Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Po afrohet haxhi (2)

Obligueshmėria e haxhit dhe vlera e tij

Haxhi ėshtė shtyllė prej shtyllave tė Islamit, ėshtė obligim i prerė pėr secilin musliman dhe muslimane qė ka mundėsi ta kryejė, ėshtė vepėr me vlerė tė madhe dhe vepėr nė tė cilėn ka shumė kėshilla dhe mėsime.
Njeriut tė cilit Allahu i ka dhėnė pasuri, nuk duhet ta lėrė pas dore kėtė ibadet, sepse dobitė dhe dhuratat qė i fiton muslimani nga ky ibadet janė tė shumta.

Haxhi ėshtė obligim (farz) njė herė nė jetė ėshtė nė kohė tė caktuar, ėshtė shkuarje nė Mekė (Qabe) me qėllim tė tafavit, sa'jit, qėndrimit nė Arafat dhe kryerjes sė obligimeve, ceremonive fetare, duke iu pėrgjigjur Allahut dhe pėr tė fituar kėnaqėsinė e Tij. Kuptohet, shkohet sipas mundėsisė (financiare).
Ai qė e mohon kėtė adhurim (shtyllė), del prej fesė islame dhe largohet nga xhemati i muslimanėve.

Allahu i Lartėsuar thotė: “Dhe (ky ėshtė) njė kumtim nga Allahu dhe i dėrguari i Tij, drejtuar gjithė njerėzve nė ditėn e haxhit tė madh, se Allahu ėshtė tėrhequr prej (marrėveshjes sė) idhujtarėve, e njėkohėsisht edhe i dėrguari i Tij. Po, nėse pendoheni, do tė jetė mė mirė pėr ju, e nėse ia ktheni shpinėn (rrugės sė drejtė), ta dini se nuk mund t'i shpėtoni (ndjekjes sė) Allahut. E, ti pėrgėzoji ata qė mohuan me njė dėnim tė padurueshėm
.” (Et-Teube, 3)

“Shtėpia (xhamia) e parė e ndėrtuar pėr njerėz, ėshtė ajo nė Bekė (Mekė), e dobishme udhėrrėfyese pėr mbarė njerėzimin. Aty ka shenja tė qarta: vendi i Ibrahimit, dhe kush hyn nė te, ai ėshtė i sigurt. Pėr hirė tė Allahut, vizita e shtėpisė (Qabes) ėshtė obligim pėr atė qė ka mundėsi udhėtimi te ajo, e kush nuk e beson (ai nuk e viziton); Allahu nuk ėshtė i nevojshėm pėr (ibadetin qė e bėjnė) njerėzit
." (Ali Imran, 96-97)

Pra, haxhi ėshtė obligim sipas Kuranit, Sunetit dhe konsensusit tė muslimanėve. Andaj ai, i cili e mohon kėtė obligim, konsiderohet renegat.

Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: "Ai qė ka mundėsi tė shkojė nė haxh, e nuk shkon, nuk e di si vdes, a si ēifut ose si i krishterė."

Gjithashtu ka thėnė: "Kam dėshiruar tė dėrgoj njerėz nė kėto vende dhe tė shikojnė ata qė kanė pasur mundėsi tė shkojnė nė haxh, e s'kanė shkuar, qė t'i detyrojė tė japin xhizje, sepse ata nuk janė muslimanė.”

Disa nga urtėsitė e haxhit:

•
Pėrkujtimi i ahiretit dhe pastrimi nga mėkatet;
•
Vizita e Shtėpisė sė Allahut (Qabesė);
•
Vizita e vendeve dhe simboleve tė shenjta;
•
Bashkimi dhe tubimi me haxhilerė nga e gjithė bota;
•
Madhėrimi i Allahut nė ditė tė caktuara;
•
Therja e kurbanit nė tokėn e shenjtė etj.

Njeriu obligohet tė bėjė haxhin nėse i pėrmbush kėto kushte:
- Tė jetė musliman, sepse atij qė nuk ėshtė musliman asnjė vepėr nuk i kėrkohet dhe as qė i pranohet.
- Tė jetė i menēur, sepse nga i ēmenduri nuk kėrkohet ndonjė obligim, ai ėshtė i liruar.
- Tė jetė i moshėrritur, sepse i mituri nuk obligohet me asgjė.
- Mundėsia, qė nėnkupton ushqim, mjet udhėtimi, shėndet dhe siguri gjatė rrugės. Pėrndryshe, nuk e ka obligim, sepse ėshtė e kushtėzuar “...pėr atė qė ka mundėsi udhėtimi.”

Vlera e haxhit

Vlera e haxhit shihet nė thėniet profetike:

1- Haxhi ėshtė vepra mė e mirė
Pejgamberi alejhi selam thotė: "Vepra mė e mirė ėshtė besimi nė Allahun, pastaj xhihadi, pastaj haxhi i pranuar. Kėto vepra janė mė tė mira sesa veprat tjera sa ėshtė larg lindja nga perėndimi
." Transmeton Ahmedi.

2- Haxhi ėshtė xhihad
Erdhi njė njeri te Pejgamberi alejhi salatu ue selam dhe i tha: “Unė jam frikacak dhe i dobėt.” Pejgamberi alejhi selam iu pėrgjigj: "A tė tė tregoj njė xhihad pa lodhje: shko nė haxh." Transmeton Taberaniu.

Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: “O i Dėrguar i Allahut, a ėshtė xhihadi vepra mė e mirė? Pse mos tė bėjmė xhihad?” Tha: “Pėr ju ėshtė xhihadi mė i mirė: haxhi i pranuar." Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, tha asnjėherė nuk do ta lėrė haxhin pasi dėgjova kėtė prej Pejgamberit alejhi selam. (Buhariu dhe Muslimi)

3- Haxhi shlyen mėkatet
Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Kush bėn haxh nė kėtė Shtėpi (Qabe), e nuk bėn mėkate dhe nuk flet fjalė tė ndyta, kthehet si atė ditė qė e ka lindur nėna (i pastėr prej mėkateve)." Buhariu dhe Muslimi.

4- Haxhiu ėshtė mysafir i Allahut Mėshirėplotė
Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Mysafirėt e Allahut janė tre lloj njerėzish: luftėtari, haxhiu dhe umrexhiu." Transmeton Nesaiu.

5- Haxhiu fiton shpėrblim tė madh
Pejgamberi alejhi selam thotė: "Umreja deri nė umren tjetėr i shlyen mėkatet qė janė bėrė mes tyre, kurse haxhi i pranuar nuk ka shpėrblim tjetėr pėrveē xhenetit." Buhariu.

Pejgamberi alejhi selam tha: "Veprat nė asnjė ditė nuk janė mė tė mira sesa nė dhjetė ditėt e Dhil-Hixhes (muaji i 12 hėnor).” Thanė: “As xhihadi nė rrugė tė Allahut?” Tha: “As xhihadi nė rrugė tė Allahut, pėrveē njeriut i cili del me vetveten dhe pasurinė e tij dhe nuk kthehet me asgjė.” Transmeton Buhariu.
 


Eroll Rexhepi
2.11.2008

Vazhdon

                                                      www.klubikulturor.com