i shkėlqenin dhe ishte e zbukuruar me rroba tė shtrenjta. E ndjeu se zemra i shkoi te sytė dhe i bėri ato tė rridhnin lot. Vallė, ēfarė faji kishte bėrė kjo fėmijė qė tė poshtėrohej me kėto mundime? A nuk ishte ajo gėzimi i babait dhe stolia e jetės sė tij? A nuk ishte ajo pėr babanė personi mė i ēmuar? Ēfarė ka tani ajo qė u bė e pavlerė dhe e urryer? Nė kėtė shtėpi nuk dėgjon vetėm se fyerje dhe qortime ndaj saj, kurse tė gjitha llastimet i takojnė motrės sė saj, e cila ėshtė dy vjet mė e vogėl, por i tėrė pėrqendrimi ėshtė pėr tė. A thua se ekzistonte vetėm ajo, kurse motra e tij u bė shėrbėtore nė shtėpinė e babait tė saj. Madje edhe mė keq, pasi shėrbėtorja ka mundėsi tė shėrbejė nė ndonjė shtėpi ku njerėzit kanė zemėr, ndjenja dhe janė fetarė e sillen me tė si me fėmijėn e tyre. Kurse babait tė kėsaj jetimeje, kjo grua nuk i ka lėnė nė gjoks zemėr qė ta mbronte me denjėsi ose tė sillej mirė me tė. I qenka pėrcaktuar kėsaj jetimeje tė mos i ketė tė dy prindėrit, pasi i vdiq e ėma e ka mbetur pa tė dhe i vdiq edhe ndėrgjegjja e babait, e mbeti edhe pa baba.
E dėgjoi zėrin e njerkės duke thirrur:
-Eja kėtu, oj derre e mjerė!
"Derre" ishte emri i saj dhe ajo e thėrriste gjatė gjithė kohės vetėm se kėshtu. E, kur vinte babai i saj nė mbrėmje, atėherė e thėrriste "vajzė" dhe thoshte: "Eja kėtu vajzė, shko andej vajzė!" Kurse gjysmėmotra e saj gjithmonė ishte "e dashur": "Ku je e dashur, eja kėtu e ėmbla ime...!"
Zėri u rikthye duke rėnkuar:
-A nuk dėgjon se motra jote ėshtė duke qarė? Shko shihe ēfarė kėrkon dhe sillja! Pse nuk i pėrgjigjesh? A je memece? Pyete ēfarė dėshiron!
Ajo e gjora u pėrgjigj me zė tė frikėsuar:
-Ėshtė duke kėrkuar ēokollatė!
-Pse ke mbetur pra duke pritur, shko dhe jepja atė qė kėrkon!
Kjo e gjora mbeti duke mos ditur si t`ia sqarojė se pjesa e mbetur e ēokollatės ishte e saj. Babai i saj kishte blerė dje njė ēokollatė e ia kishte dhėnė motrės sė vogėl, ajo filloi ta hante derisa kjo e shikonte. Motra e vogėl u bezdis nga shikimet e saj dhe e ndau njė pjesė e ia hodhi asaj, ashtu siē ia hedh njeriu kafshatėn maces, e cila i shkreptin sytė nga ushqimi. Ajo e shkreta e mori atė pjesė me gėzim. Nuk mundi ta hante, edhe pse ia kishte ėnda, por e fshehu. Orė e ēast shkonte te vendi ku e kishte fshehur dhe e shikonte. Nga ėndja, e kafshoi njė herė. Por motra e saj e llastuar e vėrejti kėtė dhe tani po i kėrkonte ēokollatėn.
-Ku ku pėr ty, oj e mallkuar, ku ėshtė ēokollata?
Ajo heshti, por motra e vogėl tha:
-E ka lėnė atje oj nėnė, kjo e mallkuara e mori prej meje.
