Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Muzika, zėri i shejtanit

   “Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t’i largojnė njerėzit prej rrugės sė Allahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgatitur dėnim i turpshėm.” (Llukman, 6)

   O musliman, oj muslimane! Ajetet kuranore dhe hadithet profetike aludojnė pėr qortimin e muzikės dhe tė instrumenteve muzikore, duke tėrhequr vėrejtjen pėr to. Allahu subhanehu ue teala ka shpjeguar se pėrdorimi i tyre ėshtė nga shkaqet e humbjes dhe marrje e ajeteve (argumenteve kuranore) pėr tallje. Thotė Allahu subhanehu ue teala:

( وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ )

“Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t’i largojnė njerėzit prej rrugės sė Allahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgatitur dėnim i turpshėm.” (Llukman, 6)

   Shumica e dijetarėve, prej tyre Abdullah ibn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, kanė komentuar se fjalėt tregime boshe (lehvel hadithe) kanė pėr qėllim muzikėn dhe instrumentet muzikore dhe ēdo zė qė ndalon nga e vėrteta. Muzika ėshtė sprovė pėr zemrėn, e cila e shpie njeriun drejt sė keqes dhe e largon nga e mira. Allahu i ka qortuar tregimet boshe dhe ėshtė dhėnė premtimi se ai i cili merret me to, do tė ndėshkohet me dėnime tė vėshtira. Ka thėnė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem:

"ليكُننَّ من أمتي أقوامٌ يستحلون الحِر و الحَرير و الخمر و المعازف ..." ( رواه البخاري)

“Do tė ketė nga umeti im grup njerėzish qė do ta lejojnė amoralitetin (zinanė), mėndafshin, alkoolin dhe muzikėn.'' Shėnuar nga Buhariu.

   Elmeazif, muzika, qė ėshtė pėrmendur nė hadith ėshtė muzika dhe instrumentet muzikore. Hadithi aludon pėr ndalimin e tyre, pėr qortimin e pėrdorimit tė tyre ose pėr t’i lejuar ato, sikurse ka qortuar atė qė e lejon alkoolin dhe amoralitetin. Ėshtė gjė e ditur se nėse njeriu dėgjon muzikė dhe anon nga ajo, i pakėsohet logjika, i pakėsohet turpi, i largohet morali, i ikėn personaliteti, i dobėsohet imani, i bėhet Kurani i rėndė (pėr ta dėgjuar), gėzohet me tė shejtani dhe ia zbukuron atij gjėrat e fėlliqura dhe mėkatet.
   A ke menduar o rob i Allahut? A ke menduar oj robėreshė e Allahut pėr vdekjen? Vdekja ėshtė realiteti nė tė cilėn nuk bėn dobi mashtrimi pėr ta penguar atė, as dėshpėrimi s'bėn dobi kur vjen ajo. Largoje nga vetja lėvozhgėn e tė pakujdesshmėve, se ti do tė qėndrosh para Allahut, i Cili di pėr shikimin me cep tė syve dhe pėr atė qė fshihet nė zemra.

'' يَوْمَئِذٍ تُعْرَضُونَ لَا تَخْفَى مِنْكُمْ خَافِيَةٌ ''

“Atė ditė ju do tė ekspozoheni (para Z otit), duke mos mbetur fshehtė asnjė sekret i juaji.” (El Hakka, 18)

   Kini kujdes nga muzika sepse ajo e dobėson fenė, logjikėn e turpin dhe shkatėrron moralin, pengon pėr ta pėrmendur Allahun, pengon nga namazi dhe pronarin e saj e pret dėnimi nga Allahu aze ve xhel.
   Ėshtė pyetur Kasim bin Muhamedi, Allahu e mėshiroftė, pėr muzikėn dhe ėshtė pėrgjigjur: “Kur Allahu do ta veēojė nė Ditėn e Gjykimit tė vėrtetėn dhe tė kotėn, nė cilėn anė do tė jetė muzika?” Tha pyetėsi: “Nga e kota.” Tha Kasim bin Muhamedi, Allahu e mėshiroftė:

" فَمَاذَا بَعْدَ الْحَقِّ إِلَّا الضَّلَالُ "

“... Pas sė vėrtetės nuk ka tjetėr pos humbje (lajthitje)...” (Junus, 32)


Rashit Zylfiu
11.4.2008

                                                      www.klubikulturor.com