Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Sadakaja e 360 nyjave tė trupit

Falėnderimi i takon Zotit tė botėve, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi mė tė nderuarin e tė Dėrguarve, Muhamedin, mbi familjen e tij dhe mbi shokėt e tij.

Ai qė dėshiron ta japė sadakanė e qindra nyjave tė trupit, le tė njihet me njė namaz tė ēmuar me anėn e tė cilit mund tė fitohen shpėrblime tė mėdha, pa dyshim qė ėshtė fjala pėr namazin duha.

“Salat duha” do tė thotė namazi i paradites. Ky namaz ka edhe njė emėr tjetėr dhe quhet “saltul-evabin”, namazi i atyre qė kthehen. Pra, falėsi i kėtij namazi kthehet tek Allahu duke e adhuruar Atė, kur njė pjesė e njerėzve janė tė angazhuar, kanė shkėputur vėmendjen nga adhurimi i Allahut.

Atėherė t’i referohemi thėnieve tė tė Dėrguarit tonė mbi rėndėsinė, madhėshtinė dhe vlerėn e kėtij namazi.

Sahabiu Ebu Dheri tregon se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Pėr nyjat e ēdonjėrit prej juve, ēdo paradreke, kėrkohet sadaka; ēdo tesbih (subhanall-llah, madhėshtia i takon Allahut) ėshtė sadaka; ēdo tahmid (elhamdu lil-lah, lavdėrimi i takon vetėm Allahut) ėshtė sadaka; ēdo tehlill (La ilahe il-lall-llah) ėshtė sadaka; urdhėrimi nė tė mirė ėshtė sadaka; ērrėnjosja e sė keqes ėshtė sadaka. Ajo ēka ėshtė e mjaftueshme pėr kėto janė falja e dy rekateve namaz duha.” (Transmeton Muslimi)

Hadithi tjetėr qė transmeton Burejde, se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Nė trupin e njeriut ndodhen 360 nyje dhe ai duhet tė japė sadaka pėr ēdo nyje." I thanė: “Kush mund ta bėjė njė gjė tė tillė, o i Dėrguar i Allahut?” Ai u pėrgjigj: “Kėlbazėn qė e sheh nė xhami, e largon, ose ndonjė gjė qė e largon nga rruga. Nėse nuk mund ta bėjė njė gjė tė tillė, ai mund t’i falė dy rekate duha, qė do tė jetė e mjaftueshme pėr tė.” (Sahih, transmeton Ebu Davudi dhe Ahmedi)

I Dėrguari i Allahut thotė: “O Biri i Ademit! Fali pėr Mua katėr rekate nė fillimin e ditės dhe do tė jenė tė mjaftueshme pėr pjesėn tjetėr tė saj.” (Transmeton Tirmidhiu)

Ky namaz ėshtė i preferuar, e pėlqyeshme pėr t’u falur, ndėrsa ai qė nuk e fal nuk bėn ndonjė mėkat. Koha e kėtij namazi fillon pas lindjes sė diellit, kur tė jetė ngritur njė heshtė, deri para namazit tė drekės. Besimtari ka mundėsinė e zgjedhjes, sa rekate dėshiron t’i falė. Mund t’i falė dy rekate, katėr, tetė.
Besimtarė dhe besimtare, mos harroni tė jepni sadakanė!

 

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
13.12.2009

                                                      www.klubikulturor.com