Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Le tė pėrjetohet Ramazani gjatė tėrė vitit

Nga zelli i madh drejt plogėshtisė. Nga pėrpjekjet e shumta nė adhurime drejt ftohjes. Kjo ėshtė gjendja e shumicės pas muajit tė Ramazanit. Gjatė muajit tė Ramazanit i intensifikojnė adhurimet, duke filluar me namaz, lexim Kurani, bamirėsi, ruajtje tė lidhjeve farefisnore... Pas pėrfundimit tė tij ēdo gjė rikthehet ashtu si ka qenė mė parė. Njerėzit falen me pėrtaci, e braktisin Kuranin, i shkėpusin lidhjet familjare, kurse Ramazani me dhuntitė e tij tė mrekullueshme mbetet thjesht vetėm njė kujtim!
Si tė shndėrrohet Ramazani dymbėdhjetė muaj e jo njė muaj, si tė vazhdojė nėnshtrimi ndaj Allahut nė kulmin e tij edhe gjatė muajve tė tjerė?

1- Namazi: Ashtu siē ka urdhėruar dhe e dėshiron Allahu i Lartėsuar, burrat e falin nė xhami, ndėrsa gratė e falin nė kohėn e parė tė tij, ēfarėdo qofshin detyrimet, duke u kujdesur edhe pėr ato vullnetare. Nė Ramazan adhurimet janė tė lehta, si rezultat i butėsisė sė zemrės sė besimtarit, prandaj Ramazani duhet tė jetė rast pėr ushtrimin e vetes pėr sunetet para dhe pas farzit, namazin e duhasė, namazin e istihares, ndėrsa namazin e teravisė qė arritėm ta falim ēdo natė, le tė jetė pikėnisje pėr namazin tonė tė natės gjatė tėrė vitit.

2- Ushtrimi i vetes nė pėrkushtimin dhe frikėn gjatė namazit: Kėtė mund ta kuptosh atėherė kur kėnaqesh me namazin dhe e pret me padurim atė. Kush nuk mund tė arrijė t'i fitojė kėto cilėsi tė bukura gjatė Ramazanit, nuk do tė ketė mundėsi ndonjėherė tjetėr.

3- Kurani dhe kujdesi pėr pėrfundimin e leximit tė tij: Imam Ebu Hanife e lexonte Kuranin 60 herė gjatė Ramazanit. Edhe pse Kurani duhet tė lexohet me meditim dhe pėrsiatje, gjatė Ramazanit mund tė lexohet me qėllim tė fitimit tė shpėrblimeve, sepse e mira shpėrblehet me dhjetė dhe pėr ēdo shkronjė shpėrblehesh.

4- Namazi i natės: Ėshtė njė adhurim pėr tė cilin kujdesemi gjatė Ramazanit, prandaj duhet t'i japim besėn Allahut e pastaj vetes sonė qė tė vazhdojmė me namazin e natės edhe pas Ramazanit.

5- Shpenzimi i pasurisė: Shpirti ėshtė i krijuar pėr ta dashur pasurinė. Nėse ti e shpenzon atė nė rrugėn e Allahut, kjo nėnkupton se dashuria jote pėr Allahun e tejkalon dashurinė tėnde pėr pasurinė. Prandaj lėmoshėn duhet ta praktikojmė ēdo ditė gjatė Ramazanit, qoftė ajo edhe e paktė, nė mėnyrė qė tė mėsohemi me atė nė vazhdimėsi edhe pas Ramazanit.

6- Kujdesi pėr thirrjen e tė tjerėve nė rrugėn e Allahut tė Lartėsuar, pėr shkak se zemrat nė Ramazan janė mė tė gatshme pėr udhėzimin e Allahut dhe largimin nga mėkatet.

7- Ruajtja e gjuhės: Ushtroje gjuhėn tėnde qė ta thuash tė vėrtetėn, nė urdhėrimin pėr tė mirė dhe ndalimin nga e keqja, nė largim nga pėrgojimi dhe tė ndaluarat, uljen e zėrit tė lartė me bashkėshortin apo bashkėshorten, me fėmijėt dhe me fqinjėt. "Dhe fol me zė tė ulėt; se zėri mė i vrazhdė ėshtė zėri i gomarit!” (Lukman, 19). Le tė jetė gjuha jote e lagur me pėrmendjen e Allahut tė Madhėrishėm.

8- Televizori: I ha tė mirat ashtu siē i ha zjarri drutė. Koha e Ramazanit ėshtė e vlefshme dhe e shtrenjtė e nuk ka kohė pėr ta humbur. Gjithashtu nė tė ka plot lakuriqėsi e ne s'kemi nevojė pėr tė.

9- Ruajtja e lidhjeve farefisnore.

10- Pendimi pėr mėkatet tek Allahu i Lartėsuar, me vendosmėri duke mos iu kthyer mė mėkateve dhe keqardhja pėr veprimin e tyre.
Kėto kėshilla mund tė shndėrrohen nė njė projekt praktik pėrmes njė orari ditor, nė tė cilin muslimani pėrcakton se ēfarė do tė bėjė. E lusim Allahun e Lartėsuar tė na ndihmojė!

 

Pėrktheu Almedin Ejupi
27.9.2009

                                                      www.klubikulturor.com