Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Nuk je i vetmi qė shqetėsohesh

   Shqetėsimi ėshtė fenomen i cili nuk ėshtė i pėrkufizuar vetėm te tė sėmurėt psikologjikė, por ėshtė i pėrhapur te masa e gjerė nė shoqėri. Nuk ka dallim midis ndonjė shteti perėndimor ose atij lindor, e kaplon tė pasurin dhe tė varfrin, tė rriturin dhe tė miturin, tė fuqishmin dhe tė dobėtin, burrat dhe gratė, tė moshuarit dhe tė rinjtė, tė shkolluarin dhe jo tė shkolluarin. Ėshtė dukuri e vetme dhe sėmundje bashkėkohore, e cila nuk ka vend nė fe e as nuk qėndron tek optimistėt, mirėpo mė tepėr i afrohet intrigave dhe cytjeve tė djallit.


Shkaqet e shqetėsimit


Largimi nga Allahu i Lartėsuar dhe lidhja e zemrės me dikė tjetėr.
Pakujdesia nga pėrmendja e Allahut dhe dashuria e tjetėrkujt pos Allahut, ngase kush do dikė tjetėr pos Allahut, do tė dėnohet me tė.
Cytjet e djallit.
Frika nga dėshtimi nė jetėn bashkėshortore.
Mendimi i gjithmonshėm pėr tė ardhmen e pritur.
Pesimizmi i tepėrt dhe dėshpėrimi i vazhdueshėm.
Frika nga rėnia nė krizat financiare dhe humbjet nė tregti.


Simptomat e shqetėsimit


Mosdashja e veprave tė mira dhe bėrja e veprave tė kėqija.
Mosshoqėrimi dhe dėshira pėr tė qėndruar i mbyllur.
Hidhėrimi i shpejtė, madje edhe pėr gjėrat mė tė parėndėsishme.
Trembja dhe frika e vazhdueshme.
Lodhja dhe humbja e oreksit pėr ushqim.
Pagjumėsia, brengosja dhe ėndrrat e frikshme.
Rrahje dhe dridhje tė zemrės.


Gjurmėt e shqetėsimit

Ekzistimi i njė lloj ftohjeje midis robit dhe Allahut tė Lartėsuar.
Vrazhdėsia e zemrės, kėmbėngulja nė tė kotėn dhe largimi nga e vėrteta.
Mendimi pėr vetėvrasje.
Rėnia nė kthetrat e narkotikėve duke kėrkuar lumturinė shpirtėrore.
Udhėtimi nė vendet e jobesimtarėve me faktin nga dalja e rrethit tė ngushtė dhe shqetėsimi.
Dėgjimi i asaj qė ka ndaluar Allahu si dhe qėndrimi para televizorit dhe shikimi i asaj qė ka ndaluar Allahu.
Humbja e kohės sė vlefshme nė lojėra dhe dėfrime tė kota, ushtrimi i lojėrave tė ndaluara si bixhozi etj.
Ofendimi dhe kundėrshtimi i njerėzve nė vendet publike tė tyre.
Dobėsia e zemrės dhe molisja e trupit.
Shkatėrrimi familjar.


Ruajtja nga shqetėsimi


Dija se djalli ėshtė armik i hapur.
Ndjekja e rrugės sė drejtė.
Mbėshtetja tek Allahu dhe armatosja me armėn e imanit (besimit).
Vazhdimėsia nė lutjet e sheriatit.
Largimi dhe bojkotimi i pasuesve tė sė kotės dhe mėkatarėve.
Bindja e plotė se Allahu i di tė gjitha fshehtėsitė.
Mbushja e kohės me gjėra tė dobishme.
Zgjedhja e shoqėrisė sė mirė.
Stolisja me moral tė mirė dhe ushtrimi i tij nė praktikė.


Ilaēi i shqetėsimit

Devotshmėria ndaj Allahut haptazi dhe fshehurazi.
Pėrmendja e Allahut nė ēdo ēast.
Kryerja e namazit me xhemat me frikėrespekt dhe pėrkushtim.
Shpeshtimi i veprave tė mira, bamirėsia ndaj prindėrve, dashuria pėr hir tė Allahut, lėmosha ndaj nevojtarėve etj.
Leximi i Kuranit dhe meditimi i kuptimit tė ajeteve tė tij dhe praktikimi i tij nė jetėn e pėrditshme.
Pėrkujtoja vetes se ti nuk ke pėr tė marrė asgjė nga kjo botė.
Largoje mėrzinė dhe buzėqeshi jetės.
S’je i vetmi qė shqetėsohesh, por tė gjithė njerėzit shqetėsohen.
Mos harro se ngadhėnjimi vjen me durim dhe pas vėshtirėsisė vjen lehtėsimi.
Merr pjesė me tė tjerėt nė projekte bamirėse.
Lexo historinė do tė gjesh se ka pasur njerėz qė janė sprovuar me gjėra edhe mė madhore.
Dhe krejt nė fund sa herė na janė mbyllur rrugėt, kur pas vėshtirėsive vjen lehtėsimi, mirėsia, ndihma dhe pėrgėzimi. Sa herė kemi kujtuar se vdekja po na vjen dhe se erdhi fundi, kur ja vinte fillimi, fuqia dhe vazhdimėsia.

 

Autor: Selman Jahja el Maliki
Pėrktheu: Almedin Ejupi
2.5.2008

                                                      www.klubikulturor.com