Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Agjėrimi i muajit Muharrem dhe veēanėrisht agjėrimi i ditės sė nėntė dhe tė dhjetė tė muajit Muharrem, apo agjėrimi i Ashures

   Preferohet qė tė agjėrohet sa mė shumė nė muajin Muharrem. Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se i Dėrguari alejhi selam ka thėnė: "Agjėrimi mė i mirė dhe mė me vlerė pas muajit tė Ramazanit ėshtė muaji i Allahut, Muharrem, dhe namazi mė i mirė dhe mė me vlerė pas namazeve farz ėshtė namazi i natės." (Muslimi 1163)
   Kurse agjėrimi i ditės sė nėntė dhe tė dhjetė (ditės sė Ashures) ėshtė sunet i fortė. Transmeton Buhariu dhe Muslimi nga Ibn Abbasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili ka thėnė: “I Dėrguari salallahu alejhi ue selem erdhi nė Medinė dhe i pa ēifutėt duke agjėruar Ditėn e Ashures dhe tha: “Ē’ėshtė kjo?” Ata thanė: “Ditė e mirė, nė tė cilėn Allahu e kishte shpėtuar Musain alejhi selam dhe Beni Israilėt nga armiqtė e tyre dhe pėr kėtė agjėroi Musai.” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “Unė kam mė shumė tė drejtė pėr Musain se ju”, dhe e agjėroi ai atė ditė dhe urdhėroi tė tjerėt tė agjėrojnė.
   Gjithashtu, transmeton Ebu Katadeja se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Shpresoj nga Allahu (subhanehu ue teala) se agjėrimi i ditės sė Ashures ėshtė shkak pėr shlyerjen e mėkateve tė vitit tė kaluar.” (Muslimi 1162)
Preferohet tė agjėrohet njė ditė para ditės sė Ashures, d.m.th. ditėn e nėntė. Transmetohet se Ibn Abbasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: “Meqė i Dėrguari i Allahut agjėronte ditėn e Ashures dhe urdhėroi pėr agjėrimin e kėsaj dite, sahabėt i thanė: “O i Dėrguari i Allahut, ajo ėshtė ditė qė e madhėrojnė ēifutėt dhe tė krishterėt” dhe i Dėrguari salallahu alejhi ue selem tha: “Vitin e ardhshėm, nėse do Allahu, do tė agjėrojmė edhe ditėn e nėntė.” Mirėpo, kur erdhi viti i ardhshėm, i Dėrguari salallahu alejhi ue selem kishte ndėrruar jetė. (Muslimi 1134)

Vėrejtje: Disa dijetarė kanė preferuar qė tė agjėrohet edhe dita e njėmbėdhjetė, pas agjėrimit tė ditės sė nėntė dhe tė dhjetės, duke argumentuar me hadithin qė transmeton Ibn Abbasi, se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Agjėroni ditėn e Ashures dhe kundėrshtoni ēifutėt duke agjėruar njė ditė para dhe njė ditė pas saj." (Ahmedi 2418, Humejdi 485 dhe Ibn Maxhe 2095), mirėpo ky hadith ėshtė i dobėt dhe nuk merret si argument. Allahu e di mė sė miri!


Pėrgatiti: Eroll Nesimi
11.1.2008

                                                      www.klubikulturor.com