Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Vlera e dhėnies sė selamit

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Selami ėshtė pėrshėndetje e muslimanėve dhe mirėsi ndaj njėri-tjetrit. Allahu i Lartėsuar e ka ndaluar qė njė person tė hyjė nė shtėpinė e dikujt pa marrė leje dhe se gjithashtu ai njeri duhet tė japė selam. Allahu i Lartėsuar thotė: “O ju qė besuat, mos hyni nė shtėpi tė huaja pa kėrkuar leje dhe pa pėrshėndetur njerėzit e saj. Kjo ėshtė mė mirė pėr ju, nė mėnyrė qė tė merrni mėsim.” (En-Nur, 27)
Si dhe: “Kur tė hyni nė ndonjė shtėpi, pėrshėndetni (ata qė janė nė to) me njė pėrshėndetje tė caktuar nga Allahu (me selamun alejkum), qė ėshtė e bekuar dhe e kėndshme.” (En-Nur, 61)

Nuk ka gjė mė tė mirė nė Islam sesa pėrhapja e selamit. Transmeton Abdullah ibn Amr ibn Asi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se njė njeri e ka pyetur tė Dėrguarin salallahu alejhi ue selem se cila ėshtė gjėja mė e mirė nė Islam. Ai, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė, tha: “T’i ushqesh dhe t’i japėsh selam secilit person qė e njeh apo nuk e njeh.” Buhariu 6236 dhe Muslimi 5194.
Amėr ibn Azibi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Na ka urdhėruar i Dėrguari salallahu alejhi ue selem me shtatė gjėra: Ta vizitojmė tė sėmurin, ta pėrcjellim tė vdekurin, t’i themi “JerhamukAllah” atij qė teshtin, ta ndihmojmė tė dobėtin, ta ndihmojmė atė tė cilit i ėshtė bėrė zullum (e padrejtė), ta pėrhapim selamin dhe t’i besojmė atij qė betohet.” Buhariu 1239 dhe Muslimi 2066.

Gjithashtu, i Dėrguari salallahu alejhi ue selem na tregon se pėrhapja e selamit ėshtė shkak pėr shtimin e dashurisė pėr besimtarėt. Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Nuk do tė hyni nė xhenet derisa tė besoni dhe nuk keni besuar derisa ta doni njėri-tjetrin. A dėshironi t’ju tregoj pėr njė gjė, tė cilėn, nėse e bėni, do t’ua shtojė dashurinė? Pėrhapeni selamin mes jush.” Muslimi 2688.

Si jepet selam?

I Dėrguari salallahu alejhi ue selem na ka treguar se si duhet dhėnė selam. Imran ibn Husejni thotė: “Ka ardhur njė njeri tek i Dėrguari salallahu alejhi ue selem dhe i tha: “Es-selamu alejkum!” I Dėrguari salallahu alejhi ue selem ia ktheu selamin dhe pastaj ai u ul. I Dėrguari salallahu alejhi ue selem tha: “Dhjetė (d.m.th. iu shkruan atij dhjetė sevape) Pastaj erdhi njė njeri tjetėr dhe tha: “Es-selamu alejkum ue rrahmetullah!” I Dėrguari salallahu alejhi ue selem ia ktheu selamin dhe ai u ul. I Dėrguari salallahu alejhi ue selem tha: “Njėzet (d.m.th. iu shkruan atij njėzet sevape) Pastaj erdhi njė njeri tjetėr dhe tha: “Es-selamu alejkum ue rrahmetullahi ue berekatuhu!” I Dėrguari salallahu alejhi ue selem ia ktheu selamin dhe ai u ul. I Dėrguari salallahu alejhi ue selem tha: “Tridhjetė (d.m.th. iu shkruan atij tridhjetė sevape) Ebu Davudi 5195 dhe Tirmidhiu 2689 dhe ka thėnė: “Hadithi ėshtė hasen-sahih”.

Nga ky hadith kuptojmė se selami mund tė jepet nė shumė forma:
1. tė thuash “Es-selamu alejkum” (ke vetėm dhjetė sevape);
2. tė thuash “Es-selamu alejkum ue rrahmetullah” (dhe ke njėzet sevape);
3. te thuash “Es-selamu alejkum ue rrahmetullahi ue berekatuhu” (dhe ke tridhjetė sevape), qė ėshtė edhe mė e mirė dhe mė e preferuar.

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Eroll Nesimi
1.8.2008

                                                      www.klubikulturor.com