Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Perla dhe margaritarė pėr nxėnėsin e dijes -IV-

Nxėnia e dijes nga dijetarėt (hoxhallarėt)

Ndoshta dikush do tė thoshte se pėrderisa librat janė nė dispozicion, kompjuteri dhe interneti janė nė gatishmėri tė vazhdueshme, atėherė unė e kam mundėsinė qė tė kėrkoj dije dhe tė mėsoj pa pasur nevojė tė udhėtoj e tė shkoj te hoxhallarėt dhe tė ulem para tyre e tė dėgjoj nga ata!

Dije se marrja e dijes nga dijetarėt ėshtė njė praktikė e shenjtė e vazhdueshme nga brezi nė brez dhe nxėnėsi i dijes me prezantimin e tij nė hallkat e mėsimeve te dijetarėt nuk fiton vetėm dije, por fiton edukatė dhe moral nga mėsuesi i tij. Fillimisht kjo ėshtė mė e dobishme pėr nxėnėsin e dijes se sa vetė dija, tė cilėn ai mund ta fitojė.   

Dijetari i njohur Bekėr Ebu Zejd, Allahu e mėshiroftė, nė librin e tij “Hiljetu Talebil Ilm”, ia kushton njė kapitull tė tėrė ēėshtjes sė nxėnies sė dijes nga dijetarėt. Ai thekson se baza e marrjes sė diturisė duhet tė bėhet pėrmes diktimit dhe pėrvetėsimit nga mėsuesit dhe dijetarėt. Gjithashtu ai pėrcjell edhe thėnie tė ulemave qė i kanė kritikuar ata qė pretendonin se dituria mund tė merret vetėm nga librat. Ndėr kėto thėnie pėrmendim:

“Kushdo qė hyn nė dituri i vetėm, do tė dalė i vetėm.”

“Mos e merr diturinė nga ai personi, qė e ka marrė atė vetėm nga shkrimet (librat), mos e merr Kuranin nga personi, qė e ka lexuar atė prej mus’hafit, (do tė thotė qė mos e mėso Kuranin tek njė person, i cili e ka lexuar atė vetėm nga mus’hafi, pa e mėsuar para ndonjė hoxhe), mos e mėso hadithin  prej njė personi, qė e ka marrė hadithin duke lexuar vetė nga librat.”

“Kushdo qė nuk i lexon librat para dijetarėve, atėherė siguria e tij nė ēėshtjet e vėshtira ėshtė supozim.”

“Ai qė ka mėsues librin (merr diturinė vetėm nga librat), gabimet e tij do tė jenė mė tė shumta sesa tė saktat e tij.”


Sjellja e nxėnėsit tė dijes me mėsuesit e tij

Sqaruam mė lart se dituria nuk realizohet fillimisht prej librave, por ėshtė e nevojshme tė merret nga mėsuesit dhe dijetarėt, nė mėnyrė qė tė sigurohen ēelėsat e diturisė (qė ta mbrojmė veten nga gabimi dhe rrėshqitja). Pasi ta kuptojmė kėtė, atėherė duhet tė kuptojmė se e kemi pėr detyrė qė dijetarėt dhe mėsuesit tanė tė jenė njerėzit mė tė dashur dhe mė tė respektuar nga ana jonė. Respekti qė duhet t’i shfaqim dijetarėve dhe mėsuesve tanė duhet tė jetė i njėjtė me atė qė ua shprehim prindėrve tanė. Shembulli mė i mirė nė kėtė drejtim kuptohet nė ajetin me tė cilin Allahu i Madhėrishėm i mėson shokėt e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, se me ēfarė etike duhet tė sillen me tė:

“Mos iu drejtoni tė Dėrguarit, njėsoj si thirrni njėri-tjetrit; Allahu me siguri i di ata qė shkėputen prej jush tinėzisht. Le tė frikėsohen ata qė kundėrshtojnė urdhrin e tij, qė tė mos i arrijė ndonjė sprovė ose qė tė mos i godasė njė dėnim i dhimbshėm.”1

Prandaj nxėnėsi i dijes merr nga aspektet gjithėpėrfshirėse tė etikės kur ulet me mėsuesin e tij, apo kur flet me tė, apo kur e pyet atė i dėgjon me vėmendje tė madhe pėrgjigjet e tij. Po ashtu, ai i shmanget thirrjes sė tij me “Ti”, apo me emėr, apo ta thėrras atė prej njė distance pa qenė nevoja.


