Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Gruaja e devotshme (3)

Cilėsia e tretė

Cilėsia e tretė e gruas muslimane ėshtė njohja e vlerės sė burrit tė saj dhe e pozitės sė tij, tė cilėn ia ka dhėnė Islami. Me kėtė ajo i kryen obligimet e saj ndaj tij nė mėnyrėn me tė pėrsosur, duke qenė e bindur se nėnshtrimi ndaj burrit ėshtė adhurim pėr tė cilin gruaja shpėrblehet tek Allahu.

Ndėr shkaqet kryesore tė lumturisė bashkėshortore ėshtė edhe njohja e pozitės sė burrit dhe e vlerės sė tij nė Islam. Kur e di vlerėn dhe pozitėn e tij nė Islam, atėherė edhe sjelljet e saj do tė jenė mė tė mira.
Husajn ibn Muhsin ka thėnė: “Halla ime mė ka thėnė: “Kam shkuar te
Pejgamberi salallahu alejhi ue selem dhe mė ka thėnė: “Si po sillesh me burrin tėnd?” I thashė: “E dėgjoj dhe i respektoj kėrkesat e tij, pėrveē nėse nuk kam mundėsi ta bėj ndonjė gjė.” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “Shikoje veten tėnde se si po sillesh me tė, sepse ai ėshtė xheneti yt dhe xhehenemi yt (me tė mund tė fitosh xhenetin, nėse e dėgjon, dhe mund tė fitosh xhehenemin, nėse e kundėrshton).” Ahmedi dhe Nesaiu. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė shih. Shih Adabuz-Zifaf f. 285.

Kurse Nesaiu transmeton se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Gratė tuaja, tė cilat janė prej banoreve tė xhenetit, janė ato qė i doni dhe qė lindin dhe tė cilat, kur hidhėrohet burri, vijnė dhe ua kapin dorėn burrave tė tyre dhe u thonė: “Nuk do tė fle derisa tė kėnaqesh (pajtohesh).” Albani ka thėnė: “Hadithi ka transmetime tė tjera, tė cilat e vėrtetojnė kėtė hadith. Shih Silsile Es-Sahiha tė Albanit 287.

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk i lejohet askujt t’i bėjė sexhde dikujt (tjetėr pėrveē Allahut). Sikur t’i obligohej ndokujt t’i bėnte sexhde dikujt, do t’i kisha urdhėruar gratė t’i bėjnė sexhde burrave tė tyre pėr shkak se Allahu e ka lartėsuar pozitėn e burrit.” Ibn Hibani. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė hasen. Shih Irvaul Galil nr. 1998.

Kurse nė njė transmetim tjetėr, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Pasha Atė nė dorėn e tė cilit ėshtė shpirti i Muhamedit, gruaja nuk i ka kryer obligimet ndaj Zotit tė saj derisa t’i kryejė tė gjitha obligimet ndaj burrit tė saj, saqė edhe nėse ėshtė duke i lidhur kėrpeshet e deveve dhe kėrkon burri i saj tė bėjė marrėdhėnie, nuk e refuzon.” Ahmedi, Ibn Maxhe. Shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė hasen. Shih Sahih El Xhami 6915.

Kurse Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ka thėnė: “O ju gra! Sikur ta dinit se ēfarė haku ka burri tek ju, do t’ia kishit fshirė pluhurin e kėmbėve tė tyre me fytyrat tuaja.”

Nėse njė grua i kupton kėto hadithe dhe punon me to, ajo nuk do ta respektojė burrin vetėm se duhet respektuar apo nėse ai i kryen obligimet ndaj saj, edhe kjo do t’i kryej obligimet ndaj tij, mirėpo ajo i kryen obligimet ndaj burrit pėr shkak se kėtė e konsideron afrim tek Allahu xh.sh. Edhe nėse burri i saj nuk i kryen tė gjitha obligimet ndaj gruas sė tij, ajo shpreson shpėrblimin nga Allahu xh.sh.
 


Pėrktheu: Eroll Nesimi
11.1.2009

                                                      www.klubikulturor.com