Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Vlera e tė mėsuarit tė njerėzve dhe pėrhapja e fesė islame

   Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu, salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Me tė vėrtetė, t’ua mėsosh njerėzve fenė e Allahut tė Lartėsuar ėshtė njė vepėr qė e kanė bėrė tė gjithė Pejgamberėt, pėr tė cilėn ata edhe janė dėrguar. Allahu i Madhėruar thotė: “Ai ėshtė qė arabėve tė pashkolluar u dėrgoi Pejgamberin nga mesi i tyre qė t’ua lexojė ajetet e Tij, t’i pastrojė ata, t’ua mėsojė librin dhe sheriatin...” (El Xhuma, 2)
Allahu i Madhėruar e ka lartėsuar dhe e ka veēuar kėtė umet nga umetet e tjera pėr shkak se ky umet urdhėron nė tė mirė dhe ndalon nga e keqja. Allahu i Lartėsuar thotė: “Ju jeni populli mė i dobishėm, i ardhur pėr tė mirėn e njerėzve, tė urdhėroni pėr mirė, tė ndaloni nga veprat e kėqija.” (Ali Imran, 110)
Ai qė e merr kėtė rrugė, pra rrugėn e Pejgamberėve tė Allahut tė Lartėsuar, qė t’i thėrrasė njerėzit nė tė mirė dhe t’i ndalojė nga e keqja, ėshtė ai qė do tė ketė shpėrblim tė madh nė Ditėn e Gjykimit, sepse ēdo person qė i pėrgjigjet ftesės sė tij dhe e praktikon Islamin duke qenė ky shkaktar, edhe ky do ta ketė shpėrblimin e njėjtė si ai qė e bėn njė punė tė mirė pa iu pakėsuar nga shpėrblimi i tij asgjė.

Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Ai qė thėrret nė vepra tė mira do ta ketė shpėrblimin njėsoj sikurse ai qė i ėshtė pėrgjigjur kėtij nė tė mirė pa iu pakėsuar nga shpėrblim i tij (vepruesit tė asaj tė mire) asgjė, kurse ai qė thėrret nė tė keqe do ta ketė mėkatin njėsoj sikurse ai qė e ka vepruar atė tė keqe duke mos iu pakėsuar nga mėkati i vepruesit (tė asaj tė keqeje) asgjė.” (Muslimi 2674)
Gjithashtu transmeton Ebi Mesud Akbetu ibn Amir el Ensari, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Ai qė i drejton njerėzit nė tė mirė, do ta ketė shpėrblimin njėsoj sikurse ai qė bėn njė vepėr tė mirė.” (Muslimi 1893)

Gjithashtu prej mirėsive tė urdhėrimit nė tė mirė dhe t’ua mėsosh njerėzve Islamin ėshtė edhe mirėsia qė ka pėrmendur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nė hadithin qė transmeton Ebi Umamete, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Me tė vėrtetė Allahu i Lartėsuar, melaiket e Tij dhe banorėt e qiellit dhe tė tokės, saqė edhe milingona nė gropėn e saj, luten pėr ata qė ua mėsojnė njerėzve punėt e mira.” (Termidhu 2685 dhe shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė sahih, shih: Sahih Et-tergib 1/36 dhe Sahih El Xhami 1883.)

Nga gjithė kėto argumente shohim rėndėsinė e pėrhapjes sė fesė islame dhe shpėrblimin e madh qė arrijnė ata qė i urdhėrojnė njerėzit nė tė mirė dhe ua mėsojnė atyre rrugėn e drejtė.
E lusim Allahun e Lartėsuar tė na bėjė prej atyre qė e pėrhapin fenė e Tij dhe i udhėzojnė njerėzit nė tė mirė dhe i ndalojnė nga e keqja!


 

Pėrgatiti: Eroll Nesimi
27.6.2008

                                                      www.klubikulturor.com