Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Zemra e nėnės sė pikėlluar

Kjo ėshtė nėna e disa fėmijėve, e cila i kishte rritur dhe edukuar nė mėnyrėn mė tė mirė, me tė cilėn Allahu Fuqiplotė ėshtė i kėnaqur. Me kalimin e kohės, fėmijėt u rritėn. Djali mė i madh kishte qenė ndėr mė tė afėrmit pėr shkak se ishte shėmbėlltyrė pėr tė mirė, ishte djalė qė respektonte prindėrit, i dashur mė vėllezėrit e tij. Ishte shumė i kuptueshėm me tė gjithė njerėzit qė e njihnin si dhe me ata qė nuk e njihnin dhe e shikonin pėr tė parėn herė.

Kur kishte ardhur koha e martesės, ky fėmijė kishte dashur tė martohet me njė vajzė tė zgjedhur, e cila kishte kulturė dhe tradita tė ndryshme nė krahasim me familjen e djalit. Ishte njė vajzė qė besonte nė lirinė e veshjes, vishej me ēfarėdo lloj rrobash, e veēmas me ato rroba tė valltareve dhe kėngėtareve. Tė gjitha kėto lloj veshje ishin pėrhapur kohėve tė fundit nė programet televizive, programe me kėngė dhe valle, nėpėr videoklipe, etj.

Pasi vajza, tė cilėn i biri i saj kishte vendosur ta merrte pėr grua, kishte veshur pantallona shumė tė ngushta, pamja e njė veshjeje tė tillė e kishte habitur tė ėmėn e djalit. Ishte gjysmėlakuriqe, duke treguar njė pjesė tė belit, imitim i atyre videoklipeve. E ėma kishte refuzuar qė biri i saj i menēur tė martohej me atė vajzė, djalė tė cilit asnjė namaz nuk i ikėn, mirėpo fatkeqėsisht biri i saj e kishte refuzuar kėrkesėn e sė ėmės dhe si rrjedhojė kishte kėmbėngulur qė tė martohet me tė. U martua me kėtė vajzė pavarėsisht mosdėshirėn sė nėnės pėr njė martesė tė kėtij lloji dhe ja qė djali pajtohet qė gruaja tė veshė ēfarė tė dėshirojė. Ai filloi t'i japė krahun gruas nė ēdo gjė qė ajo fliste apo vepronte, edhe pse veprimet e saj ishin tė gabuara dhe tė pabaza gjithashtu, por djali i merrte si tė sakta.

Kėshtu djalit filloi t'i ikė koha e namazit, gjithashtu edhe agjėrimi dhe gjendja e tij ndryshonte pėr tė keq, e urrente nėnėn e tij pėr faktin se ajo nuk i pranonte sjelljet e gruas (sė djalit). Jo vetėm kaq, djali nuk e vizitonte as nė ditėt e gėzimit, as pėr ditėt e Bajramit nuk e telefononte tė ėmėn.

Nėna kishte dėgjuar pėr tė birin se ia kishte dorėzuar shtėpinė dhe pasurinė e tij gruas. Gjithashtu kishte marrė vesh se reja (gruaja e djalit) nuk sillej mirė as me burrin e saj dhe se i biri po i nėnshtrohej asaj pėr ta kėnaqur dhe se ajo rrallėherė pajtohej me tė.

Nėna e shihte veten nė njė pozitė shumė tė vėshtirė, si nėnė e djalit. E kishte kuptuar se e reja nuk i kishte lėnė asnjė vend nė zemrėn e te birit, por atė e kishte mbushur ajo dhe sikur t'i kishte bėrė magji, e donte gruan pa masė, saqė nuk shikonte gabimet e saj ndaj tij dhe familjes, nė kohėn kur kjo grua e kishte ndarė burrin nga prindėrit dhe vėllezėrit e tij!


A ėshtė e mundur qė fėmija im tė jetė ndikuar nga sihri (magjia)? Nėna mė tutje thotė:


- E ēfarė tė veproj kur djali im qė sa vite nuk mė ka telefonuar dhe ėshtė shndėrruar nga njė djalė i sjellshėm ndaj prindėrve nė njė njeri krejtėsisht tjetėr, jorespektues, i cili nuk mund tė durojė dot tė dėgjojė zėrin e prindėrve dhe tė vėllezėrve tė tij? Nganjėherė ulem dhe mendoj… dua qė plotėsisht ta harroj birin tim, pėr shkak se mė ka lėnduar shpirtėrisht, nganjėherė edhe lutem kundėr tij sepse ai ėshtė njė djalė i pasjellshėm ndaj prindėrve, mirėpo zemra e nėnės mė rikthen dhe kėrkon nga unė qė ta mėshiroj dhe shpresoj qė ta shoh edhe njėherė dhe ta pėrqafoj… mirėpo ai nuk vjen… prandaj ēfarė tė bėj, si tė veproj kur tė gjitha orvatjet e mia pėr kthimin e tij nė mendjen dhe zemrėn e tij tė mėparshme veē kanė dėshtuar?
1Pėrktheu dhe pėrshtati nga gjuha arabe: Mr. Fehim Dragusha
28.6.2009


1 Revista Arabe (El-Mexhel-le El-Arabije/ numri: 324, 29 Muharrem 1425. Shkėputur nga libri: Kisas min Ukukil Validejn; Kisas Vaki'ijetun  Mueth-theretun… , autor "Muhammed bin Salih El-Kahtani" botimi i pare, faqe:121.

                                                      www.klubikulturor.com