Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Padrejtėsia shumėfishohet nė Ditėn e Kiametit

Falėnderimi i takon Allahut, krijuesit tė botėve, salavatet e selamet qofshin mbi tė Dėrguarin e fundit, Muhamedin, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė.
Padrejtėsia ėshtė njė dukuri mjaft e pėrhapur te disa njerėz, njė dukuri tė cilėn Kurani dhe Suneti i pastėr e kanė pėrmendur duke e qortuar dhe gjithashtu duke sqaruar edhe pėrfundimin e keq tė atyre qė e praktikojnė. Padrejtėsinė (dhunėn) Allahu i Lartėsuar e ka ndaluar pėr Veten e Tij dhe u ka ndaluar njerėzve, ashtu siē transmeton i Dėrguari i Tij nė njė hadith kudsij: "O robėrit e Mi! Unė ia kam ndaluar dhunėn Vetes dhe e kam ndaluar edhe ndėr ju, prandaj mos i bėni dhunė njeri-tjetrit.” (Shėnon Muslimi.)
Xhabiri, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, rrėfen se i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Ruajuni padrejtėsisė (dhunės), ngase padrejtėsia shumėfishohet Ditėn e Kiametit, ruajuni koprracisė, ngase ajo ka shkatėrruar ata qė ishin para jush, saqė i nxiti ta derdhnin gjakun e njėri-tjetrit dhe e bėnė tė lejuar dhe nėpėrkėmbėn nderin e njėri-tjetrit.” (Shėnon Muslimi.)
Sipas kuptimit gjuhėsor, padrejtėsia (dhuna) ėshtė vėnie e diēkaje jo nė vendin e vet.
Padrejtėsia ėshtė tre llojesh:
1. Padrejtėsia e njeriut ndaj Krijuesit tė tij, duke e mohuar Atė, ashtu siē ka thėnė Allahu: “Jobesimtarėt janė mizorė.” (Bekare, 254). Gjithashtu, bėhet edhe me shirk nė adhurimin e Tij: “(pėrkujtoju popullit tėnd) Kur Llukmani duke e kėshilluar, birit tė vet i tha: "O djali im, mos i pėrshkruaj Allahut shok, sepse idhujtaria ėshtė padrejtėsia mė e madhe!" (Lukman, 13)
2. Padrejtėsia e njeriut ndaj vetes sė tij, duke ndjekur kėnaqėsi e epshe tė ndaluara e duke lėnė pas dore urdhrat: “Pra, Allahu nuk u bėri padrejtėsi atyre, por ata ishin qė vetvetes i bėnė padrejtė.” (Nahl, 33)
3. Padrejtėsia e njeriut ndaj tė tjerėve, robėrve dhe krijesave tė Allahut, duke u ngrėnė pasurinė atyre nė mėnyrė tė padrejtė, duke i rrahur, duke i sharė, duke shtypur tė varfrit dhe tė dobėtit, tė cilėve u bėhet mė shpesh padrejtėsi sepse s’kanė mundėsi tė mbrohen.
Ndėr format e padrejtėsisė sė njeriut ndaj robėrve tė Allahut dhe krijesave tė Tij mund tė pėrmendim:
Uzurpimi i tokės sė huaj: Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur prej saj, rrėfen se i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Kush merr njė pėllėmbė tokė padrejtėsisht, ajo do t’i mblidhet rreth qafės Ditėn e Kiametit nga tė shtatė tokat.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi.)
Mosdhėnia e shpėrblimit (mėditjes) punėtorit: Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, rrėfen se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Allahu thotė Ditėn e Kiametit: “Unė jam kundėrshtar i tre lloje njerėzish: …dhe njė njeri qė mori njė punėtor e nuk i dha shpėrblimin.” (Shėnon Buhariu.)
Kėtu po sjellim njė tregim, tė cilin e rrėfen njėri prej dijetarėve nė njė fjalim tė tijin nė njė prej xhamive tė qytetit tė Mekės. Ai thotė: “Njė punėtor punonte te njė pronar dhe ky i fundit nuk i dha shpėrblimin pėr disa muaj. Ky shkonte dhe i kėrkonte tė drejtėn e vet dhe i tregonte se kishte shumė nevojė, ngase kishte lėnė prindėrit dhe familjen nė vendlindje, mirėpo pronari nuk e dėgjonte fare. Njeriu nuk tha gjė tjetėr pos: “Allahu mė mjafton mua, sa ndihmės i mirė qė ėshtė Ai! Mes meje dhe teje Allahu do tė gjykojė. Por do ta lus Atė kundėr teje.” Ai tha: “Shko dhe lutu kundėr meje nė Qabe” (ēfarė guximi!?), e shau dhe e dėboi. Punėtori u pėrgjigj kėrkesės sė tij dhe shkoi tė lutej nė Qabe duke kėrkuar kohėt e pranimit tė lutjes. Deshi Allahu qė tė jetė muaji i ramazanit: “E ata qė bėnė zullum do ta kuptojnė se ē’pėrfundimi i shkojnė (ē’dėnim tė ashpėr ose ē’vendim nė xhehenem do t’i nėnshtrohen).” (Shuara, 227)
Kaluan disa ditė dhe pronari u sėmur nga njė sėmundje e rėndė, nga e cila nuk kishte mundėsi tė lėvizte as trupin, dhe ndiente dhimbje tė mėdha, tė cilat e detyruan tė qėndronte pėr njė kohė tė gjatė nė spitale. I dėmtuari, kur mėsoi se ēfarė i ndodhi pronarit, sė bashku me disa njerėz shkoi dhe i bėri vizitė. Kur e pa, ai e pyeti:
-A ke lutur Allahun kundėr meje?
-Po, madje nė vendin ku ke kėrkuar-, u pėrgjigj punėtori.
Pronari thirri bijtė e tij dhe u tha qė t’ia kthenin tė gjitha tė drejtat qė i takonin dhe kėrkoi prej punėtorit qė t’ia falte dhe ta luste Allahun pėr shėrimin e tij.

