Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Nevoja jonė pėr Allahun e Lartėsuar

Nevoja e krijesave pėr Allahun e Lartėsuar nuk mund tė pėrshkruhet. Krijesat kanė nevojė pėr Allahun nė ēdo situatė dhe gjendje tė tyre. Ata kanė nevojė pėr ndihmėn e Tij nė tė gjitha ēėshtjet e tyre. Allahu i krijoi ata nga asgjėja, u jep dhunti tė panumėrta, i udhėzon drejt asaj qė u sjell dobi dhe i largon nga ajo qė u sjell dėm. Prandaj, krijesat nuk kanė kurrfarė vlere pa Krijuesin e tyre.

Ajetet e Kuranit i kanė trajtuar kėto ēėshtje dhe i kanė sqaruar kėto realitete. Shumė prej njerėzve janė tė pakujdesshėm ndaj kėtyre gjėrave edhe pse e lexojnė Kuranin. Kėto net janė netėt e Kuranit. Muslimanėt nė tė gjitha pjesėt e botės kėrkojnė vlerėn dhe shpėrblimin e tyre. Ata i ngjallin kėto net me lexim dhe me namaz, me lloje tė ndryshme tė dhikrit (pėrmendjes sė Allahut) dhe lutjeve. Prandaj, shumė me rėndėsi pėr ta ėshtė tė meditojnė atė qė lexojnė dhe tė dėgjojnė fjalėn e Allahut tė Madhėrishėm nė kėto net tė bekuara nė mėnyrė qė tė arrijnė tė kuptojnė realitetin e nevojės sė tyre pėr Allahun e Lartėsuar dhe t'i kuptojnė mirėsitė dhe shpėrblimet e Tij dhe kjo ti ēojė drejt madhėrimit tė Tij, pėrmendjes sė Tij, falėnderimit dhe adhurimit tė Tij.

Allahu i Madhėrishėm na ka krijuar pa pasur nevojė pėr ne. Ai thjesht na krijoi nga mirėsia e Tij. "Ai ju krijon nė barqet e nėnave tuaja, fazė pas faze nė njė errėsirė tė trefishtė. Ky ėshtė Allahu - Zoti juaj; Atij i pėrket i tėrė pushteti; nuk ka zot tjetėr tė vėrtetė pėrveē Tij. Atėherė, si ėshtė e mundur qė largoheni prej Tij?!" (Zumer, 6)

Imagjino o rob i Allahut se ti nuk je krijuar ēfarė do tė ndodhte? A do tė ērregullohej gjithėsia pa ty? A do tė kishin nevojė krijesat pėr ty? A nuk kanė kaluar kohėrat para ekzistimit tėnd, kurse gjithėsia ėshtė po ajo gjithėsi dhe askush nuk ka pasur nevojė pėr ty. Gjithashtu pas vdekjes tėnde do tė jetojė kush do tė jetojė, kurse gjithėsia do tė jetė po ajo gjithėsi, njerėzit po ata njerėz. As krijesat nuk kanė nevojė pėr krijimin tėnd e as nuk do tė ērregullohet jeta me vdekjen tėnde.

Kėtė fakt Allahu i Lartėsuar e ka theksuar nė disa vende nė Kuran: "A nuk e mban mend njeriu se Ne e kemi krijuar atė, kur ende nuk ishte asgjė?!" (Merjem, 67)

"Vallė, a nuk ka kaluar njė periudhė kohore, kur njeriu nuk ka qenė qenie e denjė pėr t’u pėrmendur?!" (Insan, 1)

Vėllezėr tė nderuar! Pas nevojės tonė pėr Allahun nė krijimin tonė si njerėz, ne kemi nevojė pėr Allahun pėr ekzistencėn dhe mbetjen tonė. Allahu i Lartėsuar ka mundėsi qė tė na vdesė dhe zhduk dhe tė na ndryshojė me njerėz tė tjerė si ne, madje Ai ka fuqinė dhe mundėsinė tė zhduk racėn njerėzore dhe tė krijojė krijesa tjera, qė do tė adhuronin Atė e nuk do t'i bėnin mėkat asnjėherė.

