Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Domosdoshmėria e njohjes me fetė dhe besimet e tjera

Dijetari i mirėnjohur sirian Sheikh Hussam-Zeddin u ka bėrė thirrje dijetarėve muslimanė qė t’i thellojnė njohuritė e tyre rreth Krishterimit dhe feve tė tjera. Mesazhi erdhi si pėrgjigje ndaj ēėshtjes sė ngritur kohėve tė fundit mbi nevojėn dhe domosdoshmėrinė e njohjes sė religjioneve tė tjera. Nė konferencėn e organizuar nga muslimanėt dhe tė krishterėt nė Universitetin Kombėtar tė Singaporit - NUS - (National University of Singapore) ėshtė i pranishėm edhe dijetari dhe rektori i Universitetit Al-Fat’h tė Sirisė, i cili ėshtė duke mbajtur njė sėrė ligjėratash nė disa institucione tė Republikės sė Singaporit.
Duke folur nė gjuhėn arabe para 100 profesorėve dhe mėsimdhėnėsve tė medresesė El-Xhuneid (Madrasatu El-Juneid El-Islamijeh), ai tha: “Njė ndėr obligimet parėsore pėr dijetarėt muslimanė ėshtė mėsimi dhe njohja me religjionet e tjera.” Ai pėrveē tė tjerash shtoi: “Prania e shumė religjioneve ėshtė njė nga planet e tė Madhėrishmit dhe me gjithė mospajtimet dhe ndasitė teologjike qė ekzistojnė mes fesė islame dhe religjioneve tė tjera, kjo nuk lė tė kuptohet se nuk mund tė jetohet nė paqe.” Duke pasur parasysh se nė Kuran gjenden njė mori ajetesh qė thėrrasin pėr luftė dhe ndarje me pasuesit e besimeve tė tjera, i pyetur nė lidhje me kėtė Sheikh Hussam Zeiddin u pėrgjigj: “Ajetet e tilla kuranore kanė zbritur gjatė kohės sė luftėrave dhe ndodhive tė asaj kohe dhe si rrjedhojė ajetet me pėrmbajtje tė kėsaj natyre nuk duhen zbatuar nė kėtė kohė, nė tė cilėn dominon paqja dhe harmonia mes popujve.” Gjatė kėtyre ligjėratave, temė diskutimi ishte edhe kriza shkencore apo intelektuale me tė cilėn janė duke u ballafaquar muslimanėt kohėve tė fundit. Nė lidhje me kėtė, Sheikh Hussam Zeiddin u bėri thirrje muslimanėve qė t’u kthehen ēėshtjeve islame dhe tė rimendojnė rreth ripėrtėritjes sė tyre, proces ky i njohur tek dijetarėt si pėrtėritje apo texhdid.
Nė fund tė mesazhit, ai shtoi se bindjet e forta religjioze, pa dallim feje, nuk do tė thotė t’i japim fund harmonisė dhe unitetit shoqėror.

 


Pėrktheu nga gjuha angleze Mr. Feim Dragusha
Marrė nga: The New paper, Singapore, December 2007, p. 6.
23.3.2009

                                                      www.klubikulturor.com