Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gruaja e devotshme (10)

Gruaja e devotshme e respekton familjen e burrit, prindėrit dhe motrat e tij, i viziton ata dhe me kėtė vepėr gėzon burrin e saj dhe afrohet tek Allahu me kėtė lloj adhurimi.

“Prej edukatės islame ėshtė qė gruaja tė ketė pėr synim ta gėzojė burrin mė shumė sesa veten e saj dhe ta respektojė familjen e burrit, nė veēanti prindėrit e tij. E kjo arrihet posaēėrisht kur jeton sė bashku me ta dhe duhet ta dimė se respektimi i tyre ėshtė si tė respektosh burrin tėnd, t’u bėsh mirė atyre ėshtė si t’i bėsh mirė burrit tėnd pėr shkak se ti po e gėzon burrin tėnd me kėtė vepėr dhe me kėto sjellje ti vetėm se po i forcon marrėdhėniet bashkėshortore me butėsi, mėshirė dhe dashuri.” (Avdetul Hixhab 2/506)

Kėtė vepėr gruaja e devotshme e bėn duke iu nėnshtruar fjalės sė Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, i cili thotė: “Nuk ka dyshim se respektimi dhe nėnshtrimi mė i mirė ėshtė kur mashkulli respekton tė dashurit e babait tė tij.” Muslimi, Ebu Davudi dhe Termidhiu.
(Kur prej nėnshtrimit ndaj prindėrit konsiderohet edhe sjellja e mirė me tė dashurit e prindit, atėherė si do tė jetė ēėshtja me respektimin e prindit, kur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem na ka mėsuar qė tė sillemi mirė dhe t’i respektojmė tė dashurit e prindėrve tanė. Sigurisht qė ėshtė mė primare t’i respektojmė dhe dėgjojmė prindėrit e burrit.)

Prej moralit tė mirė tė gruas muslimane ėshtė respektimi i prindėrve tė burrit, posaēėrisht kur ata janė tė moshuar. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk ėshtė prej nesh ai i cili nuk i respekton tė moshuarit tanė dhe nuk i mėshiron tė vegjlit tanė dhe ai i cili nuk ua di vlerėn dijetarėve tanė.” Ahmedi dhe Hakimi. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė hasen. Shih Sahih Et-Tergib nr. 96.

Dr. Muhamed Es-Sibag, Allahu e ruajttė, ka thėnė: “Gruaja gjithmonė duhet ta ketė parasysh dhe tė mos harrojė qė prej fillimit se kjo grua pėr tė cilėn shpesh mendon se ėshtė konkurrente e saj, ėshtė nėna e burrit, tė cilėn ai sado qė tė mundohet, nuk do tė ketė mundėsi ta nėnēmojė ose mos ta respektojė. Ajo ėshtė nėna e tij, e cila e ka mbajtur nė barkun e saj nėntė muaj, e ka ushqyer me qumėshtin e saj dhe e ka kaluar tėrė jetėn e saj duke u kujdesur pėr tė derisa ėshtė bėrė burrė.

Dhe dije o ti grua se burri yt e do familjen e tij mė shumė se familjen tėnde njėsoj sikurse edhe ti e do familjen tėnde mė shumė se familjen e tij, prandaj ki kujdes, mos e ofendo atė duke folur fjalė tė kėqija pėr familjen e tij, sepse kjo ėshtė shkak qė ai tė largohet prej teje.

Nuk ka dyshim se pakujdesia jote ndaj respektimit tė familjes sė burrit ėshtė pakujdesi ndaj respektimit tė vetė burrit tėnd. Edhe nėse kjo nuk vėrehet te burri, patjetėr qė kjo sjellje do ta zvogėlojė dashurinė e tij ndaj gruas.
Po ashtu, duhet ditur se burri i cili e do familjen e tij dhe i nėnshtrohet prindėrve tė tij, ėshtė njė burrė i devotshėm dhe e meriton qė ta respektojė gruaja e tij dhe duhet tė shpresojė prej tij shumė tė mira.” Nedharat fi Usretil Muslime.

Kurse ajo grua e cila mendon se nėse i shkatėrron marrėdhėniet mes burrit dhe familjes sė tij, atėherė burri do ta kalojė kohėn vetėm me tė dhe fėmijėt e tij, kjo grua ėshtė shumė naive dhe po e fut kokėn e saj nė dhe. Kjo grua nuk ėshtė e devotshme dhe nuk i frikėsohet Allahut dhe asaj me kėtė vepėr do t’i mjaftojė dėnimi i Allahut pėr mėkatin nxitjes sė burrit qė tė mos i respektojė prindėrit e tė mos u nėnshtrohet atyre. Ah sa e keqe ėshtė kjo grua!

“Nuk ka dyshim se mosrespektimi i prindėrve ėshtė shkatėrrim pėr njė burrė, po ashtu edhe pėr gruan dhe familjen e tij. Duhet ditur se mosrespektimi i prindėrve ėshtė prej mėkateve qė Allahu i Lartėsuar dėnimin e kėtij mėkati e shpejton nė dynja.

Transmeton Ebi Bekrete, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Dy personave Allahu i Lartėsuar ia shpejton dėnimin nė kėtė dynja (para ahiretit): zullumqarit dhe mosrespektimi i prindėrve.” (Buhariu nė Et-Tarih, Taberaniu nė El Kebir dhe shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė shih. Shih Sahih El Xhami 1/99. Nedharat fil Usretil Muslime.

Nuk ka dyshim se gruaja e devotshme e cila i frikėsohet Allahut ėshtė ajo grua e cila i ndihmon burrit tė saj nė ēdo tė mirė, e kėshillon atė duke ia treguar ēdo punė tė mirė dhe po ashtu e porosit atė qė t’u nėnshtrohet urdhrave tė Allahut nė ēdo gjė dhe njėkohėsisht e nxit atė qė t’i respektojė, nderojė dhe tė sillet mirė me prindėrit.

Dhe kjo grua me kėtė moral tė lartė dhe me kėto sjellje tė mira do t’i shohė frytet e kėtyre sjelljeve nė kėtė botė duke e respektuar fėmijėt e saj atė, posaēėrisht kur ajo ėshtė e moshuar dhe nė botėn tjetėr (inshallah) do tė ketė shpėrblim tė madh tek Allahu i Madhėruar.

Tregon Ebu El Ferexh ibn Xheuzi pėr njė grua tė devotshme, e cila falte namaz nate pa pushuar fare dhe gjithmonė i thoshte burrit tė saj: “Ngrihu, mjerė pėr ty, deri kur do tė flesh? Ngrihu, deri kur do tė jesh kėshtu i pakujdesshėm? Pasha Allahun, mos fito pasuri prej haramit, pasha Allahun mos hyr nė xhehenem pėr mua, respektoje nėnėn tėnde, vizitoje familjen, mos i ndėrprit marrėdhėniet me ta e Allahu t’i ndėrpresė me ty.” Sifetus-Safve 4/437.

 


Pėrktheu: Eroll Nesimi
22.3.2009

                                                      www.klubikulturor.com