Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 16)
19.12.2009 16:33:51

Higjiena vetjake

Tė qenėt i pastėr ėshtė jashtėzakonisht me rėndėsi pėr jetėn e njeriut, pasi edhe pėrhapja e shumė sėmundjeve ėshtė rezultat i rrobave tė papastra. Nė vazhdim do tė sjellim njė ajet kuranor, i cili nė mėnyrė tė qartė na mėson mbi pastėrtinė dhe mėnyrėn e saj:

“O ju qė besuat! Kur doni tė ngriheni pėr tė falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri nė bėrryla; fėrkoni kokat tuaja, e kėmbėt lajini deri te kyēet. Nėse jeni xhunubė, atėherė pastrohuni (lahuni)! Nė qoftė se jeni tė sėmurė, ose nė ndonjė udhėtim, ose ndonjėri prej jush vjen prej vendit tė nevojės, ose keni kontaktuar me gratė dhe nuk gjeni ujė, atėherė prekeni dheun e pastėr e me tė fėrkoni fytyrat dhe duart tuaja (pėr tejemum). Allahu nuk dėshiron (me obligimin pėr abdest e larje) t’ju sjellė ndonjė vėshtirėsi, por dėshiron t’ju pastrojė (prej gjynaheve), ta plotėsojė tė mirėn e Tij ndaj jush e qė t’i falėnderoheni.”
1

Ajeti i pėrmendur na porosit qė pas kontaktit intim me gratė tė lahemi, tė pastrohemi edhe pasi tė kemi pėrdorur banjėn; tė pastrojmė duart, bėrrylat, fytyrat, t’i fėrkojmė kokat dhe t’i pastrojmė kėmbėt, tė gjitha kėto pjesė duhet tė lahen para se tė fillojmė faljen e namazit.

Nga kėto ajete gjithashtu mėsojmė se dėshira e Allahut ėshtė qė ne tė jemi tė pastėr dhe qė mos tė na japė vėshtirėsi. Nėse pyesim ēfarėdo mjeku mbi vlerėn dhe rėndėsinė e tė qenėt i pastėr, ai patjetėr do jetė nė gjendje ta shpjegojė rėndėsinė e pastėrtisė. Pėrderisa disa njerėz zbatojnė pastėrtinė vetjake, disa tė tjerė fatkeqėsisht as qė brengosen. Si rrjedhojė shprehia dhe natyra e njeriut rreth pastėrtisė duhet tė bėhet pjesė e pėrditshmėrisė sonė.
Nevoja pėr t’u pastruar dhe pėr t’u bėrė gati pėr namaz mbart kuptim dhe domethėnie shpirtėrore; duhet tė pastrohemi nga tė gjitha papastėrtitė e anės sė jashtme tė njeriut si dhe t’i kushtojmė rėndėsi tė veēantė pastrimit tė zemrės nga veset e kėqija, nė mėnyrė qė tė jemi nė gjendje tė komunikojmė me Krijuesin e kėsaj gjithėsie.


Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
5.9.2008


1 El-Maideh (5), ajeti 6.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010