Magjia (sihri) me tė gjitha llojet e saj, e veēanėrisht magjia e ndarjes mes bashkėshortėve: “E, mėsonin (njerėzit) prej atyre dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet,...” (Bekare, 102)
Ndėrkaq, Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, rrėfen se i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Largojuni shtatė gjėrave shkatėrruese." I thanė: “Cilat janė ato, o i Dėrguar i Allahut?”
“Shirku, magjia (sihri) vrasja e njeriut pa tė drejtė, ngrėnia e kamatės, ngrėnia e pasurisė sė jetimit, zmbrapsja ditėn e frontit dhe shpifja ndaj besimtareve tė pastėrtia.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi.)
Padrejtėsia mes fėmijėve: Nu’man bin Beshiri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se babai im mė dha diēka nga pasuria, e nėna ime, Umreh bint Reuaha, tha: “Nuk pajtohem, derisa tė dėshmojė pėr kėtė i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė. Erdhi i Dėrguari dhe tha: -A tė gjithė djemve u ke dhėnė njėsoj?
-Jo,- i tha.
I Dėrguari tha: -Kini frikė Allahun dhe mbani drejtėsi mes fėmijėve. Unė nuk dėshmoj pėr padrejtėsi.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi.)
Dėshmia e rrejshme: Dėshmia e padrejtė, gėnjeshtra, shpifja. Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut pėrmendi mėkatet e mėdha e tha: “Shirku nė Allahun, mosrespektimi i prindėrve, vrasja e njeriut...” dhe u tha tė pranishmėve: “A doni t’ju tregoj pėr mėkatin mė tė madh? Dėshmia e rrejshme.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi.)
Marrja e dhuratės (mehrit) sė bashkėshortes pa tė drejtė konsiderohet padrejtėsi, vjedhja ėshtė padrejtėsi, dėmtimi i besimtarėve dhe i besimtareve, i komshinjve ėshtė padrejtėsi, mashtrimi, fshehja e dėshmisė, mbulimi i sė vėrtetės, pėrgojimi, mashtrimi ndaj tė pakujdesshmit, mosrealizimi i marrėveshjeve, mosmbajtja e premtimeve, heshtja ndaj sė vėrtetės e shumė tė tjera janė padrejtėsi tė dukshme e tė padukshme.

