Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ditėt vlera e tė cilave ia tejkaloi xhihadit

   Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut subhanehu ue teala, i Cili e bėri obligim haxhin pėr ata tė cilėt kanė mundėsi. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi gjithė muslimanėt deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Prej mirėsive tė Allahut subhanehu ue teala ndaj robėrve tė Tij ėshtė se ka caktuar ditė dhe kohė nė tė cilat ibadeti ka shpėrblim shumė mė tė madh sesa ditėve tė tjera. Ndėr kėto mirėsi ėshtė edhe dhjetėditėshi i Dhul-hixhes. Me tė vėrtetė, jeta e kėtij umeti (umetit tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem) ėshtė mė e shkurtėr sesa jeta e popujve tė mėhershėm. Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Kohėzgjatja e jetės sė umetit tim ėshtė mes gjashtėdhjetė dhe shtatėdhjetė (vite)." (Shih Silsile Sahiha, 385/2)
   Mirėpo, Allahu subhanehu ue teala me mirėsinė dhe mėshirėn e Tij e ka kompensuar kėtė duke i shpėrblyer disa vepra shumėfish mė shumė sesa veprat e popujve tė mėparshėm dhe nė kėtė rast muslimani ka shpėrblime (nėse i punon ato vepra) si tė kishte jetuar shumė e shumė vite. Si pėr shembull, Nata e Kadrit ėshtė mė e vlefshme sesa njė mijė muaj. Nėse muslimani bėn ibadet nė kėtė natė, ai nė tė vėrtetė ka shpėrblim si tė kishte jetuar shumė mė shumė vite seē jeton nė realitet.
   Prej ditėve tė tjera nė tė cilat Allahu subhanehu ue teala e shumėfishon shpėrblimin janė edhe dhjetė ditėt e Dhul-hixhes, pėr tė cilat kanė zbritur ajete dhe hadithe. Allahu subhanehu ue teala thotė: "Pasha agimin! Pasha dhjetė netėt!" (El-Fexhr 1-2)
   Ibn Kethiri ka thėnė: “Dhjetė netėt e pėrmendura nė ajet kanė pėr qėllim dhjetė netėt e Dhul-hixhes.” Allahu subhanehu ue teala thotė: "...dhe qė ta pėrmendin Allahun nė ato ditė tė caktuara." (El Haxh, 28).  Ibn Abbasi ka thėnė: “Ditėt e caktuara janė dhjetė ditėt e Dhul-hixhes.”
   Transmeton Ibn Abbasi radijallahu anhu, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk ka ditė nė tė cilat vepra e mirė ėshtė mė e dashur tek Allahu sesa nė kėtė ditė (tė Dhul-hixhes)I thanė: “As xhihadi?” Tha: “As xhihadi, pėrveē nėse del ndokush me veten e tij dhe me pasurinė e tij dhe nuk kthehet me asgjė.” (Transmeton Buhariu)
   Seid ibn Xhubejri, kur hynin dhjetė ditėt e Dhul-hixhes, bėnte aq shumė ibadet, saqė nuk kishte mundėsi mė shumė. Gjithashtu, transmetohet se ka thėnė: "Mos i fikni llambat tuaja dhjetė netėt e Dhul-hixhes." Pra, qė tė bėni namaz gjatė natės dhe tė lexoni Kuran.
   Ibn Haxheri nė librin e tij El Fet'h thotė: "Dhjetė ditėt e Dhul-hixhes janė tė veēanta nga ditėt e tjera pėr shkak se nė kėto dhjetė ditė bashkohen tė gjitha llojet e ibadeteve, si: namazi, agjėrimi, lėmosha dhe haxhi."
   Ėshtė pyetur Ibn Tejmijja, Allahu e mėshiroftė, se cilat ditė janė mė tė vlefshme: dhjetė ditėt e Dhul-hixhes apo dhjetė netėt e fundit tė Ramazanit dhe ėshtė pėrgjigjur: “Dhjetė ditėt e Dhul-hixhes janė mė tė mira sesa dhjetė ditėt e Ramazanit, kurse dhjetė netėt e fundit tė Ramazanit janė mė tė mira sesa dhjetė netėt e Dhul-hixhes."
   Nga kjo kuptojmė se ibadeti nė dhjetė ditėt e Dhul-hixhes ėshtė mė me vlerė sesa ibadeti nė dhjetė ditėt e fundit tė Ramazanit, pasi dhjetė netėt e fundit tė Ramazanit janė mė tė vlefshme sepse Nata e Kadrit ėshtė gjatė natės e jo gjatė ditės.
   Shpejto, o vėlla musliman, ki kujdes pėr ēastet e kėtyre dhjetė ditėve, qė mos tė tė kalojnė kot. Pendohu tek Allahu subhanehu ue teala pėr mėkatet qė ke bėrė deri tani dhe bėj sa mė shumė ibadet, fal sa mė shumė namaz, agjėro, jep sadaka etj..
   Allahu subhanehu ue teala thotė: "E kush madhėron dispozitat e Allahut, ajo ėshtė shenjė e devotshmėrisė sė zemrave." (El Haxh, 32)
   O Allah, na lehtėso punėt e mira dhe na afro tek ato dhe na vėshtirėso punėt e kėqija dhe na largo prej tyre!
E lusim Allahun subhanehu ue teala qė tė na mundėsojė qė kėto dhjetė ditė t’i kalojmė nė ibadete dhe tė na i falė mėkatet tona! Amin!


Pėrgatiti: Eroll Nesimi
14.12.2007

                                                      www.klubikulturor.com