Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pendimi i Zadan el-Kindit

Transmetohet nga Abdullah b. Mes’udi, se njė ditė prej ditėsh ai kaloi nė disa pjesė tė Kufės dhe pa disa djelmosha mėkatarė, tė cilėt ishin tubuar, po pinin dhe nė mesin e tyre gjendej edhe njė kėngėtar, i cili quhej Zadan dhe kishte zė tė bukur. Ai i binte lahutės dhe kėndonte.
Kur dėgjoi pėr kėtė, Abdullah b. Mes’udi tha: “Sa zė i bukur qenka! Sikur tė ishte pėr leximin e librit tė Allahut!”
Abdulla b. Mes’udi vuri rrobėn e tij mbi kokė dhe shkoi. Zedani e dėgjoi kėtė fjalė dhe pyeti: “Kush ishte ky njeri?” I thanė: “Abdullah b. Mes’udi, shoku i tė Dėrguarit tė Allahut salallahu alejhi ue selem.”
Zadani tha: “E ēfarė tha ai?”
I thanė: Tha: “Sa i bukur qenka ky zė! Sikur tė ishte pėr leximin e librit tė Allahut.”
Zadani u ngrit, e theu lahutėn dhe pastaj shpejtoi dhe e zuri Abdullah b. Mes’udin. Zadani filloi tė qante para Abdullah b. Mes’udit. Abdullah b. Mes’udi e pėrqafoi dhe filloi tė qante me tė. Pastaj Abdullah b. Mes’udi tha: "Si mos ta dua njė njeri tė cilin e do Allahu?”
Nė kėtė moment, Zadani u pendua dhe u shoqėrua me Abdullah b. Mes’udin dhe mori dije prej tij, derisa u bė njė imam i shquar. Pastaj transmetoi nga Abdullah b. Mes’udi, Selmani dhe tė tjerėt.
 

Pėrktheu: Shaban Murati
18.5.2007

                                                      www.klubikulturor.com