Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Perla dhe margaritarė pėr nxėnėsin e dijes -I-

Nuk ka dyshim se dituria islame ėshtė njėra nga nevojat mė tė domosdoshme pėr t’u drejtuar e pėrparuar umeti ynė. Kėshtu qė nėse nė kėtė ka ngecje e shpėrfillje, atėherė gjendja e umetit kthehet nė zmbrapsje e rėnie. Ndoshta nė sqarimin e kėsaj nuk kėrkohet tė ndalemi shumė, pasi nėse i hedhim njė vėshtrim realitetit dhe gjendjes sė muslimanėve nė kohėn tonė, do tė kuptojmė se sa e drejtė dhe e saktė ėshtė kjo qė u tha.

Gjithsesi, viteve tė fundit vėrehet njė ngjallje e interesimit rreth diturisė te muslimanėt, gjė tė cilėn e kishin humbur pėr shumė dekada. Falėnderimi i takon Allahut, qė ende ėshtė duke pėrparuar e zhvilluar ky rizgjim i muslimanėve nė raport me dijen dhe nxėnien e saj. Fatmirėsisht frytet e kėtij hovi vėrehen edhe nė zemrat e rinisė islame nė vendin tonė.

Sidoqoftė, ėshtė rėndėsishme qė nė kėtė kohė tė drejtohet e mbikėqyret ky gjallėrim, nė mėnyrė qė ta bėjmė sa mė imun pėrballė turbullirave ideologjike, intelektuale, morale, pėrēarėse, etj., me tė cilat sfidohet. Nė vazhdim tė kėtij shkrimi lexuesi do tė ketė mundėsinė tė njihet me disa gjėra shumtė rėndėsishme qė kanė tė bėjnė me diturinė dhe nxėnien e saj.

Vlera e diturisė

Nuk ėshtė objektivi i kėtij shkrimi vėnia nė pah se sa e rėndėsishme dhe e vlefshme ėshtė dituria, por do tė pėrmendim vetėm njė realitet i cili duhet tė kihet parasysh nga ēdo njeri i cili lexon rreth kėsaj problematike. Fjala ėshtė pėr atė se nė Islam kėrkimi i diturisė ėshtė adhurim, ibadet. Pėrcillet nga disa dijetarė se kanė thėnė: “Dituria ėshtė lutje e fshehtė dhe adhurim i zemrės.”

Madje dituria ėshtė njėra nga adhurimet mė tė vlefshme qė bėn njeriu, pasi ėshtė njė domosdoshmėri qė barazohet me domosdoshmėritė e tjera esenciale, pa tė cilat nuk mund tė jetojė njeriu. Ibėn Kajimi me njė rast thotė:
“Nevoja e zemrės pėr dituri nuk ėshtė sikurse nevoja e frymėmarrjes, por ėshtė edhe mė e madhe se kjo... Vlera e diturisė nė zemėr ėshtė sikurse vlera e dritės nė sy, ose vlera e tė dėgjuarit pėr veshin, ose vlera e tė folurit pėr gjuhėn. Pra, nėse  i mungon zemrės dituria, atėherė ajo ėshtė sikurse syri i verbėr, veshi i shurdhėr dhe gjuha e memecit. Prandaj edhe Allahu i Lartėsuar i quan tė paditurit (injorantėt) se janė tė verbėr, tė shurdhėr dhe memecė. Pėr shkak se kjo ėshtė veti e zemrave tė tyre, qė e kanė humbur diturinė e dobishme dhe pėr kėtė mbeten tė verbėr, tė shurdhėr dhe memecė”1
.

Ibėn Kajimi, Allahu e mėshiroftė, aludon pėr ajetet nė tė cilat Allahu i Lartėsuar i krahason jobesimtarėt tė cilėt nuk logjikojnė dhe janė tė padijshėm me tė shurdhrit, memecėt dhe tė verbrit. Allahu i Madhėruar thotė:

“Ata janė tė shurdhėr, memecė e tė verbėr, ata nuk kuptojnė.2

Llojet e diturisė islame

Dituria islame ndahet nė tre lloje:

1. Dituri farz (e domosdoshme): Domethėnė ajo dituri me tė cilėn besimtari mėson gjėrat esenciale tė fesė sė tij, pa tė cilat nuk mund tė rrijė, sikurse mėsimi i bazave tė imanit, Islamit, etj. Kėtė lloj diturie obligohet ta mėsojė ēdo musliman i rritur.

2. Dituri farz kifaje: Dituri e patjetėrsueshme pėr muslimanėt qė ta mėsojnė, nėpėrmjet tė cilės ata e aplikojnė e jetėsojnė fenė e tyre nė jetėn e pėrditshme, por kjo dituri nuk ėshtė obligative qė tė mėsohet nga tė gjithė muslimanėt. Kėshtu, nėse njė grup prej tyre e marrin pėrsipėr dhe e mėsojnė, atėherė obligueshmėria bie nga tė tjerėt.

3. Dituri mustehab (e preferuar):
Ēdo dituri islame qė ėshtė mė pak e rėndėsishme se dy llojet e para konsiderohet dituri e preferuar pėr t’u mėsuar dhe njohur.3

Ndarja dhe klasifikimi i njohurive nė lloje na jep tė kuptojmė se jo tė gjitha dituritė janė tė njė rėndėsie qė tė mėsohen dhe tė kėrkohen. Pastaj, gjithashtu dihet se dituritė e njohuritė janė tė shumta dhe ato tė gjitha nuk mund t’i pėrvetėsojė njė njeri. Pėr kėtė kanė thėnė nė tė kaluarėn se njeriu sa mė shumė qė kėrkon dituri, aq mė shumė kupton se sa pak di. Prandaj, pėrderisa dituria ėshtė shumė e madhe, ndėrsa jeta e njeriut shumė e shkurtėr, atėherė mos e angazho veten me atė dituri qė ėshtė mė pak e rėndėsishme ose aspak e rėndėsishme duke neglizhuar tė rėndėsishmen. Kėshtu ti e harxhon jetėn nė diēka qė nuk ėshtė e nevojshme ta dish dhe humb mundėsinė tė fitosh atė dituri pėr tė cilėn do tė kesh nevojė.
 

 

Alaudin Abazi
18.10.2009


 

1 “Miftah Dari Seade”, vėll. I, f.111.

2 Bekare, 171.

3 “El Ilmu”, Nasir El Umer, f. 8.

                                                      www.klubikulturor.com