Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mishi i derrit i ndaluar

Pėrse nė Islam ndalohet ngrėnia e mishit tė derrit?

Fakti se konsumimi i mishit tė derrit ėshtė i ndaluar nė Islam ėshtė ēėshtje e njohur. Pikat nė vazhdim shpjegojnė disa aspekte tė ndryshme tė kėsaj ndalese juridike:

1. Ndalimi i ngrėnies sė mishit tė derrit nė Kuran
Libri i Shenjtė, Kurani, ndalimin e mishit tė derrit, e pėrmend jo mė pak se nė pesė vende tė ndryshme tė Kuranit. Vargu kuranor qė ndalon konsumimin e kėtij mishi, ka ardhur nė ajetet vijuese tė kėtyre kaptinave: 2:173, 5:3, 6:145 dhe 16:115.

“Ėshtė e ndaluar pėr ju ngrėnia e cofėtinės, e gjakut, e mishit tė derrit, e mishit tė kafshės qė ėshtė therur jo nė emėr tė Allahut, e mishit tė kafshės sė mbytur lidhur nė fyt, e mishit tė kafshės qė ėshtė rrahur dhe ka ngordhur, e mishit tė kafshės qė ėshtė vrarė nga rrėzimi apo nga brirėt e kafshėve tė tjera, e mishit tė asaj qė ėshtė kafshuar nga egėrsirat - pėrveē atyre qė i therni ju para se tė ngordhin. Gjithashtu, ėshtė e ndaluar pėr ju edhe ngrėnia e mishit tė kafshėve qė janė therur pėr nder tė idhujve apo pėr tė kėrkuar fatin nė fall. Tė gjitha kėto qė u pėrmendėn, janė gjynah. Sot, dėshpėrohen ata qė nuk besojnė dhe kanė humbur ēdo shpresė, qė t’ju largojnė prej fesė suaj. Mos u frikėsoni prej tyre, por kini frikė prej Meje! Sot jua pėrsosa fenė tuaj, e plotėsova dhuntinė Time ndaj jush dhe zgjodha qė Islami tė jetė feja juaj. Por kushdo qė ėshtė i shtrėnguar nga uria (dhe ha ēfarė ėshtė e ndaluar), pa pasur qėllim tė bėjė gjynah, do ta shohė se Allahu ėshtė Falės e Mėshirėplotė.”[1]

Ajetet e mėsipėrme tė Kuranit Fisnik janė tė mjaftueshme pėr ta siguruar muslimanin se pėrse mishi i derrit ėshtė i ndaluar.

2. Mishi i derrit i ndaluar nė Bibėl

I krishteri duhet tė ketė prirje qė tė jetė i bindur nė shkrimet e shenjta tė fesė sė tij. Bibla e ndalon pėrdorimin e mishit tė derrit. Nė librin e Leviticus thuhet: "dhe derrin, edhe pse ai i ndan shputat (e kėmbėve) dhe me shputė tė ēalė, ai prapė e ka tė pėrtypur ushqimin; ai nuk ėshtė i pastėr pėr ju" – Nga mishi i tyre ju nuk duhet tė hani dhe cofėtinėn e tyre nuk duhet ta prekni, ata janė tė papastėr pėr ju" [Leviticus 11:7-8].

Mishi i derrit ndalohet nė Bibėl, gjithashtu, edhe nė librin e Deuteronomit, citati [Deuteronomi 14:8].

Ndalim i ngjashėm pėrsėritet nė Bibėl nė librin e Isaia-sė kapitulli 65 verseti 2-5.

