Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Toleranca nė Islam

Njė prej aspekteve ndriēuese nė civilizimin tonė islam, qė ėshtė regjistruar nė historinė islame dhe me tė cilėn krenohemi, pa dyshim ėshtė aspekti i tolerancės. Ky aspekt dėshmon se Islami ėshtė fe e mėshirės, e bamirėsisė, e drejtėsisė dhe e paanėsisė. Kėto janė parime kulmore dhe cilėsi fisnike, tė cilat janė konsideruar faktorė tė ngadhėnjimit tė Islamit.

Prej formave mė tė mėdha tė kėsaj tolerance ėshtė thirrja e tė gjithė Profetėve, pa dallim, nė njė besim. Tė gjithė janė dėrguar me njė thirrje, me njė mesazh dhe me njė synim. Allahu i Lartėsuar thotė:
“
I Dėrguari beson nė atė (Kuranin) qė i ėshtė shpallur nga Zoti i tij e po ashtu dhe besimtarėt: tė gjithė besojnė nė Allahun, engjėjt e Tij, librat e Tij dhe tė dėrguarit e Tij (duke thėnė): “Ne nuk bėjmė dallim mes asnjėrit prej tė dėrguarve tė Tij.” Ata thonė: “Ne dėgjojmė dhe bindemi. Faljen Tėnde kėrkojmė, o Zoti Ynė dhe te Ti do tė kthehemi!”1 Nė kėtė kontekst thotė i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė: “Unė mė sė shumti kam tė drejtė tek Isai, i birin i Merjemes. Pejgamberėt janė vėllezėr vetėm prej babai. Ndėrmjet meje dhe tij nuk ka Pejgamberė.”2

Islami i fton tė gjithė njerėzit nė bashkėpunim dhe nė ndihmė pėr njėri-tjetrin. Ai fton nė veēanti muslimanėt, por u drejton thirrje edhe tė gjithė njerėzve nė pėrgjithėsi. Allahu thotė: “Ndihmojeni njėri-tjetrin nė punė tė mira dhe nė tė ruajturit nga tė kėqijat dhe jo nė gjynahe dhe armiqėsi! Frikėsojuni Allahut, sepse Ai dėnon ashpėr.”3 Islami na mėson se dallimi nė fe nuk ndalon nė sjelljen e mirė me ta si dhe nė kėmbimin e dobive materiale nė mes muslimanėve. Allahu i Lartėsuar thotė: “Sot ju janė lejuar gjėrat e mira e tė pastra. Ju janė lejuar edhe ushqimet e ithtarėve tė Librit; po ashtu, edhe ushqimet tuaja janė tė lejuara pėr ata. Tė lejuara pėr ju janė femrat e ndershme besimtare dhe femrat e ndershme tė atyre qė u ėshtė dhėnė Libri para jush, nėse ju u jepni pajėn e kurorėzimit, duke u martuar me ato, e jo duke bėrė kurvėri, as duke i marrė pėr dashnore. Kushdo qė mohon besimin, veprat e tij do tė zhvlerėsohen dhe nė jetėn tjetėr ai do tė jetė i dėshtuar.”4

Islami e ka pėrligjur luftėn me qėllim tė pėrhapjes sė lirisė, vendosjes sė drejtėsisė dhe lirimit tė njerėzve nga tirania e njerėzve. Allahu i Lartėsuar thotė: “Luftojini ata derisa tė zhduket mosbesimi dhe deri sa tė mbretėrojė besimi vetėm pėr Allahun!”5 Lufta ėshtė ligjėsuar si mėshirė pėr tė dobėtit, ngadhėnjim pėr ata qė u ėshtė bėrė padrejtėsi, drejtėsi pėr tė mposhturit, udhėzim pėr tė hutuarit. Edhe pse kemi dėgjuar ose parė krime tė armiqve tė Islamit kundrejt popujve muslimanė nė tė kaluarėn dhe tė tashmen, kundrejt kėsaj ne gjejmė forma tė shkėlqyeshme tė tolerancės sė muslimanėve kur ata sunduan.

Toleranca e Islamit nė gjendjen e luftės 

Islami e ka ndaluar vrasjen e fėmijėve, tė grave, tė pleqve, tė tė dobėtėve, tė tė paaftėve, tė klerikėve, tė cilėt nuk sulmojnė dhe nuk paraqesin rrezik. I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, kur dėrgonte ushtri ose ekspeditė ushtarake, i porosiste tė jenė bamirės, tolerantė dhe tė mėshirshėm ndaj grave dhe tė dobėtėve. Burejde, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, kur caktonte dikė si komandant ushtrie, e porosiste atė nė mėnyrė tė veēantė qė t’i frikėsohej Allahut dhe tė ishte i sjellshėm ndaj muslimanėve qė ishin me tė. Ai thoshte: “Luftoni me emrin e Allahut dhe pėr hir tė Tij. Luftoni ata qė mohojnė Allahun. Luftoni dhe mos vidhni plaēkėn e luftės, mos e thyeni premtimin, mos shpėrfytyroni kufomat dhe mos vritni fėmijė…”6

