Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Nuk dėshiroj fėmijė pėr shkak tė frikės nga varfėria

   Shumė prej burrave dhe grave muslimane nuk bėjnė fėmijė apo e kufizojnė numrin e fėmijėve tė tyre nga frika e varfėrisė. Si ka mundėsi qė njė besimtar dhe besimtare tė ketė frikė nga varfėria apo nga risku i fėmijės sė tyre, kur Allahu subhanehu ue teala ka thėnė: “Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė qė Allahu tė mos ia ketė garantuar furnizimin e saj.” (Hud, 6). Gjithashtu, Allahu subhanehu ue teala thotė: “Sa e sa gjallesa janė qė nuk kanė mundėsi pėr furnizimin e vet. Allahu i furnizon ato edhe ju. Ai ėshtė dėgjuesi, i dijshmi.” (El Ankebut, 60)
   Mos iu frikėsoni furnizimit tė fėmijėve tuaj sepse Allahu subhanehu ue teala ėshtė Ai i cili ju furnizon ju dhe ata, pra vetėm nga Ai kėrkoni furnizim. Allahu subhanehu ue teala thotė: “Pra kėrkojeni furnizimin tek Allahu, adhurojeni Atė dhe shprehni falėnderimin Atij, pse tek Ai do tė ktheheni.” (El Ankebut, 17)
   Allahu subhanehu ue teala e ka urryer veprėn e injorantėve nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam, tė cilėt i vrisnin foshnjat e tyre nga frika e varfėrisė. Gjithashtu, Allahu subhanehu ue teala na ka ndaluar ta bėjmė njė gjė tė tillė. Allahu subhanehu ue teala thotė: “Ju mos i mbytni fėmijėt tuaj nga frika e varfėrisė, se Ne ua sigurojmė furnizimin atyre dhe juve, e mbytja e tyre ėshtė mėkat i madh.” (El Isra, 31)
   Allahu subhanehu ue teala i ka urdhėruar muslimanėt qė t’i mbėshteten vetėm Atij: “Dhe vetėm Allahut mbėshtetjuni, nėse jeni besimtarė tė sinqertė.” (El Maide, 23) Dhe thotė: “Kush i mbėshtetet Allahut, Ai i mjafton atij.” (Et-Talak, 3)
   O ju muslimanė, mbėshtetuni Allahut subhanehu ue teala dhe mos kini frikė nga furnizimi i fėmijėve tuaj, sepse Ai i cili ia ka garantuar furnizimin e tyre duke qenė ata nė barkun e nėnės, Ai ėshtė i cili ia ka garantuar furnizimin edhe nė kėtė botė.
 

Eroll Nesimi
25.4.2008

                                                      www.klubikulturor.com