E mori gruaja vajzėn e saj dhe vajzėn e burrit e i dėrgoi te vendi ku ishte fshehur copa e ēokollatės, ashtu si dėrgohet i akuzuari pėr t’u marrė nė pyetje. Kur u "vėrtetua" se kishte bėrė "krim" dhe kur njerka e pa "dėshminė" (ēokollatėn), filloi sprova e madhe pėr vajzėn.
-Oj vjedhacake e mjerė! A kėshtu tė ka mėsuar nėna jote, tė vjedhėsh atė qė nuk ėshtė e jotja?
Besniku ishte nė gjendje t`i pėrballonte tė gjitha, pėrveēse t`i ofendohet e ėma. Kur e dėgjoi se ajo e pėrmendi atė, nuk arriti ta pėrmbante veten dhe thėrriti:
-Unė assesi nuk lejoj qė ti tė flasėsh keq pėr nėnėn time!
Njerka iu pėrvesh atij dhe iu vėrsul. Gjithmonė ajo e poshtėronte nėnėn e tyre dhe qėllimisht e lėndonte, kurse ai duronte duke heshtur dhe nuk shfaqte vėmendje dhe pėrfillje. E kjo e tėrbonte edhe mė shumė gruan. Prandaj ia kishte ėnda dhe mezi priste tė gjente rrugė pėr ta shfryrė (shėruar) tėrbimin. E, tani i kishte ardhur rasti ta bėnte kėtė.
-Nuk mė lejon ti mua...? I lutem zotėrisė suaj, mė lejoni. Unė jam nėn nderin tuaj... oh! A nuk mjafton se unė lodhem e rraskapitem pėr tė tė ofruar ushqim dhe i bėj tė gjitha shėrbimet e tjera ndaj teje? Kurse ti nuk vlen pėr asgjė, vetėm se tė shkruash nė fletoren tėnde. I tėrė mundi pas teje mė paska humbur, o i njollosur... Por nuk ėshtė pėr t’u ēuditur, pasi ti je i biri i nėnės tėnde!
-Tė thashė, mos e pėrmend nėnėn time, pėrndryshe unė do tė tė bėj qė tė heshtėsh!
E liga qėllimisht iu afrua djalit katėrmbėdhjetėvjeēar dhe filloi tė bėrtiste qė ta dėgjonin fqinjėt:
-Do tė mė rrahėsh? O besėthyes, o mohues i mirėsive...o njerėz! Mė ndihmoni...!
Fqinjėt nga zhurma qė dėgjuan u grumbulluan, kurse Besniku u pėrvodh nė dhomėn e tij, nė skutėn qė e quajtėn dhomė, tė cilėn ia caktuan atij dhe sė motrės qė tė ēlirohej zonja e shtėpisė dhe mos t`i kishte gjithmonė kėta fėmijė tė bezdisur para fytyrės.
***

Nė mbrėmje u kthye babai, i mėrrolur. Ai zakonisht rrinte ashtu, i ngrysur, nuk qeshte para fėmijėve. Kėtė e bėnte me qėllim, qė ata tė kenė frikė dhe tė mos sillen pahijshėm e tė fitojnė moral tė keq. Ai mė herėt nuk ka qenė kėshtu, por ia vuri vetes kėtė traditė prej asaj dite qė u paraqit nė shtėpi kjo shtriga dhe ia hodhi helmin nė trup. Ajo ia ka ngulitur atij nė mendje se Besniku dhe motra e tij janė dy fėmijė tė llastuar (halitur) dhe tė neveritshėm, se nuk bėn punė me ta vetėm se ashpėrsia dhe ngurtėsia.
Kjo e liga, kur afrohej koha e kthimit tė babait, i hiqte rrobat e saj tė vjetra dhe vishej me rroba tė bukura, ashtu siē e largonte nga vetja fytyrėn e vrazhdė djallėzore duke e zėvendėsuar me njė fytyrė me shenja dėlirėsie e pafajėsie. Gjithashtu, nuk harronte t`i pastronte edhe dy vajzat e t’u vishte atyre rroba tė njėjta, qė mos ta kuptonte babai se ajo preferonte vajzėn e saj ndaj jetimes.
