Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

A ke menduar ndonjė ditė?

Ndonjė ditė, para se t’i kryesh kėto adhurime, a ke menduar?
Para se tė falėsh namazin, a ke menduar ndonjėherė?...

Duke e dėgjuar ezanin, a ke menduar ndonjėherė se Zoti i gjithėsisė tė thėrret nė takim me Tė nė namaz?

Duke marrė abdest, a ke menduar ndonjėherė se je duke u pėrgatitur pėr tė dalė para Mbretit tė tė gjithė mbretėrve?

Duke shkuar nė xhami, a ke menduar ndonjėherė se je duke iu pėrgjigjur thirrjes sė tė Madhėruarit, Zotit tė Arshit tė Madhėruar?

Kur je duke marrė tekbiretu elihram (tekbirin fillestar), a ke menduar ndonjėherė se ti do tė fillosh bisedėn me lutjen, thirrjen Krijuesit tėnd, qė dėgjon gjithēka dhe di gjithēka?

Kur lexon suren Fatiha nė namaz, a ke menduar ndonjėherė se je nė bisedėn mė tė veēantė me Krijuesin e Plotfuqishėm?

Duke kryer lėvizjet nė namaz, a ke menduar ndonjėherė se njė numėr aq i madh engjėjsh, saqė nuk e di kush numrin e tyre pėrveē Allahut, janė nė ruku, ndėrsa shumė tė tjerė nė sexhde para mijėra e mijėra vitesh, derisa qielli rėnkoi prej numrit tė shumtė tė tyre?

Duke qenė nė sexhde, a ke menduar ndonjėherė se ky ėshtė vendi i mirė e mė madhėshtor ku njeriu mund tė jetė mė afėr Krijuesit tė tij?

Duke dhėnė selam nė fund tė namazit, a ke menduar ndonjėherė qė zemra jote tė digjet nga malli pėr takimin tjetėr tė afėrt me tė Gjithėmėshirshmin, Mėshirėplotin.

A ke menduar ndonjėherė me mall pėr Allahun dhe takimin me Tė?
Kėnaqėsia e madhe qė pėrshkon zemrėn, qė largon problemet e dynjasė.
A ke menduar ndonjėherė se nė afėrsi me Allahun ėshtė xheneti i zemrės sė besimtarit, e kopsht nė zemrėn e tij, nė pėrpjekje tė kėnaqėsisė sė Zotit tė tij.
Zemra mė e butė ėshtė ajo zemėr qė ia ka frikėn Allahut.
Fjalėt mė tė mira janė ato qė pėrmendin Allahun.
Dashuria mė e pastėr, dashuria pėr Allahun.
E kush zemrėn e tij e ka lidhur me Allahun, ėshtė qetėsuar e ka pushuar.
E kush zemrėn e tij e lidh me njerėzit, nuk i pushon dhe gjithherė do tė jetė i shqetėsuar.
E kur tė ndjesh vėshtirėsi e mėrzi, pėrsėrit gjithmonė: “La il-lahe il-la ente subhaaneke in-ni kun-ntu mine dhaalimin”.
Ky ėshtė shėrimi i zemrave, drita e tyre, e fshehta e tyre.
E pėrmendja e kėsaj shlyen mėkatet, “La il-lahe il-l All-llah”
O Allah, ndaloja zjarrit tė xhehenemit ta djegė atė qė e lexon kėtė shkrim dhe shpėrbleje atė pa kufi!
Amin!
Thotė Muhamedi salallahu alejhi ue selem: “Transmetoni prej meje qoftė edhe njė ajet." Fjala kėtu ėshtė pėr ajet apo hadith. E ka mundėsi qė me dėrgimin e kėtij shkrimi tė arrish atė vlerė tė madhe pėr transmetimin qoftė edhe tė njė ajeti nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem e tė bėhet shefat (ndėrmjetėsim tek Allahu) pėr ty Ditėn e Kiametit.
Shpėrndaje me shpresė qė tė ndėrmjetėsojė pėr ty Ditėn e Kiametit.

 

Pėrktheu: Hevzi Kadriu
12.4.2009

                                                      www.klubikulturor.com