Tė tillė ishin edhe udhėheqėsit e drejtė pas Pejgamberit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė. Ebu Bekri, kur e dėrgoi ushtrinė e Usames, porositi: “O ju njerėz, ju porosis me dhjetė gjėra dhe mbajini mend nga unė: Mos vritni gra, as fėmijė dhe as pleq! Mos pritni pemė qė prodhon fruta, mos prishni ndėrtesa dhe mos therni dele e deve veēse pėr tė ngrėnė! Mos prisni asnjė hurme dhe as mos i digjni! Mos fshihni gjė nga plaēka e luftės dhe mos dezertoni!”7

Islami ka urdhėruar mbajtjen e premtimeve dhe zbatimin e marrėveshjeve, tė cilat besimtarėt marrin mbi vete. Allahu i Lartėsuar thotė: “Zbatoni besėlidhjen e Allahut, kur ta merrni mbi vete dhe mos e thyeni betimin, pasi ta keni bėrė atė, sepse Allahun e keni bėrė dorė-zėnėsin tuaj; vėrtet, Allahu e di se ēfarė bėni ju.” (Nahl, 91) Gjithashtu thotė: “Dhe pėrmbushni zotimet. Me tė vėrtetė, pėr zotimet do tė jeni pėrgjegjės.” (Isra, 34)

Pėrmbushja e zotimeve ėshtė cilėsi e besimtarėve tė sinqertė. Allahu i Lartėsuar thotė: “dhe e atyre qė i plotėsojnė premtimet, kur marrin pėrsipėr diēka; e atyre qė durojnė nė kohė skamjeje, sėmundjeje dhe lufte. Kėta janė besimtarėt e vėrtetė dhe kėta janė ata qė e kanė frikė Allahun.” 8

Islami thėrret nė paqe, nėse jobesimtarėt e kėrkojnė dhe shfaqin dėshirė pėr tė. Allahu i Lartėsuar nė kaptinėn Enfal thotė: “Nėse ata shfaqin prirje pėr paqe, atėherė edhe ti ano nga ajo dhe mbėshtetu tek Allahu, sepse, vėrtet, Ai dėgjon dhe di gjithēka.”9

Qėllimi i paqes nė kėtė vend ėshtė paqja e drejtė, e cila muslimanėve ua ruan krenarinė dhe respektin dhe ua ruan tė drejtat e tyre. Islami ėshtė paqe nga aspekti i fuqisė, paqe e krenarisė dhe e respektit dhe jo paqe e tė dobėtėve, tė nėnshtruar e tė pėrulur. Islami dėshiron pėr pjesėtarėt e vet fuqinė, krenarinė, sigurinė dhe respektin. Nuk ka kurrfarė vlere e ashtuquajtura paqe e ngritur mbi pafuqinė, dorėzimin, nėnshtrimin, gėnjeshtrėn. Allahu i Lartėsuar thotė: “Mos u ligėshtoni dhe mos u pikėlloni, sepse ju, gjithsesi jeni mė tė lartėt, nėse jeni besimtarė tė vėrtetė.”10 Gjithashtu thotė: “Dhe mos u bėni tė dobėt e tė kėrkoni armėpushim, ndėrkohė qė jeni mė tė fuqishmit dhe Allahu ėshtė me ju. Ai nuk do t’jua pakėsojė (shpėrblimin pėr) veprat tuaja.”11

Toleranca e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė 

I Dėrguari, kur erdhi nė Medinė, mbolli farat e tolerancės ndėrmjet muslimanėve dhe tė tjerėve. Ai bėri marrėveshje me ēifutėt, nė tė cilat ndėr tė tjerat theksohet toleranca, falja, bashkėpunimi pėr nė mirėsi dhe dobia e ndėrsjellė. I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, e ruajti kėtė marrėveshje, -marrėveshjen e bashkėjetesės nė paqe- mirėpo ēifutėt e thyen kontratėn.
Kur erdhi delegacioni i tė krishterėve tė Nexhdit, i Dėrguari i vendosi nė xhami. Kur iu afrua koha e lutjes sė tyre, i la tė luten nė xhami dhe ata u lutėn nė njė pjesė tė xhamisė. Me ta ai bisedoi nė formėn mė tė mirė tė mundshme. U ofroi argumente, mirėpo nuk i obligoi tė hynin nė Islam, duke i lėnė tė lirė tė zgjidhnin ēfarė dėshironin ata. Njė pjesė e tyre e pėrqafuan Islamin pasi u kthyen nė Nexhran.12

I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, porosiste shumė qė muslimanėt tė kujdesen pėr jomuslimanėt qė jetojnė nė vende islame e qė janė tė siguruar, qė tė kenė parasysh tė drejtat e tyre, tė jenė tė drejtė me ta, tė jenė bamirės dhe mos t’i dėmtojnė.