Kur hyri babai, ajo e takoi me pritje tė mirė, tė pėrzemėrt dhe emocionuese, por fytyrės i dha ngjyrėn e dhimbjes, qė tė kuptohej se i ishte bėrė zullum gjatė ditės. E pėrcolli atė nė dhomėn e fjetjes, duke e ndihmuar tė hiqte pallton dhe atje i tregoi ndodhinė e pėrgėnjeshtruar tė ditės duke e deformuar atė, e kėshtu ia mbushi gjoksin me hidhėrim dhe tėrbim ndaj fėmijėve tė tij.
Ai doli nga dhoma duke mos parė para vetes nga hidhėrimi. E thirri vajzėn, e cila erdhi e frikėsuar, ashtu si shkohet pėr vdekje. Ajo u ndal para tij si do tė shtangej njė qengj i dobėt para ujkut. Kurse ai u ul nė njė karrige tė lartė, si tė ishte karrige gjyqi. Filloi t`i bėrtiste e ta qortonte ashpėr, duke i sqaruar shėmtinė e vjedhjes. Gjatė kėsaj kohe e shikonte Besnikun me sy tė shtrembėr. Kėto shikime i paralajmėronin atij tė keqen. Ai nuk kishte ēfarė tė bėnte, kur dėgjonte se si akuzohej motra e pafajshme pėr vjedhje, por vetėm heshtte. Iu afrua babait me qėllim qė t`ia sqaronte ēėshtjen dhe me kėtė vetėm se i pėrshpejtoi vetes tė keqen.
Zėri i babait tė zemėruar dhe tė shqetėsuar shpėrtheu si vullkan mbi djalin e vogėl dhe shtėpia filloi tė dridhet:
-O i pacipė, dėshiron ta rrahėsh njerkėn tėnde, edepsėz i mallkuar! Kam menduar se kur t'i arrish tė katėrmbėdhjetat, do tė bėhesh burrė! A e rreh njeriu njerkėn e tij? Do ta thyej dorėn, ore fatkeq!
Besniku tentoi tė bėnte ndonjė sqarim:
-Vallahi, o baba, nuk ėshtė e vėrtetė...!
-Prapė paturpėsi! A nuk tė ka mbetur asnjė moral? Edhe e pėrgėnjeshtron njerkėn tėnde?
-Unė nuk e pėrgėnjeshtroj. Por them se ajo thotė fjalė tė pavėrteta.
Nė kėtė moment, babai u ngrit i humbur nė hidhėrimet me tė cilat ishte mbushur nga dredhitė e kėsaj gruaje. Iu vėrsul djalit dhe filloi ta rrihte sikur tė kishte humbur vetėdijen. Nuk u mjaftua vetėm me kaq, por ia mori fletoren e zezė, nė tė cilėn Besniku kishte shkruar tė gjitha mėsimet, dhe e grisi, pastaj e la atė dhe motrėn pa darkė si dėnim dhe tėrheqje tė vėrejtjes ndaj tyre.
***

Ēifti me vajzėn e tyre hėngrėn darkė dhe shkuan tė flinin. Djaloshi ishte shtrirė duke shikuar fletoren e grisur, pėr tė cilėn kishte kaluar net tė tėra duke e shkruar. Nuk i hahej dhe nuk i flihej nga mėrzia. Ajo ishte fletorja pėr tė cilėn kishte qorruar sytė duke e shkruar, nėpėrmjet saj ai ndėrtonte ardhmėrinė. U ngrit dhe filloi t`i mblidhte pjesėt e grisura, ashtu si do t’i mblidhte nėna pjesėt e trupit tė fėmijės qė i ėshtė ekspozuar ndonjė bombe... Por, jo, janė me mijėra pjesė, nuk ka mundėsi tė bashkohen. Nuk ishte e mundur tė kthehej nė fletore qė lexohej, ashtu si nuk do tė mund tė ktheheshin pjesėt e fėmijės nė njė trup qė flet e lėviz. Ai u bind se ra nga provimi dhe e humbi vitin. Iu bė shumė e paduruar kjo dhe nuk arrinte dot ta qetėsonte veten nga kėto padrejtėsi. E ndjeu se bota po i sillej dhe filloi tė kthente kujtimin e ditėve tė kaluara ashtu si do tė kthehej njė film pas.