Pyetjet e shpeshta

Njė nga mėnyrat, tė cilat nuk duhet ta harrojė kurrė asnjėherė nxėnėsi i dijes ėshtė qė tė pyesė vazhdimisht mėsuesit e tij pėr ato gjėra qė ai nuk i kupton, apo qė ai has vėshtirėsi gjatė shpjegimit tė tyre. Allahu i Lartėsuar thotė: “Pyesni dijetarėt nėse ju nuk dini.2

Nė Sunenin e Ebu Davudit tregohet njė hadith nė tė cilin njė person ishte i plagosur nė kokė dhe i pyet ata qė ishin me tė se ēfarė duhet tė bėjė meqė ishte bėrė xhunub. Ata i thanė se ai duhet tė merrte gjithsesi gusul dhe pasi ai u pastrua, vdiq. Kur Profeti sal-lallahu alejhi ue selem dėgjoi pėr kėtė ndodhi, tha: “E kanė mbytur, i mbyttė Allahu, pse nuk pyetėn kur nuk e dinin, vėrtet shėrimi i padijes ėshtė pyetja.” Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Allahu i mėshiroftė gratė e ensarėve, nuk i ndalonte turpi qė tė pyesnin pėr ēėshtjet e fesė sė tyre.” Me njė rast e pyetėn Abdullah Ibėn Abasin, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, si e arrite diturinė. Ai tha: “Me gjuhėn e pyetėsit dhe zemrėn e mprehtė.” Ibėn Shihabi thotė: “Dituria ėshtė arkė (thesar i mbyllur), kurse ēelėsi i saj ėshtė pyetja.”

Mbajtja e shėnimeve

Ibėn Rexhebi, Allahu e mėshiroftė, thotė:  “Dituria ėshtė gjueti, kurse shkrimi ėshtė nxėnia (kapja) e saj. Prandaj lidhe gjahun tėnd me litarė tė fortė. Prej budallallėkut ėshtė qė ta zėsh drerin, pastaj ta lesh tė lirė.”

Nxėnėsi i dijes duhet tė bėjė maksimumin, qė ta ruajė diturinė nė formėn e shkruar, sepse ta lidhėsh diturinė pėrmes shkrimit ėshtė tė sigurohesh nga humbja e saj dhe kjo ėshtė njė rrugė e shkurtėr pėr kohėn qė do tė tė marrė kur tė kesh nevojė t’i kthehesh asaj. Dijetarėt kėshillojnė qė kėrkuesi i dijes duhet tė mbajė fletore nė tė cilėn duhet t’i shėnojė dobitė e ēmuara, tė cilat do t’i dėgjojė nga dijetarėt nga tė cilėt ai po merr dije, ose nga librat qė ai lexon. Kėshtu qė lidhe diturinė tėnde duke e shkruar atė, nė veēanti dobitė unike, tė cilat nuk mund tė gjenden nė ēdo vend, gjėrat qė janė tė fshehura nė qoshet e shkencave, dobi tė cilat janė margaritarė tė shkapėrderdhur qė i shohim dhe i dėgjojmė, por frikėsohemi, se do tė na ikin. Kėshtu, sepse kujtesa jonė do tė dobėsohet dikur dhe harresa ėshtė evidente, prandaj Shabiu ka thėnė: “Nėse dėgjon diēka, shkruaje, madje edhe nė mur.”

Pėrkujdesja nė moshumbjen e kohės

 Nė Sahihun e Buhariut Abdullah Ibėn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, na pėrcjell se Resulullahu sal-lallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Pėr dy begati shumė nga njerėzit mashtrohen: shėndeti dhe koha e lirė.” Nėse koha ėshtė e vlefshme pėr kėdo, atėherė pėr nxėnėsin e dijes ėshtė nga gjėrat pėr tė cilat ai nuk duhet ta neglizhojė nė asnjė moment. Hasan Basriu, Allahu e mėshiroftė, thotė: “Ruaju nga vonimi i ditėve, vėrtet ti je me ditėn tėnde e jo me  tė nesėrmen. Nėse ti ke tė nesėrme, atėherė bėhu tė nesėrmen ashtu si je sot, por nėse nuk ke tė nesėrme, atėherė nuk do tė pendohesh pse e ke humbur atė ditė.”

 

Vazhdon
Alaudin
Abazi


1 Nur, 63.
2 Nahl, 43.

                                                      www.klubikulturor.com