Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Tė pėrgėzoj ty qė iu pėrgjigje thirrjes sė Allahut subhanehu ue teala

   Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut subhanehu ue teala, i Cili e bėri obligim haxhin pėr ata qė kanė mundėsi. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt deri nė Ditėn e Gjykimit.
Tė pėrgėzoj ty qė iu pėrgjigje thirrjes sė Allahut subhanehu ue teala pėr kryerjen e haxhit, tė pėrgėzoj me shpėrblimet qė Allahu subhanehu ue teala ka pėrgatitur pėr ty. Allahu subhanehu ue teala thotė: "E kushdo qė i bindet Allahut dhe tė Dėrguarit, tė tillėt do tė jenė sė bashku me ata qė Allahu i shpėrbleu: (me) Pejgamberėt, besnikėt e dalluar, dėshmorėt dhe me tė mirėt. Sa shokė tė mirė janė ata! Ky shpėrblim i madh ėshtė prej Allahut. Mjafton qė Allahu di mė sė miri." (En-Nisa 69-70)
   Nuk ka dyshim se haxhi ėshtė prej veprave mė tė dashura tek Allahu subhanehu ue teala pas imanit (besimit). Ėshtė pyetur i Dėrguari salallahu alejhi ue selem se cila vepėr ėshtė mė e mirė dhe ka thėnė:
-Besimi nė Allahun (subhanehu ue teala) dhe nė tė Dėrguarin e Tij.
-E pastaj cila?
-Xhihadi nė rrugėn e Allahut (subhanehu ue teala).
-E pastaj cila?
-Haxhi i pranuar. (Buhariu)

   Gjithashtu, haxhi ėshtė njė lloj xhihadi nė rrugėn e Allahut subhanehu ue teala, Aishja, Allahu qoftė e kėnaqur me tė, gruaja e tė Dėrguarit salallahu alejhi ue selem, e pyeti Muhamedin salallahu alejhi ue selem: “O i Dėrguar i Allahut, xhihadi ėshtė puna mė e mirė. A tė bėjmė edhe ne xhihad?” I Dėrguari salallahu alejhi ue selem i tha: “Jo, mirėpo xhihadi mė i mirė ėshtė haxhi i pranuar.” (Buhariu)
   I Dėrguari salallahu alejhi ue selem i ka pėrgėzuar ata tė cilėt e kanė kryer haxhin dhe u janė larguar gjėrave tė urryera, se atyre u janė falur mėkatet. Ai salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Ai i cili bėn haxhin dhe nuk shan, as nuk shkakton polemikė (grindje), do tė kthehet nga haxhi pa mėkate, si atė ditė kur e ka lindur nėna e tij.” (Buhariu, 2/209; Muslimi, 1350)
Ai salallahu alejhi ue selem gjithashtu ka thėnė: "Haxhi i pranuar nuk ka shpėrblim tjetėr pėrveēse xhenetin.”
   Haxhi i pranuar ėshtė haxhi i cili kryhet vetėm pėr hir tė Allahut subhanehu ue teala me sinqeritet tė plotė, ashtu siē na ka udhėzuar i Dėrguari salallahu alejhi ue selem dhe pa sharje, fyerje dhe duke u larguar nga mėkatet dhe gjėrat e papėlqyera. Ata tė cilėt u janė pėrmbajtur kėtyre rregullave, le tė gėzohen, se Allahu subhanehu ue teala u ka falur mėkatet.
   E lusim Allahun subhanehu ue teala qė t’ua ketė pranuar haxhin tė gjithė besimtarėve dhe t'ua falė mėkatet atyre dhe neve tona dhe t’ua mundėsojė tė gjithė besimtarėve shkuarjen nė haxh!
 


Pėrgatiti: Eroll Nesimi
11.1.2008

                                                      www.klubikulturor.com