Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Islami prodhon jetėn

   Allahu i Lartėsuar thotė: “Sot jua pėrsosa fenė tuaj, e plotėsova dhuntinė Time ndaj jush dhe zgjodha qė Islami tė jetė feja juaj.” (El-Maide, 3)
   Allahu sqaron nė kėtė ajet plotėsimin e dhuntisė ndaj robėrve tė Tij duke pėrsosur fenė e Tij. Disa dijetarė thonė se ky ėshtė ajeti i fundit qė i ka zbritur tė Dėrguarit alejhi selam, ndėrsa disa tė tjerė thonė se ėshtė ajeti i fundit sa u pėrket ligjeve tė Allahut.
   Sido qė tė jetė, ky ajet sqaron njė rėndėsi tė madhe, e cila ėshtė: Sheriati ėshtė plotėsuar, nuk ka nė tė as mangėsi e as dobėsi. Pra, nuk u mbetet njerėzve vetėm se t’i kthehen atij pėr problemet e tyre jetėsore. Allahu ka treguar dhe sqaruar nė Librin e Tij ēdo gjė.
   Pra, nuk i mbetet rrugė njė muslimani qė tė jetojė jashtė sheriatit tė Allahut duke pretenduar se nuk e ka gjetur pėrgjigjen e ndonjė pyetjeje apo se nuk ka gjetur zgjidhje pėr ndonjė problem tė tij. Ky ėshtė edhe qėllimi kryesor pėr arsye tė tė cilit ėshtė krijuar njerėzimi. Pra, njerėzimi ėshtė krijuar pėr t’u zbukuruar me Islam dhe adhurim ndaj Zotit tė tyre duke u bazuar nė Sheriatin e Tij. Allahu i Lartėsuar thotė: “Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr pos qė tė mė adhurojnė. Unė nuk kėrkoj prej tyre ndonjė furnizim e as dėshiroj tė mė ushqejnė ata. Allahu ėshtė furnizues i madh. Ai Fuqiforti.” (Edh-Dharijat 56-57)
   Islami ka vendosur ligje pėr tė jetuar me to. Pra, ky ėshtė sheriati i Allahut, kuptimi i tė cilit ėshtė plotėsuar dhe kufizuar nė tė kuptuarit e selefit (tė parėve) tė kėtij umeti. Andaj nuk i takon askujt tė shkarravisė nė tekstet e tij dhe tė lakojė rrėnjėt e tij pėr tė jetuar jashtė udhėzimit qė ka zbritur Allahu.
   Nuk ka tė re nė fe, mirėpo ripėrtrirja i kthehet sė kaluarės, sė vjetrės, d.m.th. tė kuptuarit tė selefit. Me tė vėrtetė, Kurani i Madhėrishėm zbriti nė zemrėn e Muhamedit alejhi selam, i cili e pranoi dhe e kumtoi ashtu siē e dėgjoi nga Zoti i Tij, punoi me tė nė formėn mė tė pėrsosur, qė umeti i tij tė kishte mundėsi ta pasonte atė, paqja dhe bekimet qofshin mbi tė.
   Muhamedi alejhi selam ishte artikulues dhe i qartė nė fjalėn dhe nė punėn e tij, nė atė qė i kishte zbritur nga Allahu i Lartėsuar. Allahu i Madhėruar thotė: “(I patėm dėrguar) Me argumente e me libra tė shenjtė. Ty ta zbritėm Kur'anin qė t'u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kur'anin) (En-Nahl, 44)
   Ėshtė e logjikshme se kush e ka parė tė Dėrguarin alejhi selam -ata janė sahabėt, shokėt e tij– kanė mė njohuri pėr sheriatin e Allahut sesa ata tė cilėt vetėm dėgjojnė ose lexojnė fjalėt e tė Dėrguarit alejhi selam. Nuk ėshtė i njėjtė ai i cili ka qenė i pranishėm dhe ai i cili vetėm ka dėgjuar. Ata ishin gjenerata e cila ka dėshmuar vahjin (shpalljen) nga ana e Allahut, ishin tė pranishėm nė komentet dhe fjalėt e tė Dėrguarit alejhi selam. Gjithashtu, ata qė erdhėn pas tyre ishin mė tė ditur se tė tjerėt, pėr arsye se jetonin nė kohėn e sahabėve, me njė fjalė ishin pasues tė tė pagabueshmit, Muhamedit alejhi selam.
   Kėshtu qė njeriu sa mė shumė i afrohet dritės, shkėlqimit tė pejgamberisė, i afrohet kuptimit tė plotė e tė vėrtetė tė fesė. Sa herė qė muslimani kapet pas udhėzimit tė tė parėve, shoqėruesve tė tė Dėrguarit alejhi selam, ėshtė nė udhėzim tė plotė dhe nė fjalė tė drejtė.
   Pra, vėlla musliman, Imam El-Evzaiu, Allahu e mėshiroftė, thotė: “Pasoji gjurmėt e selefit, edhe nėse tė refuzojnė njerėzit, ndėrsa ruaju nga idetė e njerėzve, edhe nėse t’i zbukurojnė me fjalė, se ēėshtja ėshtė dinjitoze, kurse ti ji nė rrugėn e drejtė.”


Pėrktheu: Eroll Rexhepi
23.5.2008

                                                      www.klubikulturor.com