Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gjėrat pėr tė cilat ka paralajmėruar Allahu i Lartėsuar nė Kuran dhe kanė ndodhur

   Ka shumė ndodhi qė i ka paralajmėruar Allahu i Lartėsuar nė Kuran dhe kanė ndodhur. Ne do tė cekim disa prej tyre:

1. Humbja e luftės sė persianėve nga romakėt (bizantinėt) brenda pak viteve

   Allahu i Lartėsuar thotė: “Bizantinėt (rumėt) u mundėn, nė tokėn mė afėr (tokės sė arabėve), po pas disfatės sė tyre, ata do tė ngadhėnjejnė, brenda pak viteve. Ēėshtja ėshtė vendim i Allahut, fillim e mbarim (pėr disfatė dhe pėr fitore). E atė ditė (kur do tė fitojnė bizantinėt) besimtarėt do tė gėzohen.” (Er-Rum 2-4)
   Sheukani ka thėnė: “Komentuesit e Kuranit kanė thėnė: Kur persianėt i mundėn bizantinėt, qafirėt (jobesimtarėt) e Mekės u gėzuan dhe thanė: “Ata tė cilėt nuk kishin libėr i mundėn ata tė cilėve u ishte zbritur libri”, dhe kėshtu lavdėroheshin para muslimanėve duke thėnė: “Kėshtu edhe ne do t’ju mundim ashtu siē i mundėn persianėt romakėt”, kurse muslimanėt kishin dėshirė qė romakėt ta fitonin luftėn kundėr persianėve sepse romakėt ishin Ehlul Kitab (pasues tė librit). Allahu subhanehu ue teala zbriti ajetin ku tha: “...po pas disfatės sė tyre, ata do tė ngadhėnjejnė,” d.m.th. romakėt, pas disfatės sė tyre nga persianėt, do tė ngadhėnjejnė ndaj persianėve.
   Kurse Ez-Zexhaxhi ka thėnė: “Ky ajet ėshtė argument se Kurani ėshtė zbritur nga Allahu subhanehu ue teala, sepse ka treguar pėr njė ngjarje qė do tė ndodhė nė tė ardhmen e qė nuk ka pasur mundėsi ta dijė askush pėrveē Allahut subhanehu ue teala.” (Feth El Kadir 4/214)

2. Ēlirimi i Mekės

   Allahu i Lartėsuar thotė: “Allahu ėndrrėn e tė Dėrguarit tė Vet e vėrtetoi me realitet: se me vullnetin e Allahut do tė hyni nė xhaminė e shenjtė (nė Qabe) tė siguruar, t’i rruani flokėt e kokave tuaja, t’i shkurtoni e nuk do tė keni frikė! Pra Ai ka ditur atė qė ju nuk e dinit, para kėsaj ju dha njė fitore tė shpejtė (Hajberin) (El Fet’h 27)
   Taberiu ka thėnė: “Allahu subhanehu ue teala ia bėri realitet ėndrrėn Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, i cili pa veten dhe shokėt e tij duke hyrė nė Qabe tė sigurt duke mos u frikėsuar nga mushrikėt, disa i shkurtonin flokėt, kurse disa tė tjerė i rruanin kokat e tyre.” (Tefsir Et-Taberi 26/107)

3. Premtimi qė Allahu i Lartėsuar ia dha tė Dėrguarit tė Tij, se do ta ngrinte kėtė fe mbi tė gjitha fetė e tjera

   Allahu subhanehu ue teala tha: “Ai (Allahu) ėshtė qė e dėrgoi tė Dėrguarin e Tij me udhėzim tė drejtė e fe tė vėrtetė, e pėr ta bėrė qė tė dominojė mbi tė gjitha fetė.” (Et-Teube 33, El Fet’h 28, Es-Saf 9)
   Kurtubiu ka thėnė: "Allahu subhanehu ue teala e pėrmbushi premtimin e dhėnė. Ebu Bekri, sa herė qė e fitonte betejėn, i tregonte ushtrisė sė tij se ja ky ėshtė premtimi i Allahut se do ta ndihmojė fenė e Tij dhe kjo fe do tė dominojė mbi tė gjitha fetė. Kėshtu vepronte edhe Omeri. Nė kėtė mėnyrė vazhduan ēlirimet e vendeve derisa u pėrhap kjo fe nė lindje dhe nė perėndim."


Pėrktheu dhe pėrshtati: Eroll Nesimi
28.3.2008

                                                      www.klubikulturor.com