400 kėshilla islame (3)
19.12.2009 22:16:24

Kėshilla mbi abdestin
 

1. Ruaje abdestin, pėrtėrije atė dhe pėrpiqu qė gjithmonė tė jesh i pastėr!

2. Mos fli pėrveēse duke qenė i pastėr [me abdest]!

3. Pėrmende emrin e Allahut tė Madhėrishėm para marrjes se abdestit duke thėnė: Bismilah!

4. Pėrdore sivakun1 para ēdo abdesti dhe para ēdo namazi!

5. Gjatė pastrimit tė gojės dhe hundės, tregohu i pėrpiktė, pėrveē nėse je agjėrueshėm.

6. Pastroji me kujdes gjymtyrėt e trupit, gishtėrinjtė e duarve dhe tė kėmbėve. Dorėn fute nė brendi tė mjekrės, nė mėnyrė qė uji tė depėrtojė nė tėrėsi dhe plotėsoje abdestin!

7. Gjithmonė (abdestin) filloje nga e djathta.2

8. Me duar tė lagura pėrshkoje tėrė kokėn [t'i japėsh mes'h].

9. Pėrshkoji veshėt brenda dhe jashtė [jepu mes'h].

10. Nėse ke mundėsi, pas ēdo abdesti fal dy rekate namaz.

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
17.5.2009

 


1 Sivaku ka formėn e drurit. Ka lloje tė shumta tė sivakut. Nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam, sivaku pėrdorej pėr pastrimin e dhėmbėve. Me njė fjalė, sivaku luan rolin e brushės tė cilėn ne e pėrdorim sot, prandaj pėrdorimi i tij ėshtė prej traditės sė Pejgamberit alejhi selam. Edhe sot e kėsaj dite sivaku pėrdoret nė vendet islame dhe si i tillė shitet nė tė gjitha dyqanet dhe libraritė islame. Vlen tė pėrmendet se misvaku ishte i njohur edhe para Islamit, por Islami shtoi disa gjėra pėr pėrdorimin e tij. I Dėrguari i Allahut, Muhamedi alejhi selam ka rekomanduar pėrdorimin e pėrditshėm tė misvakut, veēanėrisht pasi tė zgjohemi nga gjumi; kur marrim abdest, kur lexojmė Kuran, para se tė flemė dhe kur goja mban erė tė keqe. Ekzistojnė njė mori hadithesh qė flasin pėr misvakun. Transmetohet nga Aishja, Allahu qoftė e kėnaqur me tė, se Muhamedi alejhi selam ka thėnė: "Dhjetė gjėra janė tė natyrshme (pėr kėdo qė t'i bėjė): rregullimi i mustaqeve, rritja e mjekrės, pėrdorimi i misvakut, thithja e ujit me hundė, prerja e thonjve, larja e duarve, shkulja e qimeve tė sqetullave, rruajtja e qimeve nė vendet e turpshme dhe ruajtja e ujit." (Transmeton Muslimi) Gjithashtu nė njė hadith tjetėr ka thėnė: "Po tė mos i krijonte vėshtirėsi njerėzve tė mi, do t'i urdhėroja ata tė pėrdorin misvakun  nė ēdo abdest dhe namaz." Misvaku ėshtė njė bimė natyrale qė shėrben pėr larjen e dhėmbėve. Ai merret nga degėt e pemėve tė veēanta nė shkretėtirė. Ndryshon nga njė krahinė nė tjetrėn, por nė Arabi dhe Azi merret nga njė pemė e quajtur "arak". Ky ėshtė lloji mė i njohur tė cilin e kishte pėrdorur edhe Pejgamberi alejhi selam. Nė shkencė misvaku njihet me emrin Salvadora Persika. Meqė pema arak ėshtė shumė e njohur dhe meqė e ka pėrdorur Profeti alejhi selam, ėshtė studiuar gjerėsisht nga shkenca. Kėtu do tė pėrmbledhim zbulime tė ndryshme. Ƌshtė njė pemė qė rritet nė vende tė nxehta ekuatoriale, veēanėrisht nė luginat e shkretėtirės. Ƌshtė e pėrhapur nė jug tė Arabisė Saudite, Jemen, Sudan, Egjipt, etj. Salvador Persika ėshtė njė pemė e drejtė, me blerim tė pėrhershėm dhe e vogėl me gjatėsi maksimale deri nė tre metra. Gjethet janė tė vogla, tė rrumbullakėta, tė shėndetshme dhe tė lėngshme, me aromė tė fortė pishe ose mustardi. Pa dyshim qė ēdo urdhėr qė vjen nga Allahu xh.sh. dhe Pejgamberi alejhi selam  pėrmes tė cilit synohet praktikimi i tij nė jetė, duhet ta marrim pėr shkak se aty hasim vetėm tė mira dhe dobi tė ndryshme shėndetėsore. Pasta natyrale e misvakut pėrbėhet nga njė numėr i madh substancash, tė cilat luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė pastrimin e dhėmbėve. Shumė studiues kanė arritur nė pėrfundimin se misvaku pėrmban  mbi dhjetė lloje pėrbėrėsish kimikė natyralė, tė cilėt konsiderohen si esencialė pėr njė higjienė tė mirė tė gojės dhe tė dhėmbėve. Disa nga kėto komponentė janė zhvendosės papastėrtish dhe zbardhues dhėmbėsh, disa i mbrojnė dhėmbėt nga kariesi, disa tė tjerė janė bakteriologjikė dhe antiseptikė, tė tjerat ndihmojnė pėr shėrim dhe nė pėrmirėsimin e indeve, disa ndihmojnė rimineralizimin e zmaltit tė dhėmbėve dhe disa japin shije dhe aromė. (shėn. i pėrkth).

2  Feja islame na urdhėron qė ēdo punė ta fillojmė nga e djathta, jo vetėm abdestin. Nė tė gjitha sferat e jetės, fjala vjen, kur flemė duhet tė kthehemi nga kibla (apo ne anėn e djathtė), tė ushqehemi me dorė tė djathtė, t'i marrim gjėrat me dorė tė djathtė. etj,


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010