Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Shembuj profetikė (2)

4) Shembulli i umetit tė Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė

Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari i Allahut, se ai ka thėnė: “Shembulli i umetit tim ėshtė si shembulli i shiut, tė cilit nuk i dihen dobitė, i ka nė fillim apo nė fund.” Shėnon Ahmedi, Tirmidhiu. Albani e cilėson sahih.

Nė kėtė hadith ka argument pėr vlerėn e umetit islam si dhe dobitė e saj do tė vazhdojnė deri nė Ditėn e Kiametit.

5) Shembulli i besimtarėve dhe i ithtarėve tė librit

Ibn Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dytė, transmeton se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Shembulli juaj dhe shembulli i hebrenjve dhe i krishterėve ėshtė sikur shembulli i njeriut i cili ka marrė argatė duke iu thėnė: “Kush do tė punojė deri nė drekė pėr njė kirat?” Dhe hebrenjtė kanė punuar. Pastaj tha: “Kush do tė punojė prej drekės e deri nė kohėn e ikindisė pėr njė kirat? Dhe tė krishterėt punuan. Pastaj tha: “Kush do tė punojė prej ikindisė deri nė perėndimin e diellit pėr dy kirat? Keni dhuratėn e dyfishtė. Ju jeni ata. Hebrenjtė dhe tė krishterėt u hidhėruan dhe thanė: “Ne kemi punuar mė shumė, mė pak jemi paguar. Ai tha: “A kam pakuar diēka nga e drejta e juaj?” “Jo”, do tė thonė ata, e Ai pastaj do tė thotė: “E tillė ėshtė mėshira Ime, ia dhuroj kujt tė dua.” Shėnon Buhariu.

Nė hadith kemi argument pėr vlerėn e umetit islam ndaj popujve tė tjerė. Umeti islam ka mė pak vite jetė, mirėpo ka mė shumė shpėrblim.

6) Shembulli i besimtarėve nė dashurinė e tyre

Nu’man b. Beshiri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Shembulli i besimtarėve nė dashurinė, mėshirėn dhe solidaritetin reciprok ėshtė sikurse shembulli i trupit; nėse i ankohet njė gjymtyrė, i tėrė trupi lėngon nga temperatura dhe pagjumėsia.”

Ah sikur muslimanėt tė ktheheshin nė kėto koncepte tė pėrmendura nė kėtė hadith, respektivisht te koncepti i dashurisė, mėshirės, dhembshurisė, solidaritetit, ndihmės reciproke! Ngase pėrmes kėtyre gjėrave atyre u realizohet uniteti, u rikthehet krenaria, fuqia dhe autoriteti nė mesin e popujve tė tjerė.

7) Shembulli i besimtarit dhe i hipokritit

Ebu Musa, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Shembulli i besimtarit i cili lexon Kuran ėshtė sikur shembulli i qitros, ka erė tė mirė dhe shije tė kėndshme. Shembulli i besimtarit i cili nuk lexon Kuran ėshtė sikur shembulli i hurmės, nuk ka erė, por ka shije tė ėmbėl. Shembulli i munafikut (hipokritit) i cili lexon Kuran ėshtė sikur shembulli i borzilokut, e cila ka erė tė mirė e shije tė hidhur. Ndėrsa, shembulli i munafikut i cili nuk e lexon Kuranin ėshtė sikurse shembulli i kungullit tė thatė, nuk ka erė si dhe shijen e ka tė hidhur.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

8) Shembulli i hafidhit tė Kuranit

Ibn Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ka thėnė: “Shembulli i njė hafidhi tė Kuranit ėshtė sikurse shembulli i njė pronari tė devesė sė lidhur. Nėse kujdeset pėr tė, e mban, e nėse e lė, ikėn.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Nė hadith ka argument pėr largimin e shpejtė tė Kuranit dhe tė harruarit e tij, pėrderisa hafidhi i tij nuk e pėrsėrit atė.


Almedin Ejupi
2.11.2008

                                                      www.klubikulturor.com