A e dini se kush ėshtė i pari?
20.12.2009 09:51:40

- E para gjė qė Allahu krijoi  ėshtė lapsi.

- Kodra e parė nė Tokė ėshtė Ebu Kajs (kodra mė e njohur nė Mekė).

- Xhamia e parė nė rruzullin tokėsor ėshtė Xhamia e Haremit (Qabja e Ndritshme).

- I pari fėmijė i Ademit alejhi selam ėshtė Kabili.

- I pari qė ka qepur rroba ėshtė Idrisi alejhi selam.

- I pari qė ėshtė bėrė synet ėshtė Ibrahimi alejhi selam.

- I pari qė ka shaluar kalin dhe ka folur gjuhėn arabe ėshtė Ismaijli alejhi selam.

- I pari qė ka shpikur fletoren ėshtė Jusufi alejhi selam.

- I pari qė ka punuar mbrojtėset e hekurit ėshtė Davudi alejhi selem.

- I pari qė ka dhėnė besėn nė Bejatu Ridvan ėshtė Ebu Sinan el-Esedij.

- I pari qė ka thirrur ezanin ėshtė Bilali, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

- I pari qė ka ndėrtuar xhami nė Islam ėshtė Amari, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

- I pari qė ka nxjerrė shpatėn e tij nė Islam pėr tė luftuar ėshtė Zubejri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

- I pari qė ka pėrgatitur kalin e tij pėr xhihad ka qenė Abdullah bin Xhahshi dhe ai ėshtė i pari qė ka thirrur “o emir i besimtarėve”.

- Shehidi i parė nė Islam ėshtė Sumeja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė.

- I pari qė ka bėrė dhihar
1 nė Islam ėshtė Euvs bin Sami.

- Hul`i
2 i  parė nė Islam ėshtė hul`i i Habibe bint Sehl bin Thabit bni Kajsit.

- Liani
3 i parė qė ka qenė nė Islam ėshtė liani i Hilal bin Umejes me gruan e tij.

- I pari qė ėshtė gurėzuar nė Islam ėshtė Maizi.

- I pari qė ka lėnė testament 1/3 e pasurisė sė tij ėshtė el-Bera Ibn Mar’uri.

- I pari qė ėshtė varrosur nė varrezat e Bekijave ėshtė Uthmab bin Medhuni.

-I pari qė ka tubuar Kuranin ėshtė Ebu Bekri.

- I pari qė ka themeluar shkencėn e nahvit
4 ėshtė Ebu el Esvedi.
 

 

Pėrzgjedhje nga libri Elmud’hish, Ibn Xhevzij
Pėrzgjodhi dhe pėrshtati: Rashit Zylfiu
7.6.2009


1 “Edh dhihar” ėshtė njė thėnie e ndaluar nė Islam dhe rasti i kėsaj ėshtė kur burri i thotė gruas sė tij: “Ti je pėr mua si kurrizi i nėnės sime”.
Pėr mė gjerėsisht shih librin nė shqip: “Minhaxh el Muslim”, Xhezairi, f. 482. 


2 “El Hul`i” ėshtė shkurorėzim i kėrkuar nga gruaja, kur ajo nuk do vazhdimin e jetės bashkėshortore me burrin dhe si kompensim ajo ia kthen mehrin e marrė burrit.

3 “El lian” ėshtė rasti kur burri pa dėshmitar e akuzon gruan e tij se ka bėrė amoralitet me njė burrė tė huaj dhe ajo nuk e pranon kėtė. Ēėshtja ngrihet te gjykatėsi dhe secili, burri dhe gruaja, betohen nė Allah pėr atė qė e thonė nga katėr herė. Burri pas kėsaj thotė: “Mallkimi i Zotit qoftė mbi mua, nėse jam gėnjeshtar”, ndėrsa gruaja pas betimeve thotė:  “Hidhėrimi i Allahut qoftė mbi mua nėse jam gėnjeshtare” .

4 “En Nahvu” ėshtė gramatika e gjuhės arabe.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010