Pėrnjėherė iu kujtua fytyra e ėmbėl e nėnės dhe buzėqeshja e saj, e cila e bėnte tė harronte tė gjitha dhimbjet. Gjoksin e saj e kishte vend ku gjente qetėsinė gjatė fatkeqėsive tė jetės. Iu kujtua ajo kur ishte nė moshėn mė tė re dhe tė shėndetshme. Iu kujtua shtėpia, kur ishte e qetė, e pastėr dhe plot dashuri. Iu kujtua babai, kur ishte baba i vėrtetė, qė derdhte shpirtin prindėror nga dy sytė e mallėngjyer, duart e tij plot butėsi dhe bamirėsi, gjuhėn gjithmonė tė lagur me fjalė tė mira dhe tė dashura.
E riktheu kujtimin atėherė kur nėnėn e kishte tė sėmurė, por ai nuk merakosej, duke paramenduar se ishte njė sėmundje e rastėsishme dhe kalimtare... Pas njė kohe, ai vėrejti nė shtėpi rrėmujė, pa shqetėsimin nė fytyrat e familjarėve, i dėgjonte ata duke qarė dhe si e largonin nėnėn tė shtrirė nė njė dėrrasė nga shtėpia duke e fshehur lajmin prej tij. Por, ai kuptoi se nėna e tij kishte VDEKUR! E vdekur...!
Fjalė qė e dėgjonte dhe e kalonte duke mos ia vėnė veshin domethėnies. Ai kishte dėgjuar pėr vdekjen dhe kishte lexuar diēka nė libra, por nuk e kishte parė pėr sė afėrmi dhe ajo ende nuk kishte vizituar shtėpinė e tij. Nuk e kishte shijuar kuptimin e saj tek asnjė i dashur dhe i afėrm i tij. Por, ditėt shumė shpejt ia mėsuan kuptimin e vdekjes. Ajo ndodhi pasi i vdiq e ėma, nė mėngjesin e ditės sė nesėrme, kur atė e zgjoi vaji i motrės, e cila ishte shumė e dashur pėr nėnėn e saj. Motra, gjithashtu, ishte e dashur edhe pėr babanė atyre ditėve. Ajo, atė mėngjes, i hapi sytė dhe nuk gjeti nėnėn pranė saj t`i jepte gji dhe ta pėrqafonte, prandaj vaji i saj u shtua. Kurse Besniku filloi ta thėrriste: NĖNĖ...U shqetėsua dhe filloi ta kėrkonte. Ai gjeti babanė dhe disa nga tė afėrmit duke qarė. I pyeti se ku e kishte nėnėn, por nuk iu pėrgjigjėn... Kur u nis pėr tė shkuar nė shkollė, thirri prapė, qė tė vinte e ėma dhe t`ia pėrgatiste ēantėn, ta vishte dhe ta pėrcillte te dera duke e puthur dhe kėshilluar qė tė mos zihej me askėnd e mos tė luante nė rrugė tė asfaltuar. Kur u largua pakėz nga shtėpia, e ktheu kokėn se mos po shihte tė ėmėn, pasi kur ai arrinte nė atė vend, ajo pėrsėriste lamtumiren dhe porositė, por nuk e pa. U kthye nga shkolla, por nė vend tė nėnės gjeti njė grua tė huaj duke i dhėnė gji motrės... Pse ajo gruaja e huaj i jepka gji motrės? Ku ishte nėna?
