Pėrkujtimi i shpeshtė i vdekjes
19.12.2009 20:36:26

Pejgamberi i Allahut salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Pėrkujtoni shpesh shkatėrruesin e kėnaqėsive d.m.th. vdekjen." 1

Pėrkujtimi i vdekjes tė largon nga mėkatet dhe e zbut zemrėn e vrazhdė. Nuk do tė pėrkujtojė askush kur ka tė kėqija e qė tė mos i vijė mė lehtė e as kur ėshtė mirė e qė tė mos i rėndohet. Vdekja mė sė miri pėrkujtohet gjatė vizitės sė varreve. Pėr kėtė, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka urdhėruar qė tė vizitohen varrezat, duke thėnė:
"Ua kam ndaluar vizitėn e varrezave, prej tani vizitojini ato, sepse ajo jua zbut zemrat, jua loton sytė dhe jua pėrkujton ahiretin. Dhe mos flitni pėr
keq."2

Muslimanit i ėshtė e lejuar tė vizitojė edhe varrezat e jobesimtarėve pėr tė kujtuar vdekjen. Kėtė e vėrteton hadithi nė tė cilin transmetohet se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem kishte vizituar varrin e nėnės sė tij, kishte qarė dhe i kishte shtyrė tė qanin edhe ata qė kanė qenė me tė. Ai kishte thėnė:
"Kam kėrkuar nga Zoti im qė tė mė lejoj qė tė kėrkoj falje pėr tė dhe nuk mė ka lejuar. Dhe kam kėrkuar qė tė mė lejoj tė vizitoj varrin e saj dhe mė ka lejuar. Pra vizitojini varrezat, sepse ato jua kujtojnė vdekjen."
3

Vizita e varrezave ėshtė mjeti mė i mirė  pėr zbutjen e zemrės. Ai qė i viziton ka leverdi sepse i kujtohet vdekja, ndėrsa tė vdekurit kanė dobi prej duasė suaj, e cila ėshtė vėrtetuar me sunet: “Es selamu alejkum (shpėtimi qoftė mbi ju) banorė tė varrezave, besimtarė dhe muslimanė, Allahu i mėshiroftė tė parėt dhe tė fundit nga ne, edhe ne nė dashtė Allahu, do t'ju bashkėngjitemi."
4


Ai i cili dėshiron tė vizitojė varrezat duhet tė pėrgatitet me sjelljet e tij, tė jetė i pranishėm me zemėr, qėllimi i tij duhet tė jetė arritja e kėnaqėsisė sė Allahut dhe shėrimi i zemrės, e pastaj tė marrė shembull nga ata tė cilėt i kanė braktisur familjet e tyre. Tė pėrkujtojė ata tė cilėt kanė qenė para tij dhe kanė shkuar, tė cilėt kanė punuar dhe arritur pasuri, se si u janė ndėrprerė shpresat e as pasuria nuk i ka ndihmuar.

Dheu ka mbuluar bukurinė e fytyrave tė tyre, pjesėt e trupave tė tyre po shkatėrrohen nė varreza, pas tyre kanė mbetur gratė e veja, kurse fėmijėt e tyre i ka kapluar mallėngjimi i jetimėve. Varrezat vizitohen qė t’i kujtohet vizitorit fatkeqėsia e gabimeve dhe besueshmėria nė shėndet dhe rini si dhe animi nga kėnaqja e epsheve, ta kujtojė se edhe ai duhet tė shkojė nė atė rrugė. Duhet tė kujtojė e tė mendojė mbi gjendjen e tė vdekurve, se si u janė lėshuar kėmbėt, sytė u janė mbyllur, krimbat ua kanė ngrėnė gjuhėt e tyre, kurse dheu ua ka mbushur gojėn.

Ai qė e kujton shpesh vdekjen, ka tri tė mira: pendohet shpejt, kėnaqet me atė qė ka dhe ka vullnet pėr adhurim. Kurse ai qė harron vdekjen, do tė dėnohet me tri gjėra: e vonon pendimin, ėshtė i pakėnaqur me atė qė ka dhe ėshtė pėrtac nė adhurime.


Ajo qė ndikon te njeriu ėshtė shikimi i vdekjes dhe i tė vdekurit, sepse shikimi i tė vdekurit apo frymėmarrjet e tij tė fundit si dhe vuajtjet, ose tė menduarit mbi pamjen e tij pas vdekjes, e largojnė atė nga epshet, e largojnė gjumin nga sytė dhe trupin nga qetėsia e kėsaj bote, e inspiron pėr punė dhe bėhet mė i zellshėm.

Hasan el-Basriu ka shkuar ta vizitojė njė tė sėmurė dhe e ka takuar atė nė frymėn e vdekjes. Ai ka shikuar vuajtjet e tij si dhe frikėsimin e tij, se ēfarė e ka kapluar, pastaj  ėshtė kthyer tek familja e tij me ngjyrė tė ndryshuar nė fytyrėn e tij. E thirrėn pėr tė ngrėnė bukė, kurse ai u tha: "Hani e pini, se unė pasha Allahun e kam parė vdekjen dhe do tė punoj pėr vdekjen derisa tė takohem me tė."5

Nga mjetet qė i forcojnė ndjenjat pėr vdekjen ėshtė edhe falja e namazit tė xhenazes, mbartja dhe pėrcjellja e saj deri te varri, varrosja e tė vdekurit, duke e mbuluar atė me dhe. E gjithė kjo ia kujton njeriut ahiretin, siē ka thėnė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: "Vizitoni tė sėmurėt dhe pėrcillni tė vdekurit, do tė ua kujtojnė ahiretin."
6

Pėrveē kėsaj, pėrcjellja e xhenazes e ka shpėrblimin e madh, siē thotė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: "Kush e pėrcjell xhenazen prej shtėpisė sė saj (nė njė transmetim tjetėr: Kush e pėrcjell xhenazen e njė muslimani, me besim tė plotė dhe duke shpresuar shpėrblimin nga Allahu) e derisa t'i falet namazi i xhenazes, do tė ketė shpėrblimin e Kiratit, e ai i cili merr pjesė edhe derisa tė varroset, do tė ketė shpėrblimin e dy Kirateve." As’habėt pyetėn: “O i Dėrguar i Allahut, ē‘ ėshtė Kirati?" Ėshtė pėrgjigjur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: "Sikur dy kodra tė mėdha."  E nė versionin tjetėr qėndron: "Si kodra e Uhudit."
7

Paraardhėsit tanė tė mirė, kur e shihnin dikė duke gabuar, do t’i kujtonin atij vdekjen. Kėshtu, njėri prej tyre, nė praninė e tė cilit dikush kishte pėrgojuar dikė, i dha vėrejtje tjetrit dhe e kėrcėnoi me fjalėt: " Kujtoje pambukun, kur do tė ta vendosin nė sy." d.m.th, kur do tė tė veshin qefinin.


Muhamed Salih El Munexhid
Pėrktheu dhe pėrshtati: Eroll Nesimi
16.11.2008


1 Et-Tirmidhiu,2307, Sahih el- xhami, 1210.
2 El-Hakim, 1/376, Sahih el-xhami, 4584.
3 Muslimi, 3/65.
4 Muslimi, 974.
5 Tedhkiretu el-huffadh, 17.
6 Ahmedi, 3/48.
7 Buhariu dhe Muslimi.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010