Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gruaja e devotshme (12)

Gruaja e devotshme qėndron nė shtėpinė e saj dhe del vetėm pėr ndonjė nevojė dhe nuk del pėr tė humbur kohėn apo pėr t’u dėfryer. Nėse del, kėrkon leje nga burri i saj dhe del e veshur sipas veshjes islame, nuk parfumohet, ecėn rrugės me modesti, e turpshme dhe nuk e dėgjon zėrin e saj nė rrugė. Ajo nuk vesh kėpucė me taka tė larta, tė cilat kėrcasin duke ecur nė rrugė.
Nuk ka dyshim se prej moralit tė prishur ėshtė nėse gruaja del shumė shpesh nga shtėpia e saj dhe pėrzihet me meshkuj ose nuk del nga shtėpia sipas normave fetare (duke qenė e mbuluar me veshje islame dhe duke pasur sjellje islame).
Gruaja e cila u pėrmbahet rregullave tė Allahut, duhet t’u pėrmbahet kėtyre gjėrave kur tė dalė nga shtėpia:

1. Del nga shtėpia vetėm pėr ndonjė nevojė dhe nuk del pėr t’u argėtuar apo pėr ta humbur kohėn, duke iu pėrmbajtur fjalės sė Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, i cili thotė: “Ju ėshtė lejuar juve tė dilni pėr nevojat tuaja.” (Pjesė e hadithit tė transmetuar nga Buhariu dhe Muslimi.)

2. Tė kėrkojė leje nga burri i saj ose pėrgjegjėsi i saj para se tė dalė, kurse ajo grua e cila del nga shtėpia kur dėshiron pa e pyetur burrin e saj, ėshtė fatkeqe, e cila i krijon vetes probleme dhe fatkeqėsi.

3. Tė mbulohet me mbulesėn islame dhe mos tė dalė e zhveshur ose e veshur, mirėpo nė realitet e zhveshur, duke veshur rroba tė tejdukshme ose tė ngushta apo tė zbukuruara. Ajo nuk parfumohet para se tė dalė nga shtėpia dhe nuk vesh rroba meshkujsh. Gruaja e devotshme ėshtė larg kėtyre gjėrave tė kėqija.

4. E ul shikimin e saj gjatė ecjes dhe nuk shikon andej e kėndej pa nevojė, e sidomos e ul shikimin e saj ndaj meshkujve. E, nėse e kėrkon nevoja tė flasė me ndonjė mashkull, flet vetėm aq sa ka nevojė dhe nuk e hijeshon zėrin e saj apo ta zgjasė muhabetin me tė, kėshtu qė mos tė bėhet tėrheqėse pėr ata persona qė i kanė zemrat e sėmura.

5. Gjatė rrugės ecėn me modesti, moral dhe e turpshme, nuk mbath kėpucė tė cilat kėrcasin nė rrugė e t’i dėgjohet zėri i kėpucėve, Allahu i Lartėsuar thotė: “Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr ta zbuluar fshehtėsinė nga stolitė e tyre.” (En-Nur 31)

6. Nuk udhėton nė njė udhėtim qė zgjat njė ditė e njė natė (nė kėmbė) pa mahrem pėr shkak se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk i lejohet njė femre tė udhėtojė nė njė udhėtim qė zgjat njė ditė e njė natė pėrveē se me mahrem tė saj.” (Buhariu dhe Muslimi. Kthehu nė librin Ez-Zevaxh ue fevaiduhu ue atharuhu en-nafia.)
 

Pėrktheu: Eroll Nesimi
5.4.2009

                                                      www.klubikulturor.com