E ktheu kujtesėn mbrapa dhe pa babanė atyre ditėve kur vdiq e ėma. Ai ishte i butė dhe miqėsor ndaj tij dhe motrės, mundohej t`u bėhej atyre nėnė dhe baba. Por ky baba ndryshoi nga ajo ditė ogurzezė. Ditėn kur i tha: “Besnik, babai do tė sjellė nėnė tė re nė shtėpi.” Nėnė tė re? Kėtė nuk e kishte dėgjuar mė parė. Ai dinte se si sillej motra e re; nėna e lindte nga barku i saj. Por nėnė tjetėr tė re, nga lind kjo? Ai priti derisa i erdhi nėna e re. Nė fillim ajo ishte e ėmbėl, me rroba tė bukura, faqet i kishte ngjyrė muzgu, buzėt tė kuqe, jo si buzėt e njerėzve tė tjerė. U ēudit nga kjo ngjyrė buzėsh. Por, nuk e deshi dhe nuk anoi kah ajo asnjėherė. Ditėve tė para ajo ishte e butė dhe e dashur, si njė fidan i imėt. Por, kur kaluan ditėt, kur ajo u vendos e u stabilizua dhe i forcoi rrėnjėt, u bė e thatė si trungu i pemės sė madhe qė i tradhton ata qė e shohin me fletėt dhe lulėzimin e jashtėm. Kur lindi vajzėn, u bė njė dreqe, gjarpėr i fshehur qė mbulohet me lėkurėn e njė gruaje tė bukur. Allahu na mbrojttė nga gruaja e bukur qė nė realitet ėshtė njė shejtane nė formė gjarpri tė fshehur.
U fshinė tė gjitha fotografitė e sė kaluarės sė dashur dhe u zhduk filmi. Nuk mbeti nga tėrė ajo qė po kujtonte vetėm se kjo foto e shėmtuar dhe e neveritshme e kėsaj gruaje. Iu zmadhua aq shumė, derisa e pėrfshiu tėrė jetėn dhe iu mbush e tėra me kėtė, qė ta pengonte depėrtimin e dritės sė shpresės...
E dėgjoi zėrin e saj duke qeshur dhe iu duk si tė reshurat e mitralozit qė goditėn zemrėn e tij. Qeshja e kėsaj gruaje, qė ka marrė vendin e nėnės, pėrzihej me vringėllimat e tė qeshurave tė babait tė tij...
Ashtu i heshtur dėgjoi edhe njė zė vaji tė zbehur, tė mėrzitur dhe tė vazhdueshėm. I ra ndėrmend motra, tė cilėn e kishte harruar gjatė ēasteve tė kujtimit. Uria qė ndjente, i kujtoi se edhe e motra e mjerė kishte mbetur pa darkė. E ndoshta edhe nuk kishte drekuar fare, pasi kjo e liga tėrė ditėn nuk e lė tė qetė duke e shtyrė t`i shėrbejė asaj dhe vajzės sė saj. Ajo e mban tė mbyllur kuzhinėn, duke i dhėnė asaj vetėm njė copė bukė tė thatė. Kurse vajzėn e saj e ushqen fshehurazi. Kur vjen babai, para tij nė mbrėmje ajo e vesh fytyrėn me dėlirėsi dhe i ankohet se si kjo vajzė ėshtė e sėmurė dhe e dobėt.
-E gjorė kjo vajzė, nuk ha fare... shikoje trupin e saj. Pse nuk po e dėrgon te mjeku? Por ēfarė t`i bėnte mjeku kur ajo ėshtė kokėforte dhe e pasjellshme...-, thotė ajo. -Unė e thėrras tė hajė, por nuk mė pėrgjigjet... kryeneēėsia e saj do ta shkatėrrojė.
