Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėr pėrēarjen

   Thotė Allahu i Madhėruar nė Kuranin Famėlartė: “Dhe binduni Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij e mos u pėrēani mes veti e tė dobėsoheni e tė humbisni fuqinė.” (El-Enfal, 46)
   I Dėrguari alejhi selam thotė: “Vėrtetė shejtani i ka humbur shpresat se do tė adhurohet pėrsėri nga falėsit nė Gadishullin Arab, por do tė mund t’i ngatėrrojė ata dhe tė ndėrpresė marrėdhėniet mes tyre.” Transmeton Muslimi.
   Nė kėtė hadith profetik, i Dėrguari alejhi selam na tregon qartė se shejtani nuk do tė ketė mė fuqi qė tė ndikojė tek njerėzit pėr tė adhuruar tjetėrkėnd pėrveē Allahut, por do tė ketė fuqi qė tė ndikojė nė pėrēarjen mes tyre. Pėr kėtė i Dėrguari alejhi selam vazhdimisht kėshillon tė mos pėrēahemi, pasi kjo gjė ėshtė prej shejtanit dhe s’ka si tė jetė pėrēarėsi vetėm se ushtar vullnetar i shejtanit. I Dėrguari alejhi selam kur e dėrgoi Ebu Musa El-Eshariun dhe Muadh Ibn Xhebelin nė Jemen, i urdhėroi duke u thėnė: “Lehtėsoni e mos vėshtirėsoni, pėrgėzoni e mos largoni (mos u bėni shkak pėr largim), bashkėpunoni e mos u pėrēani.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi.
   Allahu nė Kuran thotė: “Ndihmohuni nė tė mirė e devotshmėri e mos u ndihmoni me tė kėqija e armiqėsi.” (Maide, 2)
   Nėse muslimanėt do tė ndihmohen mes tyre, do tė thotė se janė tė bashkuar dhe mbi ta do tė zbresė mėshira e Allahut, se pėrndryshe do tė vijnė dėnime nga mė tė ndryshmet. Pėr kėtė i Dėrguari alejhi selam thotė: “Xhemati (bashkėsia) ėshtė mėshirė, ndėrsa pėrēarja ėshtė dėnim.” Transmeton Ahmedi.
   “Ai i cili e dėshiron mesin e xhenetit, le t’i bashkėngjitet xhematit (bashkėsisė islame), sepse shejtani ėshtė mė atė qė rri vetėm, ndėrsa te dy vetė ai ėshtė mė larg.” Transmeton Ahmedi. Nė njė transmetim tjetėr tė Nesaiut thotė: “Shejtani vrapon pėr tek ai i cili ndahet.”
   Hudhejfe ibn Jemani i thotė tė Dėrguarit alejhi selam: “Ēfarė mė urdhėron tė bėj nėse mė arrin koha e fitneve (pėrēarjeve dhe ērregullimeve)?”
I Dėrguari alejhi selam i thotė: “Bashkėngjitu xhematit musliman dhe prijėsit tė tij.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi.
   Abdullah ibn Mesudi dėgjon dikė tė kėndojė Kuranin jo ashtu siē e kishte dėgjuar nga i Dėrguari alejhi selam, e merr atė pėr dore pėr tek i Dėrguari alejhi selam dhe ai u thotė: “Qė tė dy kėndoni mirė, por mos u pėrēani, sepse ata qė ishin pėrpara jush u pėrēanė dhe u shkatėrruan.” Transmeton Buhariu dhe Muslimi.
   Abdullah ibn Amr ibnul-Asi tregon se njė ditė ishte tek i Dėrguari alejhi selam dhe dėgjoi dy burra qė po debatonin pėr njė ajet. Atėherė i Dėrguari alejhi selam doli i nervozuar dhe u tha: “Vėrtetė ata qė ishin pėrpara jush u shkatėrruan pasi u pėrēanė nė librin e tyre.” Transmeton Muslimi.
   Vėrtet kur muslimanėt pėrēahen, tek ata ka zbritur dėnimi prandaj dhe duhet tė bashkohen aty ku ėshtė xhemati, sepse nga pėrēarja pėrfitojnė vetėm armiqtė e Islamit, tė cilėt punojnė natė e ditė pėr tė fikur dritėn e imanit, besimin e pastėr. Ata duan me ēdo kusht tė pėrēajnė unitetin mes muslimanėve, duke nxitur pėrēarje, urrejtje, konflikte dhe luftė ndėrmjet tyre. E pse pra muslimanėt tė bėhen dhurues vullnetarė pėr kėtė? Vetėm bashkimi do t’i kthejė muslimanėt aty ku kanė qenė, pasi aty ku ka bashkim, zbret mėshira e Allahut. Nėse shikon se muslimanėt pėrēahen, mos u mundo tė bėhesh me njėrėn palė dhe tė lėsh tjetrėn, pasi Allahu na urdhėron qė t’i pajtojmė dhe jo t’i fryjmė zjarrit edhe mė shumė, se kėshtu s’do tė mėsosh kurrė tė vėrtetėn e as bartėsit e saj. Tė parėt tanė tė mirė kanė thėnė: “E vėrteta nuk njihet me burrat. Njihe tė vėrtetėn e do tė njohėsh bartėsit e saj.”
   I Dėrguari alejhi selam thotė: “Vėrtetė do tė ndodhin mė vonė trazira, ērregullime dhe pėrēarje. Nė kėtė kohė merre shpatėn tėnde dhe godit me tė malin e Uhudit, derisa shpata tė prishet. Pastaj ulu nė shtėpinė tėnde derisa tė vijė ndonjė dorė gabimtare ose vdekja.” Transmeton Ahmedi.
   Nė njė transmetim tjetėr thotė (pėr kohėn e ērregullimeve dhe pėrēarjeve): “Lėri ato grupime qė tė gjitha, edhe sikur tė qėndrosh i lidhur pas njė peme derisa tė tė vijė vdekja.”
   E lusim Allahun e Madhėruar t’i bashkojė muslimanėt dhe t’i mėshirojė kudo qofshin nė botė!


Mustafa Tėrniqi
23.5.2008

                                                      www.klubikulturor.com