Kurani ėshtė plot ajete qė vėrtetojnė nevojėn tonė pėr Allahun e Lartėsuar nė vazhdimėsinė e ekzistencės sonė: "Zoti yt ėshtė i Vetėmjaftueshmi dhe Zotėruesi i mėshirės. Nėse do, ju zhduk dhe sjell pas jush ēfarė tė dojė, ashtu si ju ka krijuar nga pasardhėsit e popujve tė tjerė." (En'am: 133)

"Vallė, a nuk sheh ti sesi Allahu ka krijuar me urtėsi qiejt dhe Tokėn? Nėse dėshiron, Ai mund t’ju zhdukė ju dhe tė sjellė njė popull tė ri..."
(Ibrahim: 19)

"Betohem pėr Zotin e lindjeve dhe tė perėndimeve, qė Ne jemi tė Zotė t’i ndėrrojmė ata me njerėz mė tė mirė se ata dhe askush nuk na pengon dot." (Mearixh: 40)

Madje nė Kuran ka ardhur argumenti i qartė dhe i drejtpėrdrejtė pėr nevojėn tonė pėr Allahun. "O njerėz! Ju jeni tė varfėr e nevojtarė pėr Allahun, kurse Allahu s’ka nevojė pėr asgjė dhe ėshtė i denjė pėr ēdo lavd." (Fatir: 15)

Ne kemi nevojė pėr Allahun pėr udhėzimin tonė, pėr Islamin dhe imanin tonė, ne kemi nevojė pėr adhurimin e Tij. Sikur tė mos ishte Allahu nuk do tė ishim myslimanė, nuk do tė kishim besuar, falur, agjėruar nuk do tė punonin vepra tė mira e as nuk do tė largoheshim nga mėkatet. Ne nuk jemi njerėz mė tė mirė e mė tė lartė, njerėz mė tė menēur dhe mė tė fortė, mirėpo Allahu i Madhėrishėm, me mirėsinė dhe mėshirėn e Tij na ka udhėzuar ne e tė tjerėt i ka lėnė nė humbje: "Thuaju: “Mos e quani si favor pėr mua se keni pranuar Islamin; pėrkundrazi, Allahu ju ka dhuruar mirėsi dhe ju ka udhėzuar nė besim, nėse ajo qė thoni ėshtė e vėrtetė!” (Huxhurat: 17)

Kurse nė njė hadith kudsij Allahu i Lartėsuar thotė: "O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė humbur pėrveē atė qė e kam udhėzuar, prandaj kėrkoni udhėzimin Tim qė t'ju udhėzoj!"

Sa prej njerėzve e kanė humbur rrugėn e imanit e nuk ka kush t'i drejtojė, madje shumica e njerėzve janė nė rrugė tė gabuar, kurse Allahu i Lartėsuar na ka bėrė prej besimtarėve e ata janė tė paktė. Lexoni ajetet e udhėzimit dhe tė humbjes nė Kuran do tė kuptoni vlerėn e dhuntisė sė Allahut ndaj jush me udhėzimin dhe do tė kuptoni se sa keni nevojė pėr Allahun pėr qėndrueshmėri dhe stabilitet nė iman.

Ne kemi nevojė pėr Allahun pėr vazhdimėsinė nė imanin tonė, pėr qėndrueshmėrinė nė Islamin tonė. Ne nuk mund tė jemi tė qėndrueshėm pa Allahun e Lartėsuar, pa ndihmėn dhe suksesin e Tij. Kėsisoj, Allahu i Lartėsuar i ka pėrmendur tė dijshmit se ata luten: “O Zoti ynė! Mos lejo qė zemrat tona tė shmangen (nga e vėrteta), pasi na ke udhėzuar nė rrugėn e drejtė, dhe jepna mėshirė prej Teje; vėrtet, Ti je Dhuruesi i Madh!" (Ali Imran: 8)

Kurse namazliu nė ēdo rekat lutet: "Udhėzona nė rrugėn e drejtė!" (Fatiha, 6)
Ne kemi nevojė pėr Allahun pėr furnizimin tonė. Kush na furnizon pėrveē Allahut tė Madhėrishėm? Krijesat sado tė mėdha, sado tė fuqishme apo pa marrė parasysh ēfarė pozite kanė, nuk mund ta furnizojnė veten e lėre mė t'i furnizojnė tė tjerėt. Tė gjithė kanė nevojė pėr Allahun. Ai i furnizon ata kudo qofshin: "S’ka asnjė gjallesė nė Tokė qė tė mos i ketė mjetet e jetesės prej Tij." (Hud: 6)

