Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Guraba – tė vetmuarit (1)

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut tė Lartėsuar. Atė e falėnderojmė dhe vetėm prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje prej Allahut nga veprat tona tė liga dhe nga tė kėqijat e epsheve tona. Nuk ka dyshim se atė qė e udhėzon Allahu, nuk ka kush qė mund ta shpjerė nė humbje dhe atė qė e humb Allahu, nuk ka kush qė mund ta udhėzojė.
Dėshmoj se nuk ka Zot tjetėr, i cili e meriton adhurimin, pėrveē Allahut, i Cili ėshtė i vetėm dhe pa shok dhe dėshmoj se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij. Allahu i Madhėruar ka thėnė: “A menduan njerėzit tė thonė: Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė? Ne i sprovuam ata qė ishin para tyre, ashtu qė Allahu gjithqysh do t’i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn e do t’i dallojė edhe gėnjeshtarėt.” (El Ankebut, 2-3)

Kuptimi i kėtij ajeti ėshtė se Allahu i Lartėsuar nuk do t’i lėrė besimtarėt pa i sprovuar. Ata do tė sprovohen nė pasurinė e tyre, veten e tyre, familjen e tyre, nė mėnyrė qė tė duket besimi i tyre.

Dhe prej sprovave me tė cilat Allahu i Lartėsuar i ka sprovuar besimtarėt ėshtė edhe sprova e “vetmisė”, ku njė besimtar gjithmonė e ndien veten e tij nė mesin e njerėzve si tė vetmuar, tė shmangur, tė dėbuar nga vėllezėrit e tij, nga familja e tij apo rrethi ku jeton dhe ku ėshtė rritur. E gjithė kjo ėshtė pėr shkak se besimtari i thėrret ata nė tė mirat e kėsaj bote dhe tė botės tjetėr, kurse ata dėshirojnė kėnaqėsitė e kėsaj bote dhe nuk u intereson bota tjetėr, sikur ta kenė garantuar jetėn e tyre. Por ata nuk e dinė se pas tė mirave tė kėsaj bote, do t’i presė njė e keqe: dėnimi nė Ditėn e Gjykimit.

Ibnu Atije, Allahu e mėshiroftė, ka thėnė: “Sprova prej Allahut ėshtė e vazhdueshme. Tė vetmuarit (guraba) ėshtė njė sprovė e cila ėshtė pėrsėritur me shekuj mė parė dhe vazhdon tė pėrsėritet. Kjo sprovė ka goditur edhe tė Dėrguarin salallahu alejhi ue selem dhe shokėt e tij, pasi ai filloi tė ftonte njerėzit nė akiden e pastėr dhe qė t’i largohen adhurimit tė idhujve. Ky moment ka qenė momenti i parė kur Muhamedi salallahu alejhi ue selem dhe shokėt e tij e kanė ndier veten tė vetmuar, tė vetmuar nė familjet e tyre,nė fiset e tyre, duke e fshehur Islamin e tyre, derisa i ndihmoi Allahu i Lartėsuar dhe fenė e Tij dhe e ngriti mbi tė gjitha fetė.

Kjo ėshtė edhe gjendja jonė tani, kur njeriu i cili i thėrret njerėzit nė rrugėn e drejtė etiketohet me emra tė ndryshėm pėr shkak se po i kundėrshton traditat e njerėzve ku jeton dhe po i shqetėson ata nė haramet qė janė duke bėrė. Dhe pėr kėtė shkak e quajnė atė tė prapambetur, ekstrem etj.

E gjithė kjo vėrteton fjalėn e tė Dėrguarit salallahu alejhi ue selem, i cili thotė: “Ka filluar Islami i vetmuar dhe do tė kthehet i vetmuar siē ka qenė.” Ahmedi 3/71, Ibn Xherir 13/149, Ibn Hiban 2625.

Tani, pasi muslimani e ka parė gjendjen e tij, a i lejohet atij tė rrijė me duar nė faqe dhe tė thotė se “ky ėshtė caktimi i Allahut dhe unė nuk mund tė bėj asgjė”?!
Themi: Jo! Muslimani duhet tė shohė hadithin e tė Dėrguarit salallahu alejhi ue selem dhe do tė shoh pėrgėzimin e tė Dėrguarit salallahu alejhi ue selem, tė cilin ai ua ka bėrė tė vetmuarve (gurabave). Ky pėrgėzim ėshtė xheneti (siē do tė tregohet mė vonė) dhe do t’i takojė atij qė duron sprovėn nė rrugėn e Allahut.
Duke pasur parasysh nevojėn e kėsaj teme, do tė shkruajmė disa fjalė pėr cilėsitė e tė vetmuarve.

Cilėsitė e tė vetmuarve prej besimtarėve dhe nė ēfarė gjendje janė ata

1. Transmeton Abdullah ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Me tė vėrtetė Islami ka filluar i vetmuar dhe do tė kthehet i vetmuar siē ka qenė dhe “Tuba” u takon gurabave.” E pyetėn tė Dėrguarin salallahu alejhi ue selem: “Kush janė ata, o i Dėrguar i Allahut?” Ai tha: “Ata janė ata tė cilėt ndreqin kur njerėzit prishen (nga mėkatet apo zhyten nė harame).” Ahmedi 3/71, Ibn Xherir 13/149, Ibn Hiban 2625.

Ibnul Ethiri ka thėnė: “Tuba” e pėrmendur nė hadith ėshtė emėr i xhenetit, kurse disa kanė thėnė se ėshtė emėr i njė peme nė xhenet (Enihaje 3/141).

Kurse Ibn Kethiri nė tefsirin e ajetit ku Allahu i Lartėsuar thotė: “Ata qė besojnė dhe punojnė drejtėsi, pėr ta ėshtė Tuuba dhe vendi mė i bukur pėr t’u kthyer mė nė fund.” (Er-Ra’d 29), ka thėnė: “Ėshtė transmetuar nga disa sahabė dhe tabiinė se Tuba ėshtė emėr i njė peme nė xhenet.” (2/512)

2. Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Me tė vėrtetė Islami ka filluar i vetmuar dhe do tė kthehet i vetmuar siē ka qenė dhe “Tuba” u takon gurabave.” (Muslimi 1/130)

 

Vazhdon (inshallah)
Pėrktheu: Eroll Nesimi
14.12.2008

                                                      www.klubikulturor.com