Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Shkaqet qė sjellin furnizimin -II-

Mbėshtetja nė Allahun e Lartėsuar

Nuk ka dyshim se mbėshtetja nė Allahun e Lartėsuar ėshtė prej shkaqeve qė sjellin furnizim. Allahu i Lartėsuar thotė: “Kush i mbėshtetet Allahut, Ai i mjafton atij. Allahu realizon dėshirėn e vet dhe Allahu ēdo gjėje ia ka caktuar kohėn (afatin).” Talak, 3. Kush e lidh zemrėn e tij me Allahun, nė sjelljen e tė mirave dhe largimin e tė kėqijave, e dorėzon ēėshtjen e tij Allahut, Ai i mjafton atij, i largon brengat e tij dhe e furnizon.

Ndėrsa i Dėrguari i Allahut thotė: “Sikur ju tė mbėshteteni tek Allahu me njė mbėshtetje tė vėrtetė, do t’ju furnizonte sikur e furnizon shpendin, del nė mėngjes i uritur e ngryset i ngopur’’. Shėnon Amedi, Tirmidhiu.

Ibn Rexhepi (Allahu e mėshiroftė) thotė se ky hadith ėshtė esencė nė mbėshtetjen e Allahut dhe ėshtė njė prej shkaqeve mė tė mėdha nė sjelljen e furnizimit. Ndėrsa prej gjeneratave tė para thoshin se mbėshtetu nė Allahun qė tė vijė furnizimi duke mos u lodhur.

Mbėshtetja nė Allahun ėshtė shfaqja e dobėsisė para Tij dhe tė mbėshteturit vetėm tek Ai.

Realiteti i mbėshtetjes tek Allahut, siē thotė Ibn Rexhepi, ėshtė mbėshtetja e zemrės tek  Allahu me njė sinqeritet tė vėrtetė, nė sjelljen e tė mirave dhe largimin e tė kėqijave, qoftė nė kėtė apo botėn tjetėr, si dhe dorėzimi i tė gjitha ēėshtjeve Allahut, besimi se nuk jep, privon, nuk sjell dobi e nuk  e largon tė dėmshmen vetėm se Allahu i Lartėsuar.

Mbėshtetja tek Allahu nuk do tė thotė braktisja e shkaqeve, sepse Allahu ka urdhėruar nė marrjen e shkaqeve sė bashku me mbėshtetjen tek Ai, pasi kėrkimi dhe ecja pas shkaqeve me trup ėshtė zbatim i urdhrave ndaj Allahut, ndėrsa mbėshtetja me zemėr tek Ai ėshtė shenjė e besimit. Allahu thotė: “O ju qė besuat, rrini tė pėrgatitur (tė armatosur).” Nisa, 71.

Gjithashtu thotė: “E ju pėrgatituni sa tė keni mundėsi force, (mjete luftarake) e kuaj tė caktuar pėr betejė kundėr atyre (qė tradhtojnė) e me tė.” Enfal, 60.

Po ashtu thotė: “E, kur tė kryhet namazi, atėherė shpėrndahuni nė tokė dhe kėrkoni begatitė e Allahut.” Xhumua, 10.

Prej muslimanit kėrkohet qė tė kujdeset e t’i marrė shkaqet, por duke mos u mbėshtetur vetėm nė to, dhe se furnizimi ėshtė prej Tij.

Ruajtja e lidhjeve familjare

Prej shkaqeve qė sjellin furnizimin ėshtė edhe ruajtja e lidhjeve familjare. Lidhur me kėtė kemi hadithe tė shumta qė flasin, prej tyre mund tė pėrmendim hadithin qė e transmeton Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ku thotė se e ka dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut duke thėnė: “Kush dėshiron qė t’i shtohet furnizimi, le t’i ruajė lidhjet familjare”. Shėnon Buhariu. Njė hadith tė ngjashėm e transmeton edhe Enesi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!)

Gjithashtu, nė hadithin tė cilin e transmeton Aliu (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) i Dėrguari (salahu alejhi ue selem) thotė: “Ai qė dėshiron t’i zgjatet jeta, t’i shtohet furnizimi e t’i largohet e keqja, le tė ketė frikė Allahut dhe le t’i ruajė lidhjet familjare’’. Shėnon Ahmedi, ndėrsa Ahmed Shakir thotė se hadithi ėshtė i vėrtetė.

Ndėrsa Ibn Umeri (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) thotė: “Ai i cili ia ka frikėn Allahut dhe i ruan lidhjet familjare, i zgjatet jeta, i shtohet pasuria dhe atė e duan tė afėrmit”.

Nė kėto hadithe, i Dėrguari (salahu alejhi ue selem) ka sqaruar se ruajtja e lidhjeve familjare sjell fryte tė shumta, prej tyre ėshtė edhe shtimi i furnizimit, zgjatja e jetės, largimi i tė kėqijave dhe ėshtė shkak i dashurisė reciproke.

Ruajtja e lidhjeve familjare bėhet nė mėnyra dhe forma tė shumta, si vizita e tyre, dhurata tė ndryshme, interesimi pėr ta, dhėnia e lėmoshės ndaj tė varfėrve tė tyre, sjellja e butė me tė pasurit, respekti ndaj tė moshuarit, ftesa e tyre dhe mikpritja e kėndshme, pjesėmarrja nė gėzimet e tyre dhe ngushėllimi i tyre nė raste tė fatkeqėsisė, lutjet e mira pėr ta, zemėrgjerėsia, pėrgjigja ndaj ftesės sė tyre, vizita e tė sėmurėve tė tyre, ftesa e tyre nga udhėzimi i Allahut, urdhėrimi nė tė mirė dhe ndalimi nga e keqja; gjithashtu ndihma e tyre materiale, ndihma e tyre nė raste nevoje, takimi i tyre me fytyrė tė buzėqeshur e forma e mėnyra tė shumta.

Pėrktheu: Almedin Ejupi

23.02.2007

                                                      www.klubikulturor.com