Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Frika nga asgjėsimi i veprave tė mira

   Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Allahu i Lartėsuar thotė: “Vėrtet, ata tė cilėt ndaj madhėrisė sė Zotit tė tyre kanė frikė, ata, tė cilėt u besojnė argumenteve tė Zotit tė vet, dhe ata, tė cilėt nuk i pėrshkruajnė shok Zotit tė vet dhe ata tė cilėt japin (sadaka-zekat) nga ajo qė u ėshtė dhėnė, pse dinė se do tė kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanė tė frikėsuara. Tė tillėt janė duke nxituar drejt tė mirave dhe tė parėt do t’i arrijnė ato.” (El Muminun 57-61)

   Transmeton Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se e ka pyetur tė Dėrguarin e Allahut, paqja dhe bekimi qofshin mbi tė, pėr ajetin nė tė cilin Allahu i Lartėsuar thotė: “...dhe ata tė cilėt japin (sadaka-zekat) nga ajo qė u ėshtė dhėnė, pse dinė se do tė kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanė tė frikėsuara.” Ka thėnė Aishja: “A janė kėta persona ata tė cilėt pinė alkool dhe vjedhin?” I Dėrguari, paqja dhe bekimet qofshin mbi tė, tha: “Jo, o bija e Siddikut (tė sinqertit, Ebu Bekrit). Kėta janė ata persona qė agjėrojnė, falin namaz, japin zekat dhe megjithatė frikėsohen se mos veprat e tyre nuk pranohen nga Allahu (i Lartėsuar). Kėta janė ata tė cilėt shpejtojnė nė vepra tė mira.” Sunen Etermidhi 3175.

 
 Nga kjo shohim se shokėt e tė Dėrguarit, paqja dhe bekimi qofshin mbi tė, edhe pse kanė nxitur pėr bėrjen e veprave tė mira, janė frikėsuar se mos po u asgjėsohen veprat e mira dhe nuk u pranohen.

   Ebu Derda ka thėnė: “Sikur ta di se Allahu i Lartėsuar m’i ka pranuar mua dy rekate namaz qė i kam falur, do tė jetė mė e dashur pėr mua sesa e gjithė dynjaja dhe ēka ka nė tė, sepse Allahu i Lartėsuar thotė:  “Me tė vėrtetė Allahu (i Lartėsuar) ua pranon veprat tė devotshmėve.”
 
 
Kurse Abdullah ibn Ebi Melike ka thėnė: “Kam takuar tridhjetė shokė tė tė Dėrguarit, paqja dhe bekimi qofshin mi tė. Qė tė gjithė frikėsoheshin nga nifaku (hipokrizia).”
   E lusim Allahun e Lartėsuar qė tė na bėjė prej njerėzve tė devotshėm dhe tė na i pranojė veprat!


Pėrktheu: Eroll Nesimi
23.5.2008

                                                      www.klubikulturor.com