Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ndryshim i madh ndėrmjet Islamit dhe zbatimit aktual tė tij nga muslimanėt

Nėse Islami ėshtė feja mė e mirė, atėherė pėrse shumė muslimanė nuk janė tė sinqertė, tė besueshėm dhe janė tė pėrfshirė nė dukuri negative, si tradhti, mashtrime, ryshfet dhe kontrabandė me drogė, etj?


1. Mediat e dėmtojnė rėndė Islamin

a. Feja Islame ėshtė feja mė e mirė, mirėpo mediat janė nė duart e tė huajve (perėndimorėve), tė cilėt ia kanė frikėn Islamit. Mediat nė mėnyrė tė vazhdueshme shtypin dhe transmetojnė informata qė janė kundėr Islamit.
Ata, ose sjellin keqinformime rreth islamit, e keqcitojnė atė, apo projektojnė emisione, tė cilat dalin krejtėsisht nga tema.

b. Po qė se ndonjė eksploziv shpėrthen nė ndonjė vend, njerėzit e parė qė do tė akuzohen, pa pasur dėshmi, janė muslimanėt. Kjo shfaqet nė titujt kryesorė tė lajmeve. Mė vonė, kur pėrgjegjėsi tė kapet dhe tė vėrtetohet se ishte jomusliman, ky lajm lanēohet si njė lajm i parėndėsishėm dhe jo me vlerė.

c. Nėse njė musliman i moshės 50-vjeēare martohet me njė gocė 15 vjeēare –pas marrjes sė lejes sė saj- shohim se ky lajm publikohet nė faqet e para tė ēdo gazete, mirėpo kur njė jobesimtar (jomusliman) 50 vjeēar dhunon njė vajzė tė moshės 6 vjeēe, kjo do tė shfaqet nė lajmet brenda faqeve tė gazetės si ‘Lajme tė shkurtra’. Pėr ēdo ditė, mesatarisht afro 2,713 raste dhunimi ndodhin nė Amerikė, mirėpo kėto raste nuk shfaqen nė lajme, pasi raste tė tilla janė bėrė pjesė e jetės pėr Amerikanėt.

2. Nė ēdo shoqėri ka njerėz tė kėqij:

Jam i vetėdijshėm se ekzistojnė disa muslimanė tė pandershėm, tė cilėt janė tė pabesueshėm, tradhtojnė, etj, mirėpo mediat janė ato tė cilat e projektojnė se gjoja vetėm muslimanėt janė tė pėrfshirė nė tė tilla veprimtari. Prandaj ēdo rreth apo shoqėri ka dhe njerėzit e kėqij. E di se ekzistojnė muslimanė, tė cilėt janė alkoolistė dhe janė nė gjendje tė konsumojnė shumicėn e asaj qė jomuslimanėt e kanė nėn tavolina.


3. Muslimanėt kryesisht janė mė tė mirėt

Pavarėsisht nga tė gjithė njerėzit e ndyrė nė shoqėrinė Islame, kur tė flasim pėr muslimanėt nė tėrėsi, ata pėrbėjnė shoqėrinė mė tė zgjedhur dhe mė tė mirė nė botė. Ne jemi komuniteti antialkoolist mė i madhi nė botė, d.m.th ata tė cilėt nuk konsumojnė pijet alkoolike. Ne muslimanėt bashkėrisht jemi njė komunitet qė jep maksimumin e ndihmave nė botė. Nuk ka komunitet nė botė qė tregon se madje edhe njė qiri tė vetėm karshi muslimanėve, qė ka tė bėjė me respektimin e modestisė, seriozitetit, si dhe komunitetin qė tregon interesim pėr vlerat etike dhe humane.

4. Mos e vlerėso veturėn pėr shkak tė shoferit tė saj

Nėse dėshironi tė vlerėsoni se sa i mirė ėshtė modeli mė i ri i veturės "Mercedes" dhe personi qė nuk di ta drejtojė atė, ulet nė tė dhe fillon ta ngasė, derisa ta shkatėrrojė, kė do tė fajėsoni? Veturėn apo shoferin? Natyrisht se fajtor ėshtė shoferi. Pėr tė analizuar se sa e mirė ėshtė vetura, personi nuk duhet tė shikojė ngasėsin e saj, por duhet tė ndalet nė veēoritė dhe fuqinė qė posedon vetura; sa ėshtė e shpejtė, sa janė harxhimet mesatare tė karburanteve, sa janė masat e sigurisė, etj. Edhe po qe se unė pajtohem se muslimanėt janė tė kėqij, ne assesi dhe nė asnjė mėnyrė nuk mund ta gjykojmė islamin bazuar nė njerėzit apo pasuesit e tij? Nėse dėshiron ta gjykosh mirėsinė e Islamit, atėherė gjyko sipas burimeve tė tij tė vėrteta; sipas librit tė shenjtė Kuranit dhe haditheve tė vėrteta (sahih).

5. Islamin gjykoje sipas pasuesit tė tij mė tė mirė, Muhamedit alejhi selam!

Nėse ju praktikisht keni shprehur dėshirė tė kontrolloni se sa ėshtė e mirė vetura, atėherė gjejeni njė shofer tė kualifikuar dhe vendoseni pas timonit, ngjashėm mė kėtė edhe me Islamin, po qe se dėshiron ta gjykosh kėtė fe, atėherė pasuesi mė i mirė dhe mė shembullor pėrmes tė cilit mund ta gjesh tė vėrtetėn dhe se sa i mirė ėshtė Islami, keni ndjekėsin e tij tė fundit, tė Dėrguarin e Allahut, Muhamedin alejhi selam. Pėrveē muslimanėve, ka disa historianė jomuslimanė tė sinqertė dhe tė paanshėm tė cilėt kanė miratuar se Muhamedi alejhi selam ishte qenia mė e mirė njerėzore. Sipas Michael H. Hart, i cili shkroi librin ‘The Hundred Most Influential Men in History’, "Njėqind njerėzit mė me ndikim nė Histori", mė i larti nė listė, rėnditet mė i dashuri i njerėzisė, profeti islam, Muhamedi alejhi selam. Ka edhe shumė shembuj tė kėtillė tė jomuslimanėve tė cilėt dėrgojnė falėnderime pėr tė Dėrguarin tonė, siē janė Thomas Carlyle, La-Martine, etj.
 

Dr. Zakir Naik
Pėrktheu nga gjuha angleze: Mr. Fehim Dragusha
26.7.2009

                                                      www.klubikulturor.com