Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 7)
19.12.2009 16:27:57

Mirėsia


Allahu i Plotfuqishėm nė Kuranin e Tij Famėlartė thotė:
“Nuk ėshtė mirėsi te tė kthyerit e fytyrave tuaja kah lindja ose perėndimi, por mirėsi e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė i beson Allahut, Ditės sė Gjykimit, engjėjve, librave, Pejgamberėve dhe pasurinė qė e do ua jep tė afėrmve, jetimėve, tė varfėrve, udhėtarėve, lypėsve si dhe pėr lirimin e robėrve, dhe ai qė e fal namazin, e jep zekatin, dhe ata qė kur premtojnė e zbatojnė, dhe tė durueshmit nė skamje, nė sėmundje dhe nė flakėn e luftės. Tė tillėt janė ata tė sinqertit dhe tė tillėt janė ata tė devotshmit.”
1

Kjo ėshtė veshja mė e bukur qė duhet tė veshim ne muslimanėt.
Fjala ‘mirėsi’ ėshtė e sqaruar sipas perceptimit tė Allahut mbi atė qė ėshtė e drejtė dhe e vėrtetė, si rrjedhim edhe formula dhe sqarimi i saj ėshtė i plotė si vijon:

Tė besojmė nė Allahun e Gjithėmėshirshėm
: Ky ėshtė vetėm fillimi i besimit, fillimi i jetės. Ata qė s’i shohin shenjat dhe mrekullitė e Zotit dhe nuk besojnė nė Tė janė persona tė verbėr nė zemėr dhe shpirt.

Besimi nė Ditėn e Fundit
: Tė besuarit nė ditėn e llogarisė bėn qė tė mos e kalojmė kėtė jetė duke u kapur pas ekzistencės sė botės, pasi ajo nė tėrėsi ėshtė materiale dhe e pėrkohshme.

Tė besuarit nė engjėjt
: Besimi nė ekzistimin e melaikeve (engjėjve) na bėn tė vetėdijshėm mbi botėn e padukshme, e cila ėshtė e vėrtetė ashtu si gjithēka qė shohim pėrreth nesh.

Besimi nė librat e Allahut
: Prej kėtyre, Kurani ėshtė njė udhėzim hyjnor si dhe njė dhuratė nga Allahu i Madhėrishėm.

Tė besuarit nė tė Dėrguarit e Allahut
: Ēdo Pejgamber ka sjellė ndryshime tė cilat nė tėrėsi ishin pėr tė mirėn e njerėzimit.

Tė shpenzojmė nga pasuria qė zotėrojmė pėr prindėrit, tė afėrmit, jetimėt, skamnorėt, udhėtarėt e nevojtarėt. Thėnė shkurt, duhet tė kujdesemi pėr ēdokėnd qė ka nevojė pėr ndihmė. Shoqėria e plotė dhe e mrekullueshme ėshtė ajo e cila pėr hir tė Allahut zgjeron kufijtė e saj duke ndihmuar tė tjerėt.

Tė falurit
: Allahu i Madhėrishėm ėshtė gjithherė me ne dhe megjithatė ka porositur qė tė falemi vetėm pesė herė nė ditė. Duke qenė tė pėrhershėm e konstantė nė namaz, na bėn qė ta pėrkujtomė Krijuesin tonė pėrherė.

Ta japim zekatin
: Pėrdorimi i fjalės zekat sė bashku me njė numėr tė madh kuptimesh tė nxjerra nga rrėnja e foljes zeka’, qė do tė thotė ‘tė pastrosh’, pra kur ta nxjerrim zekatin nga pasuria jonė, ne kemi bėrė pastrimin e pasurisė me dhėnien e njė shume tė vogėl. Termi zekat do tė thotė virtyt, kjo nė kuptimin e pėrgjithshėm. Sė kėndejmi, ne duhet tė japim lėmoshė kur tė shohim njerėz nevojtarė, ndėrsa zekati ėshtė pjesė e tė ardhurave tona, si njė detyrė e drejtė. Me kėtė detyrė dhe obligim fetar, ne pastrojmė veten e njė pjesė tė tė ardhurave tona ua kemi borxh tė skamurve.

Tė zbatojmė premtimet
: Sa herė qė japim ndonjė premtim, i vogėl apo i madh qoftė, duhet ta pėrmbushim. Kur tė veprojmė nė kėtė mėnyrė, njerėzit do tė na besojnė dhe do ta kenė tė ngulitur se kur themi diēka, jemi serioz dhe njė gjė e tillė do tė realizohet.

Tė jemi durimtarė
: Kjo futet ndėr gjėrat qė mė e lehtė ėshtė tė thuhet sesa tė praktikohet. Mjerisht, si pasojė e mungesės sė kėsaj cilėsie, shohim se shumė gjėra tė kėqija ndodhin nė kėtė glob.

Siē e vėrejmė, tė veshurit me petkun e devotshmėrisė pėrfshin edhe veprat tė cilat burojnė nga vetėdijesimi mbi ekzistimin e Allahut dhe tė qenėt e Tij Krijues. Duke veshur rroba tė tilla, secili do tė na respektojė dhe do tė shprehė dėshirėn qė tė bėhet si ne. Ashtu si bimėt qė tėrhiqen nga drita, edhe qeniet njerėzore i tėrheq ajo qė ėshtė e mirė dhe e dobishme.
 

Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
4.7.2008


1 El-Bekare (2), ajeti 177.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010