O ti qė u bėn padrejtėsi tė tjerėve! Dije se lutja e atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi pranohet, qoftė ai musliman apo jobesimtar. Nė hadithin tė cilin e transmeton Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Ruajuni lutjes sė atij qė i ėshtė bėrė padrejtėsi, qoftė ai edhe jobesimtar, ngase ajo s’ka mbulesė.” Shpėrblimi vjen shpejt nga ana e Allahut Fuqiplotė.
Pėrkujto fjalėt e Allahut tė Lartėsuar: “E ti kurrsesi mos e mendo Allahun si tė pakujdesshėm ndaj asaj qė veprojnė zullumqarėt; Ai vetėm ėshtė duke i lėnė ata, pėrderisa njė ditė nė tė cilėn sytė shtangen (mbesin tė hapur). (atė ditė) Ata tė ngutur e duke i ngritur kokat e tyre lart nuk lėvizin sytė e tyre (pėr tė shikuar), e zemrat e tyre janė tė zbrazura (nga frika) (Ibrahim, 42, 43)
Gjithashtu fjalėt: “A mos mendon njeriu se do tė lihet duke mos zėnė asgjė (pa kurrfarė pėrgjegjėsie) (Kijame, 36)
“Pra, mė lė Mua dhe ata qė e mohojnė kėtė Kuran. Ne do t'i afrojmė ata dalėngadalė te dėnimi prej nga nuk presin. Dhe atyre Unė u jap afat, sepse ndėshkimi Im ėshtė shumė i fortė.” (Kalem, 44, 45)
“E ata qė bėnė zullum do ta kuptojnė se ē'pėrfundimi i shkojnė (ē'dėnim tė ashpėr ose ē'vendi nė xhehenem do t'i nėnshtrohen) (Shuara, 227)
Pėrkujto vdekjen, varrin, errėsirėn e ngushtimin e tij, peshoren dhe precizitetin e saj, siratin (urėn), ringjalljen dhe momentet e saj, pėrkujto momentin e ardhjes sė melekut tė vdekjes kur tė vijė tė tė marrė shpirtin, kur tė zbritesh nė varr i vetmuar vetėm me veprat e tua, kur tė tė thėrrasė Allahu pėr llogari nė Ditėn e gjatė tė Kiametit para Allahut tė Lartėsuar.
Kthimi i tė drejtave atė ditė do tė bėhet me marrjen e tė mirave tė dėmtuesit dhe largimin e mėkateve nga i dėmtuari. Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: "A e dini se kush ėshtė i falimentuari?" Thanė: “Te ne ėshtė ai qė s’ka para e as mall.” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “I falimentuar ėshtė ai qė Ditėn e Kiametit vjen me namaz, agjėrim dhe zekat, mirėpo ka sharė kėtė, ka shpifur pėr atė, ka goditur atė. Andaj i jep atij nga tė mirat e veta, edhe tjetrit nga tė mirat e tij, e kur t’i harxhohen tė mirat para se tė lahet me ata, i merr mėkatet e tyre, i hidhen atij dhe me to hidhet nė zjarr." (Shėnon Muslimi.)
Megjithatė, tė pėrgėzoj o ti qė bėn padrejtėsi, pasi porta e pendimit ėshtė e hapur. Thotė i Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė: “Allahu shtrin Dorėn e Tij natėn qė tė pendohet mėkatari i ditės dhe e shtrin Dorėn ditėn, qė tė pendohet mėkatari i natės, derisa tė lindė Dielli nga perėndimi.” (Shėnon Muslimi.) Ndėrkaq, nė njė transmetim tė Tirmidhiut qėndron: “Allahu pranon pendimin nga robi i Tij pėrderisa tė mos gargarisė.”
Mirėpo pendimi pranohet me kėto kushte:
-braktisja e gjynahut menjėherė;
-pendimi pėr gabimin e bėrė;
-zotimi se nuk do ta pėrsėritė mė;
-kthimi i hakut atyre qė dėmtoi, ose kėrkimi i faljes.
 

Almedin Ejupi
11.5.2007

                                                      www.klubikulturor.com