Kurse babai i saj, duke u besuar kėtyre fjalėve, e thėrret dhe i thotė:
-Ēfarė ke kėshtu qė mban inat? Ha, se do tė tė rrah.
Ajo e gjora, afrohet pėr tė ngrėnė. Por kur e sheh atė grua, e cila e shikon qė mbrapa babait me sy kėrcėnues dhe vėren se ajo fytyrė ėshtė shndėrruar nė fytyrė hiene, frikėsohet dhe fillon tė dridhet...
Gruaja i thotė burrit tė saj:
-A tė kam thėnė se ėshtė shumė kryeneēe dhe ka nevojė tė edukohet?
Babai lėviz kokėn dhe fillon ta edukojė duke e goditur nė fytyrė, duke i tėrhequr veshin ose edhe duke e nxjerrė nga kuzhina dhe kėshtu darka e saj pėrfundon me kaq.
Besnikut iu kujtua motra dhe shkoi tek ajo, e ngriti dhe e pėrqafoi.
-Ēfarė ke? Pse qan? Hesht zemra ime.
E pėrqafon dhe e pėrkėdhel.
-A je e uritur?
A je e uritur? Por, ku t’ia gjejė ushqimin? U ngrit tė kėrkonte. Pėr fatin e tij e gjeti derėn e kuzhinės hapur, pasi zakonisht ishte e mbyllur. Nė tavolinė gjeti mbetjet e ushqimit. Ia solli sė motrės. Ajo u gėzua dhe hėngri. Besniku ndjeu dhimbje nga gėzimi i motrės sė saj, qė u ngop me mbetjet e ushqimit, dhe prapė iu kthyen nė kujtesė fotografitė e tė kaluarės dhe iu paraqit nėna nė mendime.
E mori nė gjoks motrėn dhe e pėrqafoi duke e shtrėnguar dhe duke i dhėnė ngrohtėsi, pėr tė cilėn nuk kishte mundėsi ta ngopte. E gjora, nė brendėsi kishte zbrazėsinė e pėrkėdheljes prindėrore, qė nuk kishte mundėsi t`ia jepte i vėllai, pasi edhe atij i mungonte e njėjta gjė.
E mori dhe e vendosi nė shtrat duke e puthur dhe duke e pėrkėdhelur. Filloi t`i tregojė diēka pėr tė cilėn edhe ai vetė kishte nevojė tė dėgjonte- rreth nėnės, tė cilėn mezi e kujtonte edhe vete Besniku, pasi kishin kaluar disa vite nga ndarja.
Kur e pėrmendte Besniku atė duke thirrur "nėnė", motra ndiente shqetėsim dhe frikė, pasi nuk kuptonte pėr kė po fliste vėllai i saj. Motra e saj njihte vetėm njė grua qė e thėrriste me emrin "nėnė", ajo ishte kjo grua e ligė qė ia mbushi jetėn plot ankth.
Ndoshta vepra mė kriminale qė kishte bėrė kjo grua shpirtligė ishte se ia kishte shėmtuar kėsaj vajze emrin mė tė ėmbėl dhe mė tė pėrkėdhelur tė ēdo fėmije, fjalėn qė mėson tė shqiptojė ēdo fėmijė, ajo ėshtė "NĖNA".
Pas njė kohe ata futen nė njė gjumė tė thellė, pasi kishin pėrfunduar edhe njė ditė tė zakonshme pėr ta. Vallė, kur do tė pėrjetojnė ata ndonjė ditė tė pazakonshtė? Ndoshta ėndrra do tė jetė rast pėr ta pėr tė pėrjetuar diēka tė mirė, qė nuk kanė mundėsi ta pėrjetojnė nė realitet.

Ali Tantavi
Pėrktheu dhe pėrshtati: Alaudin Abazi
4.5.2007

                                                      www.klubikulturor.com