Allahu i Madhėrishėm ka bashkuar pėrmendjen e nevojės sonė pėr Tė, nė krijim dhe furnizim nė shumė ajete. Pasi Allahu na ka krijuar ne nuk mund tė jetojmė vetėm se me furnizimin e Tij "Allahu ėshtė Ai qė ju ka krijuar e ju ka dhėnė ushqim; pastaj ju sjell vdekjen e pastaj ju ringjall. A ka ndonjė nga idhujt tuaj qė bėn diēka tė tillė? Ai qoftė i lavdėruar dhe i lartėsuar mbi gjithēka, qė ia shoqėrojnė Atij (nė adhurim)!" (Rum: 40)
Gjithashtu Ai na ka urdhėruar gjithnjė ta kujtojmė kėtė dhunti tė madhe dhe mos ta harrojmė atė: "O njerėz! Kujtoni dhuntinė e Allahut pėr ju! A ka ndonjė krijues, veē Allahut, i cili ju furnizon nga qielli dhe Toka? S’ka zot tjetėr tė vėrtetė pėrveē Tij. Atėherė, si po largoheni ju?" (Fatir: 3)
Nėse Allahu e ndalon furnizimin e Tij, kush na furnizon? "Kush janė ata, qė do t’ju japin mjete jetese, nė qoftė se Ai jua ndalon ato "
(Mulk, 21)

Vėllezėr tė nderuar! Ne kemi nevojė pėr Allahun pėr ushqimin tonė, pėr pijen tonė, pėr veshjen tonė, pėr shėndetin tonė, pėr shėrimin tonė, dhe pėr ēdo gjė tjetėr. Allahu i Lartėsuar nė hadith kudsij thotė: "O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė humbur, pėrveē atyre qė Unė i kam udhėzuar. Pra, kėrkoni udhėzimin nga Unė dhe Unė do t'ju udhėzoj!
O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė uritur, pėrveē atyre qė i kam ushqyer Unė. Pra, kėrkoni t'ju ushqej dhe Unė do t'ju ushqej!
O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė zhveshur, pėrveē atyre qė Unė i kam veshur. Pra, kėrkoni veshjen Time dhe Unė do t'ju vesh!
O robėrit e Mi! Ju bėni mėkate natė e ditė e Unė i shlyej tė gjitha mėkatet. Pra, kėrkoni nga Unė falje dhe Unė do t'ju fal!"
Nevoja jonė pėr Allahun gjithnjė ėshtė e pranishme me ne. Ēdo lėvizje e jona dhe ēdo pushim ėshtė me caktimin e Allahut. E pranon kėtė kush e pranon, i nėnshtrohet adhurimit tė Zotit do tė jetė prej tė shpėtuarve e fitimtarėve. Dhe e mohon kush e mohon, bėhet kryeneē e kryelartė ndaj adhurimit tė Zotit e do jetė prej tė humburve e tė dėnuarve.
Vėllezėr tė nderuar! Ju jeni duke i pėrjetuar netėt e vlefshme, nė tė cilat falen mėkatet, shtohen shpėrblimet, pranohen lutjet, ndėrsa Allahu i Lartėsuar liron nga zjarri njerėz tė shumtė.

Zakon i tė Dėrguarve dhe rrugė e burrave tė mirė para jush ka qenė shprehja e nevojės pėr Allahun e Lartėsuar. Ibrahimi, paqja e Zotit qoftė mbi tė, i hodhi poshtė idhuj tė popullit tė vet dhe deklaron nevojėn e tij pėr Allahun nė tė gjitha ēėshtjet e kėsaj bote dhe tė botės tjetėr: "Ai (Ibrahimi) tha: “A keni menduar mirė mbi ēfarė keni adhuruar, si ju, ashtu edhe tė parėt tuaj tė lashtė? Nė tė vėrtetė, ata janė armiqtė e mi, pėrveē Zotit tė botėve, i Cili mė ka krijuar dhe mė udhėzon (nė rrugė tė drejtė); i Cili mė ushqen dhe mė jep tė pi; i Cili, kur sėmurem, mė shėron; i Cili do tė bėjė qė tė vdes e pastaj do tė mė ringjallė; dhe i Cili, shpresoj se do tė m’i falė gabimet e mia nė Ditėn e Gjykimit!" (Shuara: 75-82)

Kurse i Dėrguari juaj, Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, i edukonte pasardhėsit dhe umetin e tij qė tė kenė nevojė gjithnjė pėr Allahu pėr ēdo gjė. Vėllezėr tė nderuar! Ecni dhe pasoni rrugėn e Pejgamberėve dhe burrave tė mirė. Ne kemi shumė nevojė pėr ringjalljen e nevojės pėr Allahun e Lartėsuar nė zemrat tona pasi ato janė ngurtėsuar nga mėkatet.


 


Pėrshtati nga arabishtja: Almedin Ejupi
23.8.2009

                                                      www.klubikulturor.com