3. Konsumimi i mishit tė derrit shkakton njė sėrė sėmundjesh

Tė tjerėt jomuslimanė dhe ateistė, do pajtohen vetėm nėse binden pėrmes arsyes, logjikės dhe shkencės. Ngrėnia e mishit tė derrit mund tė shkaktojė hiē mė pak se shtatėdhjetė lloje tė ndryshme sėmundjesh. Njeriu mund tė ketė (fitojė) njė sėrė krimba zorrėsh si krimba tė rrumbullakėt, krimba tė hollė-me kokė, krimba tė zgjatur, etj. Njėri prej mė tė rrezikshmėve ėshtė Taenia Solium, i cili nė terminologji quhet shirit. Ai gjen strehim nė zorrė dhe ėshtė shumė i gjatė. Vezėt e tij, hynė nė qarkullimin e gjakut dhe mund tė arrijė gati tė gjitha organet e trupit. Nėse hyn nė tru mund tė shkaktojė humbje tė memories. Nėse hyn nė zemėr mund tė shkaktojė sulme zemre, nėse hyn nė sy mund tė shkaktojė verbėri, dhe nėse hyn nė mėlēi mund tė shkaktojė dėme nė tė. Ai mund t’i dėmtojė pothuajse tė gjitha organet e trupit.

Tjetėr krimb zorre i rrezikshėm ėshtė edhe Trichura 'Tichurasis'. Ėshtė e pėrhapur ideja e gabuar rreth mishit tė derrit se nėse zihet mirė, kėto vezė vdesin. Nė njė projekt hulumtues tė bėrė nė Amerikė, ėshtė zbuluar se nga njėzetekatėr persona qė vuajnė nga Trichura 'Tichurasis', njėzet e dy prej tyre, e kanė zier mishin shumė mirė. Kjo tregon se vezėt qė gjenden nė mishin e derrit nuk vdesin nė temperaturėn normale tė zierjes.

4. Derri ka substancė trashėsie

Derri ka shumė pak substancė muskulore dhe pėrmban tepėr shumė trashėsi. Kjo trashėsi depozitohet nė enė dhe mund tė shkaktojė hipertension dhe sulm nė zemėr. Nuk ėshtė pėr tu ēuditur se mbi 50% e amerikanėve vuajnė nga hipertensioni.

5. Derri ėshtė njėra prej kafshėve mė tė fėlliqura nė tokė

Derri ėshtė njėra prej kafshėve mė tė fėlliqura nė tokė. Jeton dhe rritet nė ndyrėsi, fekale dhe fėlliqėsira. Ėshtė pastruesi i fėlliqėsirave mė i miri qė unė e di se ka krijuar Zoti. Nė fshatra qė nuk kanė tualete moderne dhe fshatarėt sekretohen nė vende tė hapura. Shumė shpesh sekretimet pastrohen nga derrat.
Dikush ndoshta argumenton se nė vendet e zhvilluara si Australia, derrat mbahen e ushqehen nė kushte shumė tė pastra e higjienike. Edhe pse nė kėto kushte higjienike, derrat mbahen sė bashku (kope) nė stallė. Nuk ka rėndėsi se sa shumė pėrpiqesh t’i mbash pastėr, ata janė tė fėlliqtė nga natyra. Ata hanė dhe i kėnaqen jashtėqitjes sė vet dhe tė tjerėve afėr tyre.

6. Derri ėshtė kafsha, e cila nuk ka aspak turp

Derri ėshtė kafsha mė e paturp nė sipėrfaqen e tokės. Ėshtė e vetmja kafshė qė fton shokėt e vet tė kenė marrėdhėnie intime me tė dashurėn e vet. Nė Amerikė, shumica e njerėzve konsumojnė mishin e derrit. Shumė herė pas mbrėmjeve tė vallėzimit, ata kanė shkėmbime mes grash; p.sh. shumė prej tyre thonė: "fli ti me gruan time dhe unė do fle me gruan tėnde." Nėse ha derra, atėherė sillesh si derrat. Ne indianėt e gjykojmė Amerikėn si shumė tė zhvilluar dhe tė sofistikuar. Ēfarėdo qė ata bėjnė, ne i pasojmė pas disa vitesh. Sipas njė artikulli nė revistėn Islandė, kjo praktikė e shkėmbimit tė grave ėshtė bėrė e zakonshme nė shumė rrethe tė Bombejit.

 

Dr. Zakir Naik
Pėrktheu nga gjuha angleze: Mr. Fehim Dragusha
19.7.2009

 

[1]) El-Maideh (5), ajeti; 3.

                                                      www.klubikulturor.com