Abdullah b. Amr ibn Asi transmeton se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Kush vret njė dhimij nuk do ta shijojė erėn e xhenetit. Era e xhenetit dėgjohet qė dyzet vite larg.” Shėnon Buhariu.

Njė herė, Pejgamberi ishte shtrirė vetėm e po flinte nė hijen e njė peme. Kur hapi sytė, pa mbi kokėn e vet njė beduin, i cili kishte nxjerrė shpatėn nga kėllėfi. Ai i tha: “O Muhamed, kush do tė tė shpėtojė tani nga shpata ime?” I Dėrguari pa u tronditur u pėrgjigj: “Zoti.” Posa tha Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, kėtė fjalė, atij i shpėtoi shpata nga dora. E mori Muhamedi shpatėn dhe i tha: “Kush do tė tė shpėtojė ty tani nga duart e mia?” Ai e luti tė Dėrguarin qė ta falte dhe ai e fali dhe e la tė shkonte pa e dėnuar. Kur beduini u kthye te njerėzit e vet, u tha: “Unė kam takuar Muhamedin, njeriun i cili ėshtė mė i sjellshmi dhe mė shpirtfalės se ēdo njeri tjetėr.” 13

Shembuj tė tolerancės nga ana e sahabėve, Allahu qoftė i kėnaqur me ta                   
 
Tirmidhiu transmeton nga Muxhahidi se Abdullah b. Amri tregon se nė familjen e tij ėshtė prerė njė dele. Kur u kthye nė shtėpi, pyeti: “A i keni dėrguar mish komshiut tonė ēifut? A i keni dėrguar mish komshiut tonė ēifut? Kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut tė ketė thėnė: “Xhibrili vazhdimisht mė porosiste pėr fqinjin, derisa mendova se do ta bėnte trashėgimtar timin.”
Prej faqeve tė ndritshme nė historinė tonė islame ėshtė transmetuar se sahabėt, kur hynė nė Hims, i obliguan banorėt me pagimin e xhizjes. Ndėrkohė, sahabėve u erdhi urdhri nga Ebu Ubejde b. El Xherahu qė tė lėshojnė Himsin dhe t’i bashkohen ushtrisė muslimane nė mėnyrė qė tė luftojnė kundėr romakėve nė vendin e quajtur Jermuk. Ata ua kthyen xhizjen banorėve tė Himsit duke u thėnė se ne e kemi marrė kėtė kundrejt mbrojtjes tuaj, kurse tani po largohemi dhe nuk kemi mundėsi t’ju mbrojmė. Prandaj obligohemi t’jua kthejmė atė qė ju kemi marrė. Banorėt u ēuditėn shumė nga ky veprim dhe shpresuan fitoren e tyre kundėr armiqve.
Ai qė bėn krahasim ndėrmjet tolerancės sė muslimanėve kur ata mbizotėruan  ishin udhėheqės dhe asaj qė ėshtė regjistruar gjatė luftėrave tė kryqėzatave dhe gjatė etapave tė zbulimeve gjeografike dhe kolonializimit, do tė vėrejė qartė dallimin ndėrmjet fesė sė vėrtetė, fesė sė tolerancės e tė faljes dhe feve tė devijuara.

Ahmed b. Muhamed Esh Sherkavi
Pėrktheu: Almedin Ejupi
14.12.2008
 


1 Bekare, 285
2 Shėnon Buhariu: Libri i Pejgamberėve: Kapitulli: “Dhe trego (o Muhamed) nė Libėr pėr Merjemen, kur u tėrhoq nga familja e saj…” (Merjem, 16) hadithi nr: 3258/3259. Gjithashtu shėnon Muslimi nė librin e vlerave. Kapitulli: Meritat e Isait, nr: 2365.
3 Maide, 2
4 Maide, 5
5 Bekare, 193
6 Shėnon Muslimi nė librin e Xhihadit.
7 Shėnon Maliku nė Muveta, hadithi nr: 10. Gjithashtu shėnon Bejhekiu nė Sunen Kubra, 9/89.
8 Bekare, 177.
9 Enfal, 61.
10 Ali Imran, 139.
11 Muhamed, 35.
12 Siretu Ibni Hisham 2/158. Shih gjithashtu: Esbab en Nuzul, Vahidij fq 66, Rehikul Mahtum, fq 532, 533.
13 Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

                                                      www.klubikulturor.com