Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Xhamia ankohet tek Allahu

Sikur ndodhem pranė xhamisė e cila thėrret dhe ankohet tek Allahu duke thėnė: -O Zot! Pėrse dyert e mia nuk hapen pėrveēse disa minuta tė caktuara, duke qenė se konsiderohem prej vendeve mė tė dashura tek Ti? Pėrse privohen ata, tė cilėt zemrat e tyre janė tė lidhura me mua - e ata janė tė paktė- nga ulja nė prehrin tim pėrveēse nė momente tė caktuara? O Allahu im! Unė te Ti e ngre kėtė dėm dhe kėtė turp! Ty tė ankohem pėr ata qė mė bėnė padrejtėsi mua dhe tė dashurve tė mi, mė penguan mua dhe i penguan ata nga vlera dhe begatia e pėrmendjes sė emrit Tėnd. “Kush ėshtė mė fajtor se ai qė pengon tė pėrmendet nėpėr xhamitė e Allahut Emri i Tij dhe pėrpiqet pėr shkatėrrimin e tyre?! Ata nuk duhet tė hyjnė nė to, pėrveēse tė frikėsuar. Pėr ata, nė kėtė jetė ka poshtėrim, kurse nė jetėn tjetėr dėnim tė madh.”1

O Zot, disa nga fqinjėt e mi nga unė nuk i ndajnė vetėm disa hapa, megjithatė unė nuk i njoh e as ata nuk mė njohin. A nuk e dinė ata se vizita e shpeshtė e tyre ndaj meje i bėn tė fitojnė dėshminė e besimit, i vesh ata me veshjen e frikės dhe i bėn tė udhėzuar, duke u argumentuar me fjalėn Tėnde o Zot: “Faltoret e Allahut i vizitojnė dhe i mirėmbajnė vetėm ata qė besojnė Allahun dhe Ditėn e Fundit, qė falin namazin dhe japin zekatin e qė nuk i frikėsohen askujt, pėrveē Allahut. Sigurisht qė kėta janė nė rrugė tė drejtė.”2 Dhe pėr shkak tė fjalės sė tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė: “Kur tė shihni njeriun i cili viziton shpesh xhamitė, dėshmoni pėr besimin e tij.”3

A nuk dinė se imani i tyre nuk plotėsohet pėrveēse me pėrmendjen e Allahut ndėrmjet mureve tė mia, duke u argumentuar me fjalėt e Tua o Zot: “Nė xhamitė, qė Allahu ka urdhėruar tė ngrihen e tė pėrmendet aty emri i Tij, Atė e lavdėrojnė nė mėngjes dhe mbrėmje, njerėz, tė cilėt shitblerja nuk i pengon pėr tė pėrmendur Allahut dhe tė cilėt falin namazin dhe japin zekatin dhe tė cilėt kanė frikė nga Dita (e Kiametit), kur zemrat dhe shikimet do tė jenė tė shqetėsuara. (Kėta shpresojnė) qė Allahu t’i shpėrblejė sipas veprave mė tė mira qė kanė bėrė e t’ua shtojė dhuntinė e Tij. Allahu i jep kujt tė dojė, pa llogari.”4

Disa njerėz o Zot janė larguar nga unė duke mos ndier aspak neglizhencė, duke u justifikuar me distancėn e largėt dhe largėsinė e shtėpisė (banimit). A nuk dinė ata se tė parėt e mirė e pėlqenin banimin larg xhamisė jo pėr tė mos ardhur nė xhami, por pėr t’iu shtuar shpėrblimi. Ėshtė e ēuditshme gjendja e munguesve nga gjerėsia ime, e kryelartėve, e refuzuesve qė tė hyjnė nė dyert e mia. A nuk i kanė dėgjuar kėto hadithe tė tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė:

-          “Namazi i njeriut me xhemat ėshtė mė i vlefshėm sesa namazi i falur vetėm pėr njėzet e pesė shkallė. Nėse merr abdest mirė, pastaj del nė xhami vetėm pėr namaz, ēdo hap tė cilin e bėn do t’i ngrihet me tė njė shkallė dhe i shlyhet njė mėkat. Kur tė falet, melekėt kėrkojnė falje pėr tė pėrderisa gjendet nė xhami duke thėnė: “O Allah, mėshiroje!” Vazhdon tė jetė nė namaz pėrderisa pret namazin vijues.”5

-          “Kush merr abdest mirė, pastaj del nė namaz, ai konsiderohet nė namaz pėrderisa e ka qėllim namazin. Atij nė njėrin hap i shkruhet njė e mirė, ndėrsa nė hapin tjetėr i shlyhet njė mėkat. Kush prej jush dėgjon kiametin, mos tė nxitojė. Shpėrblimin mė tė madh e ka ai me shtėpi tė largėt.” Thanė: “Pėr ēka, o Ebu Hurejra? Tha: “Pėr shkak tė hapave tė shumta.”6

