Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Letėr nga i dėrguari i Allahut tek ēdo musliman

Falėnderimi i takon Allahut tė lartėsuar, salavatet e selamet qofshin mbi tė dėrguarin e fundit, Muhamedin, birin e Abdullahut, familjen dhe shokėt e tij.

Kujt i drejtohet kjo letėr?

Kjo letėr i bėn thirrje ēdo muslimani tė gjallė nė sipėrfaqen e tokės, i cili ėshtė i mbuluar me qiellin e Allahut, ha nga furnizimi i Tij, pi nga uji i Tij, ėshtė i begatuar me tė dėgjuarit, tė parėt dhe logjikė nga ana e Allahut tė Lartėsuar.

Kjo letėr i bėn thirrje tė gjithėve. Kush ėshtė i afėrt apo i largėt nga i dėrguari i Allahut.

Le tė dėgjojnė tė gjithė, secili le tė dėgjojė tė dėrguarin e Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!).

Vėlla i dashur!

Mund t’i lexosh kėto fjalė e pastaj tė mos u kushtosh vėmendje, sikur tė jenė koncepte tė parėndėsishme qė kalojnė pranė teje, duke mos medituar e kuptuar ato.

E ndoshta mund t’i lexosh kėto fjalė e tė mendosh pėr ato, pėr domethėnien e tyre, e tė pėrfitosh prej tyre ēka sheh se mund tė jetė e dobishme. Mund tė jesh prej kėtij apo atij..., por unė konsideroj se je prej kėtij grupi tė dytė.

Grup ky, i cili e do tė dėrguarin e Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Grup ky, i cili pėrkujdeset nė respektimin e tij (e njėkohėsisht qė ėshtė edhe respekt ndaj Allahut) dhe largimin e asaj qė ka ndaluar dhe qortuar.

E rėndėsishmja; kėto fjalė janė argument kundėr teje para tė dėrguarit tė Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ditėn kur e takon atė tek Allahu i Lartėsuar.

Ndaj tė ftoj, eja me ne... hapi veshėt, sytė, gjithashtu mendjen dhe logjikėn tėnde, nė mėnyrė qė tė dėgjosh letrėn e tė dėrguarit tėnd (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), ngase: “Nė tė gjitha kėto, pėr atė qė ka mendje tė shėndoshė dhe qė i ka vėnė re me vėmendje, ka argumente.” Kaf, 37.

O umeti im, binduni!

Allahu i Lartėsuar thotė: “Kush i bindet Pejgamberit, ai i ėshtė bindur Allahut e kush e refuzon, Ne nuk tė dėrguam roje kundėr tyre.” Nisa, 80.

Po ashtu, thotė: “Ēka t'ju jep Pejgamberi, atė merreni e ēka t'ju ndalojė, pėrmbahuni dhe kini frikė Allahun, se Allahu ėshtė ndėshkues i ashpėr.” Hashr, 7.

A ka prej tyre qė logjikojnė e kėrkojnė xhenetin?!

A ka kush qė kėrkon lumturinė e kėsaj dhe botės tjetėr?!

Umeti i Muhamedit, dijeni se e tėrė lumturia qėndron nė respektin dhe bindjen ndaj Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij. Allahu i Lartėsuar thotė: “E kushdo qė i bindet Allahut dhe tė dėrguarit, tė tillėt do tė jenė sė bashku me ata qė Allahu i shpėrbleu: (me) pejgamberėt, besnikėt e dalluar, dėshmorėt dhe me tė mirėt. Sa shokė tė mirė janė ata!” Nisa, 69.

Ndėrkaq i tėrė dėshpėrimi qėndron nė mosrespektim dhe mosbindjen ndaj Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij: “Kush e kundėrshton Allahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe i shkel dispozitat e Tij, atė e shtie nė zjarr tė pėrjetshėm. E pėr tė ėshtė njė dėnim i rėndė.” Nisa, 14.

Secili qė dėshiron xhenetin atė do ta fitojė, nuk do tė privohet nga ajo askush; me siguri, ky ėshtė qėndrim i ehli sunetit dhe xhematit, por kjo nuk mund tė arrihet vetėm se me njė kusht.

Ky kusht ėshtė: respekti dhe bindja ndaj Allahut dhe tė dėrguarit tė Tij nė ēdo gjė qė kanė urdhėruar dhe largim nga gjithė ajo qė kanė ndaluar, ashtu siē kanė pėrmendur dijetarėt.

Ndėrkaq, kush refuzon bindjen dhe respektin ndaj Allahut dhe tė dėrguarit, refuzon praktikimin e metodologjisė sė tij, nuk mbron sunetin e tij, atėherė s’ka dyshim se vendbanimi i tij ėshtė xhehenemi, Allahu na ruajtė dhe mbroftė prej tij!

I dėrguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “I gjithė umeti im do tė hyjė nė xhenet, vetėm ai qė refuzon.” Po kush refuzon?- i thanė tė pranishmit. Kush mė bindet mua do tė hyjė nė xhenet, ndėrkaq kush s’mė bindet, ai ka refuzuar,- u tha i dėrguari i Allahut.

Tė vėrtetėn e the o i dėrguar i Allahut, o ti i cili nuk flet nga hamendja, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi ty!

Umeti im, morali im!

Vėllezėr tė nderuar, morali ėshtė mesazhi i tė dėrguarit tė Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), sjellja e mirė ėshtė njė veēori mė tė cilėn ėshtė cilėsuar gjatė tėrė jetės sė tij dhe ėshtė njė xhevahir, themel i shpalljes.

I dėrguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Vėrtet, jam dėrguar nė pėrsosjen e vlerave morale.” Ndėrkaq, Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!) duke e pėrshkruar atė thotė: “Ishte Kuran i cili ecte nė tokė.” Do tė thotė ai ishte ēdo vepėr e mirė, ēdo sjellje fisnike, tė cilėn e do Allahu dhe i dėrguari i Tij dhe largohej nga ēdo vepėr dhe sjellje tė cilėn e urren Allahu.

Njė ēast, tė lutem!

I dėrguari i Allahut tė urdhėron me sadaka (lėmoshė), mbajtjen e premtimit, realizimin e marrėveshjeve, sjellje tė mirė, uljen e shikimit.

Po ashtu, tė urdhėron tė mos jesh gėnjeshtar, i korruptuar, prishės, dėmtues.

Rezultati dhe dobia e kėsaj

Thotė i dėrguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): “Njeriu me moral tė mirė mund tė arrijė gradėn e agjėruesit dhe falėsit.” Hadithi ėshtė sahih.

O umeti im!

Ju jeni umeti i fundit, ju jeni popull i  shpalljes sė fundit, jeni popull mė i mirė qė keni dalė, kapuni fort pėr moralin tim do tė shpėtoni dhe do tė jeni tė ngritur nė kėtė dhe nė botėn tjetėr e do tė ndihmoheni, e nėse jo, atėherė…,e nėse e braktisni moralin e sunetin tim, atėherė do tė humbni e do tė shkatėrroheni.

O umeti im, pėrmirėsoni dhe bėhuni prej atyre qė pėrmirėsojnė!

O umet i Muhamedit, do tė kalojė koha e do tė vijnė brezat e rinj tė mirė qė do tė pėrmirėsojnė, e brezi i keq qė do tė shtohet fesadi, ndaj shpėrblimi do tė jetė nga lloji i punės.

O umeti im!

Nėse bashkėjetoni me tė prishurit, mos heshtni!

Nėse bashkėjetoni me ata qė vjedhin pasurinė e umetit, mos heshtni, mos heshtni assesi, se pėrndryshe do tė bėheni si ata.

Po ēfarė tė bėni? Ngrini zėrin kundėr ēdo padrejtėsie e ndaj tė padrejtėve. Mos u nėnshtroni padrejtėsisė e tė jeni tė kėnaqur me tė, por thoni tė vėrtetėn, qoftė ajo edhe e hidhur.

Ndihmoni atyre tė drejtėve, e mos kini frikė: “Mė e drejtė ėshtė t'i frikėsoheni Allahut, nėse jeni besimtarė.” Teube, 13.

Ky umet ėshtė ndihmuar me Ebu Bekrin (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ditėn kur qėndroi kundėr renegatėve.

Me imam Ahmedin me rastin e sprovės sė krijimit tė Kuranit.

Mbetėn burra, saqė njėri prej tyre peshonte sa tėrė umeti, siē ngjau me gjyshėrit tanė sahabėt (Allahu qoftė i kėnaqur me tė gjithė!), brez i mrekullueshėm e i edukuar, tė cilėt dolėn nga shkolla e tė dėrguarit tė Allahut.

Thotė i dėrguari i Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): “Nėse njerėzit shohin padrejtėsinė (apo tė padrejtin) e nuk e kapin pėr dorė, Allahu do t’i dėnojė edhe ata.” Sahih.

O umeti im, ju pėrgėzoj!

O umeti im, mos u pikėlloni e dėshpėroni, mos u nėnshtroni, ngase Allahu ėshtė me ju, Ai ėshtė ndihmės i juaj nėse ju e ndihmoni Atė: “O besimtarė, nėse ju ndihmoni (fenė) Allahun, Ai u ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja.”Muhamed, 7.

O umeti islam!

E tėrė kjo dobėsi, ky nėnēmim do tė ndryshojė e tė kalojė nė fuqi, krenari dhe ndihmė, vetėm pėrqendrohuni nė tė vėrtetėn dhe mbroni atė, dijeni se gjithmonė fitorja ėshtė nė anėn e Allahut tė lartėsuar, tė dėrguarit dhe besimdrejtėve.

Allahu i Lartėsuar thotė: “Ata duan ta shuajnė dritėn e Allahut me gojėt e tyre, po Allahu e plotėson (e pėrhap) dritėn e vet, edhe pse e urrejnė jobesimtarėt. Ai (Allahu) ėshtė qė e dėrgoi tė dėrguarin e vet me udhėzim tė qartė e fe tė vėrtetė pėr ta bėrė mbizotėrues mbi tė gjitha fetė, edhe pse idhujtarėt e urrejnė.” Saf, 8-9.

Po ashtu, thotė: “Ata thonė: ‘Nėse do tė kthehemi (prej luftės me beni mustalikėt) nė Medinė, ai mė i forti prej aty pa tjetėr ka pėr ta pėrzėnė atė mė tė dobėtin’ (ashtu thanė) Ndėrsa e tėrė krenaria i takon Allahut, tė dėrguarit tė Tij dhe besimtarėve, por hipokritėt kėtė nuk e dinė.” Munafikun, 8.

Ue selamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!

Pėrktheu: Almedin Ejupi

13.04.2007

                                                      www.klubikulturor.com