-          “A dėshironi t’ju lajmėroj me ēka Allahu i shlyen mėkatet dhe i lartėson gradėt tuaja?” “Gjithsesi, o i Dėrguar i Allahut”, thanė. I Dėrguari tha: “Marrja e abdestit edhe atėherė kur ėshtė vėshtirė, shkuarja e shpeshtė nė xhami dhe pritja e namazit pas namazit. Kjo ėshtė fortifikatė, kjo ėshtė fortifikatė.”7


O Zot, disa nga robėrit e Tu, tė cilėt i njoh dhe mė njohin, mungojnė nė dy namazet, atė tė sabahut dhe tė jacisė. A nuk e kanė dėgjuar pėrgėzimin e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, i cili thotė: “Pėrgėzoji ata qė ecin nė errėsirė pėr nė xhami me dritė tė plotė Ditėn e Kiametit.”8

Mė pikėllon shumė o Zot, gjersa unė jam prej vendeve mė tė dashura pėr  Ty dhe i Dėrguari ka lajmėruar se kush ulet nė prehrin tim duke pritur namazin pas namazit, konsiderohet si luftėtar nė rrugėn e Allahut, i shkruhet shpėrblimi i falėsit pėrderisa pret namazin... Mė shumė mė pikėllon fakti se njė grup njerėzish- ata janė shumė- vijnė tek unė me pasivitet dhe me pėrtaci. Kalojnė pak kohė dhe me njė mundim dhe mėrzi, por po kėta nė ēėshtjet e kėsaj bote janė shumė aktivė e tė fuqishėm. Nxitojnė e nuk vonohen, presin orė tė tėra duke mos u lodhur e mėrzitur... disa prej tyre vijnė te unė vetėm atėherė kur e dėgjojnė ikametin pa ndonjė shkak. Vjen duke nxituar dhe jo i pėrqendruar, qėndron larg edukatės sė hyrjes nė xhami, shumė larg Sunetit tė tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, i cili thotė: “Nėse dėgjoni kiametin, ecni duke qenė tė qetė. Atė qė do ta arrini, faleni dhe ajo qė do t’ju kalojė, plotėsojeni.”

Disa robėr o Zot, Ti e di, vijnė nė namaz tė vonuar dhe me pėrtaci. A nuk dinė tė tillėt se nė kėtė veprim ka pėrngjasim me hipokritėt, pėr tė cilėt ke thėnė: “...namazit i afrohen vetėm nė mėnyrė tė ngathėt”9 Gjithashtu ke thėnė: “Kur ata ngrihen pėr namaz, ngrihen me pėrtesė.”10

Disa tė tjerė o Zot, kur vjen Ramazani, edhe ata vijnė tek unė. Kur mbaron Ramazani, largohen nga unė. Ata e dinė shumė mirė se Ti je Zot nė Ramazan dhe nė tė gjithė muajt e tjerė. Ata e dinė se namazi ėshtė obligim pėr ta gjatė Ramazanit dhe nė tė gjitha ditėt e tjera. O Zot, kėrkoj faljen Tėnde! Butėsinė Tėnde e kėrkoj o Zot!

O robėr tė Allahut: “Prandaj rrekuni me njėri-tjetrin, duke kėrkuar falje prej Zotit tuaj dhe njė kopsht tė gjerė sa qielli dhe Toka, qė ėshtė e pėrgatitur pėr ata qė i kanė besuar Allahut dhe tė dėrguarve tė Tij.”11

O robėr tė Allahut, dijeni se koha po kalon, vitet po kalojnė. Dijeni se malli i Allahut ėshtė i shtrenjtė. Malli i Allahut ėshtė xheneti. Ai nuk fitohet me dėshira e as me prejardhje tė lartė, as me punėn e prindėrve dhe tė gjyshėrve e as me shumė pasuri e fėmijė: “As pasuria juaj, as fėmijėt tuaj nuk do t’ju afrojnė mė shumė te Ne, por vetėm ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira (e meritojnė kėtė). Ata do tė kenė shpėrblim tė shumėfishtė pėr atė qė kanė bėrė dhe do tė jenė tė sigurt nė banesa tė larta (nė Xhenet).”12

 

Muhamed Ahmed
Pėrktheu: Almedin Ejupi

30.11.2008


1Kuran, Bekare,  113.
2 Kuran, Tevbe, 18.
3 Shėnon Tirmidhiu dhe tė tjerė. Disa dijetarė e konsiderojnė hadithin si tė dobėt.
4 Kuran, Nur, 36-38.
5 Shėnon Buhariu nga Ebu Hurejra.
6 Shėnon Maliku nė Muveta.
7 Shėnon Maliku dhe Muslimi nga Ebu Hurejra.
8 Shėnon Ebu Davudi dhe Tirmidhiu nga Burejde, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.
9 Kuran, Tevbe, 54.
10 Kuran, Nisa, 142.
11 Kuran, Hadid, 21.
12 Kuran, Sebe, 37.

                                                      www.klubikulturor.com